Dzień dobry Mój chłopak codziennie powtarza mi że jestem gruba i przez to brzydka, oraz porównuje

5 odpowiedzi
Dzień dobry
Mój chłopak codziennie powtarza mi że jestem gruba i przez to brzydka, oraz porównuje do innych dziewczyn. Mówię wtedy żeby poszedł do innej, a on odpowiada tylko "Bo co?" Wydziela i wypomina mi jedzenie, wymyśla ćwiczenia. Nie czuję się zmotywowana do schudnięcia, bo nie lubię, gdy ktoś mówi co mam robić. W przeszłości chorowałam na zaburzenia odżywiania i aktualnie znów odczuwam przyjemność z głodzenia się. Najbardziej jednak zastanawia mnie fakt, dlaczego chłopak jest ze mną, mimo że mu się nie podobam.
Przykro mi słyszeć o tym, przez co przechodzisz. Sytuacja, którą opisujesz, jest bardzo trudna i może mieć poważny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci zrozumieć tę sytuację.

Kontrola i manipulacja: Twój chłopak może czerpać satysfakcję z kontrolowania Ciebie i Twojego życia. Często osoby, które krytykują swoich partnerów, mają potrzebę poczucia władzy i dominacji. Mogą również mieć niską samoocenę i próbować podnieść swoje poczucie wartości kosztem innych.

Manipulacja emocjonalna: Twój chłopak może celowo obniżać Twoją samoocenę, abyś czuła się zależna od niego i mniej pewna siebie, co utrudnia Ci podjęcie decyzji o odejściu.

Jak sobie z tym radzić?
Rozpoznanie problemu: Już zrobiłaś ważny krok, zauważając, że jego zachowanie jest krzywdzące i niezdrowe. To pierwszy krok do zmiany.

Poszukiwanie wsparcia: Porozmawiaj z bliskimi, przyjaciółmi lub terapeutą o swojej sytuacji. Możliwość wyrażenia swoich uczuć i uzyskania wsparcia emocjonalnego jest niezwykle ważna.

Ochrona zdrowia: Twoje zdrowie jest najważniejsze. Choroba, którą przeszłaś, może powrócić w wyniku obecnych stresów i presji. Skontaktuj się z lekarzem lub terapeutą, który pomoże Ci utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe i radzić sobie ze stresem. Jeżeli będziesz szukać wsparcia, zapraszam na wizytę online.

Ustalanie granic: Naucz się stawiać granice. Powiedz swojemu chłopakowi, że jego komentarze są dla Ciebie krzywdzące i nieakceptowalne. Jeżeli jego zachowanie się nie zmieni, powinnaś rozważyć, czy taki związek jest dla Ciebie dobry.

Co możesz zrobić teraz?
Znajdź chwilę dla siebie: Zastanów się nad swoimi uczuciami i tym, czego naprawdę pragniesz w związku. Zasługujesz na partnera, który Cię szanuje i akceptuje taką, jaka jesteś.

Otwarta rozmowa: Jeśli czujesz się na siłach, spróbuj otwarcie porozmawiać z chłopakiem o swoich uczuciach. Wyjaśnij, jak jego słowa i zachowanie na Ciebie wpływają.

Oceń swoje priorytety: Twoje zdrowie i szczęście są najważniejsze. Jeśli związek przynosi więcej bólu niż radości, może warto przemyśleć, jak się w nim czujesz.

Pamiętaj, że zasługujesz na miłość i szacunek. Twoje zdrowie i dobrostan są najważniejsze. Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się szukać pomocy u profesjonalistów.

Dzień dobry, zachęcam Panią do odwrócenia tego pytania do siebie: czyli dlaczego Pani jest z tym chłopakiem mimo jego opisanych zachowań dalekich od troski, czułości i miłości. Do czego Pani potrzebna jego kontrola, że Pani z niej nie rezygnuje. Być może odzwierciedla się jakiś rodzaj relacji z przeszłości, który jest Pani znany z rodziny pochodzenia. Na pewno warto to przepracować oraz zastanowić się nad swoim poczuciem własnej wartości.
To, co opisujesz, jest przykładem emocjonalnego i psychicznego nadużycia. Twój chłopak krytykując Cię i kontrolując, próbuje obniżyć Twoją samoocenę i sprawić, żebyś czuła się zależna od niego. Tego typu zachowanie nie jest zdrowe ani akceptowalne w związku. Możliwe, że chłopak czerpie z tego pewną władzę i kontrolę nad Tobą, a to może być powodem, dla którego jest z Tobą, mimo że wyraża niezadowolenie z Twojego wyglądu. Pamiętaj, że zasługujesz na szacunek i wsparcie, a nie krytykę i poniżanie. Rozważ rozmowę z zaufanym przyjacielem, członkiem rodziny lub specjalistą, aby uzyskać wsparcie. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, nie pozwól, by ktokolwiek narzucał Ci poczucie własnej wartości. Pozdrawiam
Dzień dobry,

