Dzień dobry, Miesiąc temu zostałam ugryziona przez kleszcza. Dwa tygodnie później pojawił się u mni

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Miesiąc temu zostałam ugryziona przez kleszcza. Dwa tygodnie później pojawił się u mnie dość nietypowy rumień w miejscu ugryzienia - pod kolanem - czerwona linia, nieco spuchnięta i ciepła. 10 dni temu rozpoczęłam antybiotykoterapię.
Kilka dni temu miałam zrobiony test ELSA, oto wyniki:
IgG: 21,57 RU/ml
IgM: 5,24 RU/ml.

Jak należy je czytać? Czy wysoki poziom IgG i niski poziom IgM świadczy o tym, że infekcja jest stara/zaawansowana? Nigdy wcześniej nie zaobserwowałam u siebie objawów boreliozy.
Dzień dobry,

Testy ELISA na obecność przeciwciał IgG i IgM są często używane do diagnostyki boreliozy. Przeciwciała IgM zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych kilku tygodni po ekspozycji na Borrelia burgdorferi, bakterię powodującą boreliozę. Przeciwciała IgG pojawiają się później, ale mogą utrzymywać się na wysokim poziomie przez wiele lat po infekcji.

Przeanalizujmy Pani wyniki:

IgM 5.24 RU/ml: IgM jest klasy przeciwciał, które pojawiają się na początku infekcji. Jednak wyniki IgM mogą czasem dać fałszywie dodatnie wyniki. Wysokiej jakości testy mogą mieć progi różne dla IgM i IgG, ale ogólnie, wartość poniżej 10 RU/ml jest często uznawana za negatywną. Pani wynik IgM jest niski, co sugeruje brak niedawnej infekcji.

IgG 21.57 RU/ml: IgG to przeciwciała, które pojawiają się później w infekcji i mogą utrzymywać się przez wiele lat. Zazwyczaj, wynik poniżej 10 RU/ml jest uznawany za negatywny, wartości powyżej 15 RU/ml są często uznawane za pozytywne. Pani wynik sugeruje, że mogła Pan(i) mieć kontakt z boreliozą w przeszłości.

Niemniej jednak, wyniki testów na przeciwciała nie dają pełnego obrazu i zawsze powinny być interpretowane w kontekście objawów klinicznych i historii pacjenta. W Pani przypadku, jeśli objawy poprawiają się podczas antybiotykoterapii, jest prawdopodobne, że antybiotyki są skuteczne w leczeniu ewentualnej boreliozy.

Pamiętaj jednak, że moja interpretacja jest ogólna i każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie przez lekarza, który ma pełną wiedzę o stanie pacjenta i pełny obraz kliniczny prezentowanych dolegliwości.