Dzień dobry, mój chłopak leczy się na depresje, jest duża poprawa, czuje się ok. Jednak widzę, ze

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
mój chłopak leczy się na depresje, jest duża poprawa, czuje się ok. Jednak widzę, ze terapia u psychologa go bardzo zmieniła, nie mogą nic powiedzieć, czuje ze moje potrzeby nie są ważne i wszystko musimy robić według tego jak on chce. Widzę ze terapia bardzo ukierunkowała go na indywidualność, na to ze sam podejmuje decyzje, żeby robił to co on chce nie patrząc na innych. Związek to jednak dwie osoby i sztuka kompromisów myśle ze nie można patrzeć tylko na swój punkt widzenia. Wszelkie próby rozmów nie pomagają, ostatnio gdy powiedziałam, ze chciałabym kochać sie z nim częściej (sex rzadziej niż raz na tydzień, bo on nie ma częściej ochoty) usłyszałam ze powinnam skupić się na tym jak on się czuje, jak będzie się czuł po odstawieniu leków, itp. Po tym sie poddałam. Czy jest szansa stworzyć zdrowy związek z osoba lecząca sie u psychologa, z tego co słyszałam wiele związków rozpada sie po terapiach właśnie ze względu na to ze psycholog ukierunkowuje na „ja”, a potrzeby drugiej osoby są spychane na dalszy plan.
Może spróbujcie się wybrać na spotkanie do psychologa razem i przedyskutować doświadczane przez Was problemy. Być może taki krok zmieni nieco kierunek oddziaływań psychologicznych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Słusznie Pani zauważa, że związek to dwie osoby - oboje więc go budujecie i macie wpływ na to, jak działa. Zdecydowanie jest szansa na stworzenie zdrowego związku z osobą lecząca się u psychologa - czasami może się tak zdarzyć, że związek tego nie przetrwa, bo np. druga osoba nie jest gotowa na zmiany, jakie się pojawiły w wyniku terapii, czasami te zmiany są z jakichś powodów niewygodne, czasami następuje zmiana priorytetów. Nie twierdzę, że tak jest w Państwa przypadku, jedynie odpowiadam, dlaczego takie rzeczy się zdarzają w trakcie terapii.

Być może pomocne byłoby wspólne skorzystanie z konsultacji z tym psychologiem, żeby Pani od specjalisty usłyszała w jaki sposób wspierać chłopaka w jego procesie zdrowienia. Może nawet warto skorzystać z terapii par, jeśli te trudności partnera aż tak przekładają się na trudności i w związku. Proszę też wziąć pod uwagę, że w depresji libido jest obniżone i partner może nie mieć ochoty na częste zbliżenia - nie jest to jego wina, a objaw choroby.
Dzień dobry,

Dziękuję za Twoją wiadomość. To, co opisujesz, może być częścią naturalnego procesu, który występuje w terapii. W jej trakcie często następuje taki etap, kiedy osoba jest bardzo zorientowana na swoje potrzeby i ich wyrażanie. Może się tak dziać dlatego, że wcześniej te potrzeby były ignorowane lub zaniedbywane. Z perspektywy zewnętrznej może to wyglądać, jakby Twój chłopak przeszedł z jednego bieguna (całkowite ignorowanie swoich potrzeb) na drugi (skupienie wyłącznie na sobie). Z czasem, wraz z postępami w terapii, wiele osób dąży do znalezienia równowagi pomiędzy swoimi potrzebami a potrzebami innych, jednak taki proces wymaga czasu.

Rozumiem, że teraz to może być trudne dla Ciebie, szczególnie jeśli masz wrażenie, że Twoje potrzeby są odkładane na dalszy plan. Chciałabym Cię zachęcić do tego, abyś skupiła się na tym, jak Ty możesz zadbać o siebie w czasie, gdy Twój chłopak przechodzi te zmiany. Warto zastanowić się, co teraz możesz zrobić, aby wspierać siebie emocjonalnie i dbać o swoje granice.

Możliwe też, że jego zmiana przyniosła jakieś pozytywne efekty, choć na razie trudniej Ci je dostrzec. Warto zadać sobie pytanie: czy dostrzegasz jakieś korzyści wynikające z jego większej indywidualności lub niezależności? Może jakieś nowe sposoby komunikacji czy większa świadomość emocji?

Jeśli jednak rozmowy z nim nadal są trudne i nie przynoszą rezultatów, to być może warto rozważyć wsparcie terapeutyczne dla Ciebie – w pracy z psychologiem mogłabyś przeanalizować te trudności i lepiej zrozumieć, jak możesz funkcjonować w tej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie, Laura Matwiejczyk
Witam, odpowiedz która znajduje się powyżej myślę, że dość wyczerpująco przedstawia zjawisko zmian w procesie pomocowym indywidualnym i tego jak te zmiany mogą wpłynąć na bliskie relacje emocjonalne. Warto jednak pamiętać, że psycholog w procesie indywidualnym pomocowym zawsze "idzie za pacjentem" to znaczy w pełni akceptuje punkt widzenia pacjenta i podąża za nim mając głównie na uwadze dobro pacjenta. Przez co nawet jeśli pacjent będzie zakrzywiał obraz waszej relacji i przedstawiał jednostronny punkt widzenia waszych problemów psycholog zawsze za tym pójdzie choćby z tego powodu ze nie ma możliwości wysłuchania punktu widzenia drugiej strony. Prowadzę oddziaływania dla par, czasami korzystam z dwóch pierwszych indywidualnych wizyt dla każdego z pary tak aby zarówno kobieta jak i mężczyzna mieli swobodę przedstawienia sytuacji problemowej. Najczęściej okazuje się, że prawda leży gdzieś pośrodku, to znaczy, że zarówno kobieta jak i mężczyzna na swoich indywidualnych wizytach zakrzywiają realny obraz sytuacji problemowej przedstawiając się w korzystniejszym świetle aniżeli ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlatego też zalecam abyście zapytali czy jest możliwość choćby jednorazowej wizyty dla par aby mogła Pani przedstawić swój punkt widzenia. może być to jednak trudne ponieważ psychologowie unikają sytuacji w której to sesje indywidualne przeplatają się z wizytami dla par. zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.