Bardzo mi przykro, że doświadcza Pani tak trudnych sytuacji. To, co Pani opisuje, jest niezwykle bolesne i może mieć negatywny wpływ na Pani samoocenę oraz zdrowie psychiczne. Chciałbym zaoferować kilka refleksji i wskazówek, które mogą pomóc w tej sytuacji.

Po pierwsze, warto pamiętać, że nikt nie ma prawa traktować Pani w taki sposób, jak opisuje Pani zachowanie swojego chłopaka. Krytykowanie wyglądu, wydzielanie jedzenia i porównywanie do innych to formy emocjonalnego nadużycia, które mogą poważnie zaszkodzić Pani dobrostanowi.

Po drugie, to zrozumiałe, że nie czuje się Pani zmotywowana do schudnięcia w wyniku takich komentarzy. Motywacja do zmiany stylu życia powinna pochodzić z wewnętrznej potrzeby dbania o siebie, a nie z zewnętrznej presji i krytyki. Zdrowie fizyczne i psychiczne są najważniejsze, a powrót do zaburzeń odżywiania może być bardzo niebezpieczny.

Trzecie, pytanie, dlaczego Pani chłopak jest z Panią, mimo że wydaje się być niezadowolony, jest istotne. Może to wynikać z różnych przyczyn, ale najważniejsze jest, aby Pani czuła się szanowana i kochana w związku. Jeśli partner nie jest w stanie okazać Pani szacunku i wsparcia, warto zastanowić się, czy taki związek jest dla Pani korzystny.

Zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Pani przepracować te trudne doświadczenia i wesprze w budowaniu zdrowej relacji z samą sobą oraz z innymi. Wsparcie specjalisty może być kluczowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę Pani wcześniejsze doświadczenia z zaburzeniami odżywiania.

Proszę pamiętać, że zasługuje Pani na relację opartą na wzajemnym szacunku, wsparciu i miłości. Jeśli Pani partner nie jest w stanie tego zapewnić, być może warto rozważyć swoje opcje i podjąć decyzje, które będą najlepsze dla Pani zdrowia i szczęścia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły.
Szanowna Pani,
w całej trudnej dla Pani sytuacji warto rozpocząć od jakości komunikacji. To ona powoduje, że się rozumiemy i wspieramy, albo ranimy, krytykujemy i niszczymy. Jak Państwo do siebie mówią, czy o siebie dbają, jak okazują uczucia. Sposób zachowania Pani chłopaka nie jest zdecydowanie metodą wsparcia, dobrze dla siebie na takie zachowania się nie godzić, ale może mieć tez inny wymiar, bo stoją za tym dobre intencje połączone z brakiem umiejetności i o tym warto rozmawiać. Nie znam sytuacji, ale warto poznać jaka jest perspektywa partnera zagadnienia "Pani schudnięcia".
Może widząc, że Pani sobie nie radzi bardzo nieumiejętnie wziął sprawy w swoje ręce i dba o skuteczność, bo o swoje emocje też nie zawsze dba ( to jedno z możliwych tłumaczeń sytuacji). Warto przemyśleć czy Państwo ze sobą rozmawiają i zdecydowanie nie chodzi o wymienianie komunikatów, ale próby rozumienia siebie, swoich potrzeb, zachowań i jak owe zachowania wpływają na partnera/kę. Na bazie Pani słów wnoszę, że to że się Pani partnerowi nie podoba jest Pani interpretacją. Może być, ale nie musi być, faktem. Warto usiąść do okrągłego stołu i porozmawiać, albo skorzystać z pomocy zewnętrznej. Życzę owocnych rozmów. Pozdrawiam Anna Jeglińska