Dzień dobry, mama lat 84 upadła w domu i złamała kość łonowa i kulszowa. Złamania stabilne. Jakie są

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mama lat 84 upadła w domu i złamała kość łonowa i kulszowa. Złamania stabilne. Jakie są rokowania co do powrotu do chodzenia? Na co zwrócić uwagę podczas fizjoterapii, kiedy rozpocząć ćwiczenia, jakie ćwiczenia są wskazane?
Dzień dobry,

Złamanie tych kości, jeśli pacjentka nie cierpi na osteoporozę, może goić się od 6 do 12 tygodni. Ze względu na wiek, ten czas może się wydłużyć. Rokowania w dużej mierze zależą od stanu funkcjonalnego pacjentki przed złamaniem. Kluczowa będzie skuteczna fizjoterapia. W większości przypadków wczesne jej rozpoczęcie jest niezbędne. Może to obejmować delikatne ruchy i zmiany pozycji w łóżku, aby zapobiec powikłaniom, takim jak zakrzepy krwi. Przydatne będą również ćwiczenia oddechowe, ponieważ osoby starsze są szczególnie narażone na infekcje płuc w wyniku unieruchomienia. Ważne będą również ćwiczenia izometryczne, które zapobiegają zanikowi mięśni, a w późniejszym etapie ćwiczenia stopniowo zwiększające zakres ruchu. Najlepszym rozwiązaniem będzie fizjoterapia domowa, gdzie fizjoterapeuta na bieżąco będzie pracować z pacjentką, zadając odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
dzień dobry
powrót do chodzenia jest jak najbardziej możliwy. Kiedy obciążać powinien zdecydować lekarz prowadzący.

Co do postępowania fizjoterapeutycznego, ważne aby skupić się na jak najszybszej pionizacji aby zapobiec powikłaniom sercowo- oddechowym (ze względu na wiek)

Z poważaniem

Wojciech Szreder - CM REHAB
Dzień dobry, wszelkie rokowania zależą od tego jak pierwsze tygodnie gojenia będą przebiegać. W pierwszym etapie warto stosować ćwiczenia z napięciem izometrycznym, alby ustrzec mięśnie przed atrofią i nie zaburzać zrostu. Można wspomóc się też elekrostymulacją.
Ale bardzo istotne będzie kontrolne badanie RTG, czy kości się nie przemieszczają. Rehabilitacja jednak ze względu na wiek pacjentki może przebiegać wolniej i spokojnie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.