Dzień dobry, miesiąc temu rozpoczęłam leczenie kanałowe górnej 6-stki po lewej stronie. W 6-stce zna

2 odpowiedzi
Miesiąc temu rozpoczęłam leczenie kanałowe górnej 6-stki po lewej stronie. W 6-stce znaleziono 3 kanały, dwa proste, jeden lekko zakręcony. Do tej pory odbyłam 4 spotkania, na ostatnim Pani skończyła wypełniać wszystkie kanały i zastosowała opatrunek tymczasowy co argumentowała tym, że w przypadku ewentualnych boleści które mogłyby się pojawić (lub zmian) będzie mogła jeszcze łatwo otworzyć zęba. Na ostatniej, już 5 wizycie, miałabym mieć założoną plombę. Doktor sugeruje jednak zamiast zwykłej plomby zabezpieczenie zęba wkładem z włókiem szklanych. Czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście konieczne plus czy taka ilość wizyt jest standardem przy jednym bardziej problematycznym kanale (leczenie nie pod mikroskopem)? Dodam, że ząb który został poddany leczeniu nie był zniszczony - z boku od strony 5-ątki ma jedynie niewielkie wypełnienie. Dodatkowo zdarza mi się zgrzytać zębami, a podobno przy tym włókno szklane jest niewskazane. Z góry dziękuję za poradę.
Witam!
Leczenie problematycznych kanałów bez mikroskopu zawsze przedłuża leczenie kanałowe i daje gorsze rokowanie niż leczenie pod kontrolą wzroku. Prawidłowo przeleczony ząb powinien być odbudowany koroną lub onlayem w zależności od potrzeb i utraty twardych tkanek.
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Moim zdaniem włókno szklane nie ma zadnego związku ze zgrzytaniem. Jeśli zrąb zęba jest zachowany to wkłąd nie jest konieczny ze względu na wytrzymałość. Niemniej ja bardzo często stosuje włókno szklane ze względu na duzo lepszą szczelność takiego wypełnienia niż gutaperka. PO włóknie szklanym zawsze zalecam koronę protetyczną: częściową lub całkowitą. Jedyny wyjątek kiedy nie stosuję korony to niewielki ubytek zęba od strony zującej- co sie zdarza niezwykle rzadko( najczęściej powstaje on przy otwarciu zęba po urazach, ktore to mogą by c przyczyną obumarcia miazgi i konieczności leczenia kanałowego).

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.