Dzień dobry, męczą mnie ostatnio myśli o śmierci( nie o samob****) tylko co by było jakbym umarła...

4 odpowiedzi
Dzień dobry, męczą mnie ostatnio myśli o śmierci( nie o samob****) tylko co by było jakbym umarła... mam ok 25lat, zdjagnozowano u mhie depresje w wieku ok 14lat (szkoła podstawowa/gimnazjum)... Był to dla mnie bardzo cieżki okres, gdzie rówieśnicy dokuczali z powodu pasji, a rodzice zbagatelizowali problem (pomagali w miare możliwości rozwijać pasję)... Nurtuje mnie pytanie, jak pozbyć się swoich głupich myśli, by żyć normalnie i gdzie można by szukać ewentualnej pomocy.. dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry,

Rozumiem, że myśli o śmierci mogą być bardzo przytłaczające i niepokojące, szczególnie mając na uwadze historię depresji. Ważne jest, aby Pani wiedziała, że istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z takimi myślami i dostępna jest pomoc, która może poprawić Pani samopoczucie.

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest wizyta u psychologa lub psychiatry. Specjalista będzie mógł przeprowadzić dokładną ocenę i zaproponować odpowiednie leczenie, które może obejmować terapię, leki lub kombinację obu.

Warto rozmawiać z bliskimi osobami o swoich uczuciach. Czasami wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół może przynieść dużą ulgę. Jeśli czuje Pani, że potrzebuje więcej wsparcia, możnarozważyć dołączenie do grupy wsparcia dla osób z podobnymi doświadczeniami.

Może to brzi oczywoście ale regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Warto znaleźć czas na codzienne ćwiczenia, jedzenie zrównoważonych posiłków i dbanie o regularny sen.

Cowięcej ćwiczenia takie jak medytacja, mindfulness, czy głębokie oddychanie mogą pomóc w redukcji stresu i lęku. Regularne praktykowanie tych technik może przynieść ulgę i poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.

Angażowanie się w aktywności, które sprawiają Pani radość i satysfakcję, może być skutecznym sposobem na odwrócenie uwagi od negatywnych myśli. Znalezienie czasu na hobby i pasje może znacząco poprawić Twoje samopoczucie.

Jeśli wizyta u specjalisty nie jest możliwa od razu, możesz skorzystać z dostępnych zasobów online. Wiele organizacji oferuje bezpłatne konsultacje i wsparcie przez telefon lub internet.

Ważne jest, abyś nie ignorować swoich uczuć i szukać pomocy. Proszę pamiętać, że nie jest Pani sama i istnieją ludzie oraz instytucje, które są gotowe pomóc. Jeśli potrzebuje Pani natychmiastowej pomocy, proszę skontaktować się z numerem alarmowym lub udać się do najbliższego szpitala.

Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo siły.

Dzień dobry,
zastanowiłabym się, co wywołało zwiększone myślenie o śmierci? Może temat "obudził" się dlatego, że ktoś w Pani otoczeniu zmarł?
Wydaje mi się również, że temat ten w naszej kulturze jest bardzo pomijany, a umieranie jest nieodłącznym elementem naszego życia, tak jak narodziny. Boimy się go, chowamy, nie ma przestrzeni na oswojenie się.
Ze względu jednak na przeszłe problemy, starałabym się zachować czujność na mogące się pojawiać objawy depresji.
Warto skonsultować problem z psychologiem, który będzie potrafił trafnie zadać pytania i znaleźć źródło tych myśli.
Zachęcam również, w miarę możliwości, do otwartego rozmawiania z bliskimi o tym, że takie myśli się pojawiają.
Gdyby pojawiły się myśli lub impulsy "s", ma Pani prawo zgłosić się do szpitala.
Pozdrawiam serdecznie
Myśli, o których Pani napisała są tzw. myślami rezygnacyjnymi. Nie stwarzają one zagrożenia dla życia, jednak mogą się przekształcić w myśli samobójcze, jeśli zostaną zbagatelizowane. Konieczna moim zdaniem wydaje się konsultacja u psychologa, by omówić Pani trudności, co dokładnie się dzieje, czego dokładnie dotyczą Pani myśli, kiedy się pojawiły, nasilają. Rozmowa na temat myśli rezygnacyjnych i samobójczych często daje pacjentom ulgę. Pozwala zdjąć z siebie ciężar, odreagować nagromadzone napięcia i tłumione emocje, które kryją się pod spodem. A z czasem dość do przyczyny, przez którą się te myśli pojawiły w tym momencie Pani życia. Jeśli zauważa Pani inne objawy takie jak zmniejszenie energii, senność, zmiany apetytu, zaburzenia snu, niepokój, niechęć do działania, poczucie jakby coś nieprzyjemnego siedziało w Pani głowie, odczuwanie mniejszej satysfakcji z tego co wcześniej ją dawało – proszę udać się do psychiatry, gdyż może to świadczyć o depresji. Wówczas najlepsze efekty przynosi połączenie leków i rozmów wspierających z psychologiem. Jeśli ma Pani taką możliwość, proszę otoczyć się wspierającymi osobami bliskimi, którzy będą w stanie pomóc Pani przejść przez trudny czas. Pomocne może być zwrócenie się do telefonów zaufania. Pracują tam osoby przeszkolone w pomaganiu innym, które nie boją się rozmawiać na trudne tematy. Proszę nie obawiać się rozmawiać z innymi o swoich myślach. Często trudne i nawracające myśli o śmierci, próbują nam coś ważnego zakomunikować, np. jestem przytłoczona, czuję się samotna. Ważne, by nie robiła Pani niczego wbrew sobie i pozwoliła sobie sięgnąć po pomoc. Pozdrawiam i życzę sił do pokonywania tej trudności :)
Dzień dobry, zadałbym sobie pytanie dlaczego akurat w tym momencie pojawiły się myśli o śmierci? Co wywołało te myśli? Jeśli mówimy o trudnych doświadczeniach z przeszłości to polecam terapię. Pozwoli przyjrzec się Pani przeszłości i temu z czym zmaga się Pani w teraźniejszości.
Ciężko odpowiedziec po zapoznaniu się z tak krótkim opisem jak poradzic sobie z tymi myślami? Prawdopodobnie jest to jakiś schemat myślenia, którego się Pani wyuczyła ze względu na historię życia, wychowanie itp. Dziś ten schemat traktuje Pani jako swój własny i często z niego korzysta. W pracy z myślami, emocjami i zachowaniem pomaga psychoterapia. Życzę dużo dobrego!