Dzień dobry, miesiąc temu ukruszyło mi się duży kawałek zęba 6 dolnego, szacowałbym że 1/6 zęba. Na

2 odpowiedzi
Dzień dobry, miesiąc temu ukruszyło mi się duży kawałek zęba 6 dolnego, szacowałbym że 1/6 zęba. Na zdjęciach rtg i pantomogramie było widać że próchnica jest dość blisko miazgi. Nowy dentysta oczyścił ubytek i punktowo odsłonił miazgę, zaaplikował tam bio-MTA i załatał ubytek. Od początku po zabiegu miejscami czułem ból na nagryzanie, ale dentysta poinformował że może to trwać do 3 miesięcy.
3 tygodnie po zabiegu pojawił się ból w szczęce, wędrujący po prawej połowie szczęki, do ucha i skroni. W 4 dniu byłem u dentysty, na RTG wszystko wygląda w porządku, ale mimo to coś w wypełnieniu dentysta poprawił. Ból tłumiłem ibuprofenem raz dziennie. Wczoraj, 4 tygodnie po zabiegu, pojawiło się łaskoczące pulsowanie w tym zębie zgodnie z biciem serca, i stał się wrażliwy na dotyk. Dodatkowo mam ciągle pokiereszowane dziąsło od formówki
Czy to sygnały obumierania zęba? Czy ewentualne leczenie kanałowe warto kontynuować u tego samego dentysty, w sytuacji porażki z bio MTA, gdzie podobno taka terapia ma dość wysoką skuteczność?
Pokrycie bezpośrednie miazgi bo właśnie o tym mowa nie jest pewnym rozwiązaniem. Dobrze że zostało zrobione ponieważ jest to próba ratowania zęba i jeżeli jest możliwość to zawsze warto. Skuteczność takiego zabiegu zależy od wielu czynników. W przypadku pojawienia się opisanych objawów czyli pulsowania trzeba jak najszybciej wykonać leczenie kanałowe. Po tygodniach dziąsło powinno być już idealnie zdrowe, jeżeli jest przy nim astm zapalny to może odbudowa jest nieszczelna lub nawisająca na dziąsło. Do leczenia endodontycznego należy wybrać osobę która wykonuje takie leczenie na jednej wizycie pod mikroskopem w koferdamie a całe leczenie jest poprzedzone dokładną diagnostykę 3D czyli tomografią komputerową. Dokładnie planowanie pozwoli uwidocznić wszystkie szczegóły anatomiczne zęba i zapewni bezpieczeństwo zabiegu oraz dobre rokowania na długie lata.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z opisu wynika, iż miazga zęba ma "trudności w jej regeneracji". Bio-MTA jest skutecznym materiałem stosowanym w przypadkach bliskiego kontaktu z miazgą i daje dobre rezultaty, jednak nie zawsze udaje się uniknąć leczenia kanałowego, zwłaszcza gdy pojawiają się objawy takie jak pulsujący ból, wrażliwość na dotyk oraz promieniujący ból do ucha i skroni.
Opisane dolegliwości- pulsowanie zgodne z biciem serca oraz zwiększona wrażliwość mogą rzeczywiście wskazywać na stan zapalny miazgi, a nawet obumieranie, szczególnie jeśli ból jest trudny do opanowania i utrzymuje się mimo upływu czasu. Może to oznaczać, że miazga nie była w stanie się zregenerować i że leczenie kanałowe może być nieuniknione. Proszę mieć na uwadze, że stan zapalny może się różnie objawiać, a każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli objawy będą się nasilać, najlepiej nie zwlekać z decyzją i skonsultować się ze stomatologiem, który oceni, czy leczenie kanałowe jest teraz najlepszą opcją.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.