Dzień dobry, miesiąc temu zaczęłam się budzic w nocy z niepokojem i uściskiem w klatce piersiowej zd

5 odpowiedzi
Dzień dobry, miesiąc temu zaczęłam się budzic w nocy z niepokojem i uściskiem w klatce piersiowej zdarzało się to parę razy w tygodniu. Od 2 tyg doszło, że jak się budzę codziennie w nocy i rano to czuję jakby lęk i napięcie w klatce i w plecach tak, że czuję taki ból dyskomfort szczególnie w plechach i drżenie.
Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na kilka różnych przyczyn. Najczęściej tego typu objawy psychosomatyczne towarzyszą zaburzeniom lękowym, depresyjnym lub mogą być związane z wypaleniem zawodowym (jeśli przykładowo lęk nasila się przed pracą).

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno jednoznacznie stwierdzić jaki jest powód odczuwanych trudności - najlepszym rozwiązaniem byłaby tutaj konsultacja z psychologiem, który dzięki pytaniom pomocniczym będzie mógł bardziej zgłębić zagadnienie i zaproponować Pani odpowiednie dalsze leczenie w formie psychoterapii lub skierowania do psychiatry.

Zapraszam na bezpłatną konsultację telefoniczną, podczas której będzie miała Pani okazję omówić swój aktualny stan, a także poznać możliwe rozwiązania. Jestem psychologiem i psychoterapeutką w nurcie psychodynamicznym, przyjmuję w Warszawie przy Placu Zbawiciela, jednak udzielam także konsultacji psychologicznych online.
Sugeruję wizytę: Bezpłatna konsultacja wstępna - telefoniczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Opisane przez Panią objawy mogą mieć podłoże tak somatyczne jak i psychiczne (lub łączne). Od strony psychicznej warto rozważyć, czy w ostatnim czasie zaszły w Pani życiu jakieś istotne wydarzenia, czy w trwały sposób trapi Panią jakiś problem, czy w rodzinie lub w pracy dzieją się trudne procesy itp. Może być też tak, że jakieś z pozoru nieistotne zdarzenie wzbudziło dawno przeżytą traumę. Zachęcam do konsultacji psychologicznej, w trakcie której będzie Pani mogła rozwinąć opis sytuacji, poszukując wraz z psychologiem źródeł symptomów. Niezależnie jednak od faktu, że pytanie pojawiło się w kategorii "psycholog", proszę nie zaniedbać diagnostyki medycznej (np. kardiolog, neurolog itp.). Życzę powodzenia!
Dzień dobry, mogą to być objawy sumaryczne wynikające ze stresu, napięcia w tym zwiększonego kortyzolu. Warto też skonsultować się z kardiologiem i ewentualnie z psychologiem.
Pozdrawiam
Dzień dobry, opisywane objawy mogą mieć charakter somatyczny lub psychologiczny.
Na początku zachęcam do skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykonania ewentualnych badań.
Ze strony psychologicznej warto poszukać odpowiedzi czy w ostatnim czasie następowały zmiany w życiu.
Jeśli przyczyny somatyczne zostaną wykluczone, to warto skonsultować się z psychologiem, gdzie będzie miała Pani możliwość przedstawienia większej ilości informacji.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

Rozumiem, że ostatni miesiąc jest dla Pani trudnym okresem z powodu nocnych przebudzeń, lęku oraz fizycznego dyskomfortu. Objawy, które Pani opisuje, mogą być związane z różnymi czynnikami, w tym stresem, lękiem lub innymi problemami zdrowotnymi.

Ważne jest, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, a w szczególności kardiologiczne. Lekarz może zlecić badania i pomóc określić, czy objawy mają podłoże fizyczne. Proszę chodzić spać i wstawać o stałych porach i stworzyć spokojne środowisko do spania – unikanie ekranów przed snem i stosowanie technik relaksacyjnych może pomóc w poprawie jakości snu. Łóżko powinno służyć tylko do relaksu i snu. Proszę wypróbować ćwiczenia oddechowe, medytacje, czy joga przed snem. Na Youtubie znajdzie Pani wiele nagrań. Szczególnie polecam relaksacje Jakobsona. Jeśli objawy lękowe utrzymują się, warto rozważyć terapię. Terapeuta może pomóc w zidentyfikowaniu źródeł lęku i nauczyć technik radzenia sobie z nim. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest szczególnie skuteczna w pracy z lękiem. W razie pytań zapraszam na pierwsza darmową konsultacje.

Życzę Pani dużo siły i zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Ługowska