Dzień dobry, miałam kontakt z osobą,która rozchorowała się na ospę. Pamiętam,że w wieku nastoletnim

1 odpowiedzi
Miałam kontakt z osobą,która rozchorowała się na ospę. Pamiętam,że w wieku nastoletnim miałam półpaśca,zatem wcześniej jak rozumiem musiała być tez ospa - niestety musiało to być bardzo wcześnie i nikt z rodziny nie ma pewności. Czy szczepienie po kontakcie na sens w takiej sytuacji ? Dziękuję
Dzień dobry,
Ospa i półpasiec są wywołane przez różne, choć spokrewnione, wirusy: ospa jest wywołana przez wirus ospy wietrznej (varicella-zoster), a półpasiec przez reaktywację tego samego wirusa, który pozostaje ukryty w organizmie po pierwotnej infekcji ospy wietrznej.

Jeśli miałaś półpaśca, oznacza to, że najprawdopodobniej przeszłaś ospę wietrzną wcześniej, nawet jeśli nie pamiętasz, kiedy miała miejsce ta infekcja. Tak więc powinnaś być uodporniona na wirusa ospy wietrznej, co powinno chronić Cię przed ponownym zakażeniem.
Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest zazwyczaj stosowane w celu prewencji, a nie po ekspozycji. J
W Twoim przypadku szczepienie nie jest zalecane.
W każdym razie, jeśli masz jakiekolwiek obawy, powinnaś skonsultować się z lekarzem.