Dzień dobry, mój problem jest taki, że strasznie denerwują mnie odgłosy jedzenia, picia, przełykania

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mój problem jest taki, że strasznie denerwują mnie odgłosy jedzenia, picia, przełykania, oddychania i ogólnie wszystkie wydawane przez innych ludzi. Doprowadza to do tego, że nie jestem w stanie być w jednym pomieszczeniu z ludźmi którzy jedzą itp. mimo ze staram się nie dawać tego po sobie poznać. Oprócz tego nagminnie skubię skórki z dłoni, stóp i ust bez większych przyczyn, ale zdaje sobie sprawę, że może to doprowadzić do zakażeń. Czy jest jakiś sposób na pozbycie się tych nawyków czy konieczna jest wizyta u jakiegoś lekarza? Proszę o pomoc bo już nie wytrzymuje
Dzień dobry,
Rozumiem, że to doświadczanie jest bardzo uporczywe i trudne do zniesienia. Przytoczone reakcje i zachowania mogą być charakterystyczne dla zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnch, które są przykrymi doświadczeniami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. W przypadku dużego nasilenia ważne jest, aby zgłosić się do lekarza psychiatry, celem postawienia dokładnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Pomocna jest również prowadzona jednocześnie psychoterapia, szczególnie poznawczo-behawioralna. Serdecznie pozdrawiam!

Dobrze byłoby przyjrzeć się czy nie ma Pan stłumionych w sobie lęków z dzieciństwa, które dzisiaj dają taki efekt i skutek w postaci wewnętrznego napięcia z podenerwowaniem często nie do końca jesteśmy tego świadomi a objawia się to w różnych kompulsjach lub tikach nerwowych. Pozdrawiam