Dzień dobry. Mój narzeczony zakończył sześciotygodniowy odwyk w zamkniętym ośrodku. Ja natomiast wy

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mój narzeczony zakończył sześciotygodniowy odwyk w zamkniętym ośrodku. Ja natomiast wybieram się na oddział dzienny. Oczywistym jest dla nas, że nie możemy mieć w domu żadnego alkoholu. Tylko mam jeden problem. Jestem na diecie ketogenicznej i jedynym zamiennikiem cukru w tym wypadku to erytrytol, który jest alkoholem cukrowym. Kiedy mój narzeczony usłyszał, że to alkohol, powiedział, że nie możemy go używać. Nie jestem wielkim znawcą, ale wydaje mi się, że w tym wypadku "alkohol" to określenie budowy chemicznej. Jaka jest prawda?
Alkohole to cała masa związków organicznych, które charakteryzują się tym, że mają w swoim łańcuchu grupę hydroksylową (R(OH)). Etanol, czyli alkohol etylowy (składnik napojów alkoholowych) to zupełnie coś innego niż erytrytol, który jest substancją słodząca. Różnią się budową (ilość grup OH, budowa szkieletu węglowego), właściwościami i zastosowaniem, a co najważniejsze - wpływem na nasz organizm. Etanol jest środkiem odurzającym i jego spożywanie w nadmiarze prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych (od uzależnień do nowotworów). Erytrytol jest dodatkiem do żywności (słodzikiem), który ma niski indeks glikemiczny (nie podnosi stężenia glukozy we krwi, nie sprzyja wyrzutom insuliny) i jest przez to przyjazny osobom z cukrzycą lub insulinoopornością. Mówi się, że "słodycze niszczą zęby", natomiast erytrytol nie jest fermentowany przez bakterie w jamie ustnej, stąd przerzucenie się na niego w codziennej diecie ogranicza ryzyko próchnicy. Podsumowując - nie musicie Państwo wyrzucać erytrytolu :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w trzeźwieniu
Jagoda Morgulec

Dzień dobry! Twój narzeczony jest wrażliwy na kwestie alkoholu, co jest zrozumiałe po zakończeniu odwyku. Jednak warto wyjaśnić pewne pojęcia związane z chemią i dietą ketogeniczną.

Erytrytol jest jednym z wielu rodzajów cukrów alkoholowych, znanych również jako poliole. Chemicznie rzecz biorąc, cukry alkoholowe różnią się od tradycyjnego alkoholu etylowego (alkoholu spożywczego) i nie wywołują podobnych efektów psychoaktywnych czy uzależnień. Erytrytol to substancja słodząca, która jest znacznie mniej kaloryczna niż cukry tradycyjne, ponieważ organizm w znacznej mierze nie przyswaja jej kalorii.

Jeśli twój narzeczony jest zaniepokojony terminem "alkohol" w kontekście erytrytolu, możesz mu wyjaśnić, że to jest tylko nazwa chemiczna, a erytrytol nie ma właściwości psychoaktywnych ani uzależniających, które są charakterystyczne dla alkoholu etylowego. Erytrytol jest często używany jako zamiennik cukru w dietach niskowęglowodanowych, takich jak dieta ketogeniczna, ponieważ ma niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi.

Jeśli jesteś pewna, że erytrytol jest bezpieczny i zgodny z Twoją dietą, możesz kontynuować jego stosowanie w swojej diecie ketogenicznej. Jednak warto również zrozumieć obawy i potrzeby Twojego narzeczonego w związku z alkoholem, i być gotowym do wspierania go w jego trudach związanych z odwykiem. Rozmowa i wzajemne zrozumienie są kluczowe w takich sytuacjach.
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska Zacisze Zmiany