Dzień dobry, mój problem wiąże się ze strachem i stresem. Rozważam wyjazd za granicę w celach zar

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

mój problem wiąże się ze strachem i stresem. Rozważam wyjazd za granicę w celach zarobkowych, mam gdzie jechać ale odczuwam w związku z tym duży strach przed nieznanym, a dodatkowo nie wiem jak sobie poradzić ze świadomością tęsknoty, która już mnie przytłacza mimo, że jeszcze nie wyjechałam. Boję się, że podczas mojego wyjazdu komuś coś może się stać, a mnie nie będzie albo stracę tak cenny czas z bliskim (np. babcią) będąc w innym zakątku świata. W jaki sposób można sobie poradzić z takimi emocjami i czy jest to możliwe? Jestem osobą bardzo emocjonalną i ciągle analizującą co może się wydarzyć. Nie wiem jak sobie z tym radzić. Dodam, że jestem osobą młodą i nawet wyprowadzka z domu rodzinnego do innego mieszkania w tym samym mieście już powoduje u mnie duży smutek, że opuszczam dom rodzinny, pomimo że wiem, że taka kolej rzeczy. Czy takie emocje można jakoś przepracować lub jakoś je załagodzić?
Pani obawy i uczucia są całkowicie zrozumiałe, szczególnie biorąc pod uwagę tak dużą zmianę, jaką jest wyjazd za granicę. To naturalne, że pojawia się strach przed nieznanym, obawa o bliskich i niepewność. Jednocześnie dorosłe życie kusi i pewnie żal byłoby nie skorzystać z okazji. To co może pomóc w tej sytuacji to uznanie, że to, co Pani odczuwa, jest normalne. Strach i niepokój przed nieznanym oraz smutek związany z opuszczeniem bliskich to naturalne reakcje. Proszę pozwolić sobie na odczuwanie tych emocji, nie próbować ich tłumić ani ignorować. Zrozumienie i akceptacja swoich uczuć to ważny krok w radzeniu sobie z nimi.
Kolejnym krokiem może być konkretne zaplanowanie wyjazdu od strony formalnej (informacje o kraju, w którym Pani będzie, pracy, zakwaterowaniu, termin powrotu) oraz emocjonalnej (rozmowy z bliskimi, przygotowanie ich i siebie na wyjazd, wsparcie kogoś, kto może tam już mieszka), po to, aby oswoić nieznane. Można zrobić listę korzyści z wyjazdu, koncentracja na pozytywnych aspektach mogą złagodzić obawy.
Warto pomyśleć też o technikach relaksacji, ćwiczeniach oddechowych, które mogą pomóc w redukcji stresu i lęku.
Jeśli uczucia lęku i smutku są zbyt przytłaczające, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub terapeutą. Profesjonalne wsparcie może pomóc w znalezieniu jeszcze innych, skutecznych strategii radzenia sobie z emocjami.
Życzę dobrych decyzji i powodzenia :)

Dzień dobry,

Rozumiem, że Twoje obawy i stres związane z wyjazdem za granicę są bardzo realne i wpływają na Twoje samopoczucie. W takiej sytuacji warto podejść do problemu w sposób holistyczny i zająć się zarówno emocjonalnym, jak i praktycznym aspektem Twojego wyjazdu.

Emocje i Strach

1. Rozpoznaj swoje emocje: Pierwszym krokiem jest uznanie i zrozumienie swoich emocji. Twoje obawy, strach przed nieznanym oraz tęsknota są naturalne. Zapisywanie swoich myśli i uczuć w dzienniku może pomóc w lepszym zrozumieniu, co dokładnie wywołuje stres i lęk.

2. Praktyki relaksacyjne: Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, mogą pomóc w redukcji stresu. Regularne praktykowanie tych technik może przynieść ulgę w trudnych chwilach.

3. Pozytywne afirmacje: Pracuj nad zmianą negatywnych myśli na pozytywne afirmacje. Na przykład, zamiast myśleć "Będę tęsknić za domem", możesz powiedzieć sobie "Ten wyjazd to okazja do rozwoju i nowych doświadczeń, które wzbogacą moje życie".

4. Wsparcie społeczne: Rozmawiaj z bliskimi o swoich obawach. Być może ktoś z Twojego otoczenia miał podobne doświadczenia i będzie mógł podzielić się swoim wsparciem i radami.

Praktyczne Kroki

1. Planuj regularne kontakty: Ustal z góry, jak często będziesz kontaktować się z rodziną i bliskimi podczas wyjazdu. Możesz zaplanować regularne rozmowy telefoniczne, wideokonferencje czy nawet pisanie tradycyjnych listów.

2. Przygotowanie praktyczne: Dobrze jest zaplanować wyjazd w szczegółach – dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, do którego jedziesz, znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, upewnić się, że masz odpowiednie zabezpieczenia finansowe i zdrowotne. Im lepiej jesteś przygotowana, tym mniej nieznanego pozostaje, co może zmniejszyć lęk.

3. Zachowanie równowagi: Podczas pobytu za granicą dbaj o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Znalezienie czasu na hobby, sport czy poznawanie nowej kultury może pomóc w aklimatyzacji i zmniejszeniu stresu.

Praca nad tęsknotą

1. Świadomość zmiany: Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że tęsknota jest częścią procesu adaptacji. Z czasem uczucie tęsknoty może się zmniejszyć, gdy zaczniesz czuć się bardziej komfortowo w nowym miejscu.

2. Zachowanie kontaktu: Korzystaj z technologii, aby pozostać w kontakcie z bliskimi. To może być szczególnie pomocne, aby czuć się bliżej domu, nawet będąc daleko.

3. Tworzenie wspomnień: Dokumentowanie swojej podróży, robienie zdjęć, pisanie bloga może pomóc w zachowaniu pozytywnego spojrzenia na swoje doświadczenia za granicą i dzielenie się nimi z bliskimi.

Jeśli czujesz, że Twoje obawy są bardzo silne i trudne do opanowania, warto rozważyć spotkanie z psychoterapeutą, który pomoże Ci w przepracowaniu tych emocji i przygotowaniu się na wyjazd. Pamiętaj, że każda zmiana, nawet ta trudna, jest okazją do rozwoju i nauki.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w Twojej podróży!
Dzień dobry,
Myślę - że obok tego co już zostało napisane - warto spojrzeć na ten wyjazd i Pani obawy jako kolejny krok na drodze do dorosłości. Z tego co Pani pisze, wynika, że jest Pani na początku swojego dorosłego życia i podejmuje Pani kolejne kroki by bardziej usamodzielniać się i samej kreować swoje życie. Łączy się to z oddzielaniem się od rodziny. I w tym momencie obawy i leki są czymś naturalnym, warto podejść do tego ze zrozumieniem i akceptacją. Ma Pani wewnętrzny konflikt - z jednej strony potrzeba wyjazdu, a z drugiej przywiązanie do członków rodziny. Myślę, że pomocne by było z jednej strony takie wewnętrzne pożegnanie się z tymi osobami - docenienie tego co Pani dały, podziękowanie - z takim poczuciem że teraz będzie Pani dalej iść swoją drogą, Z drugiej strony zaś - pomyśleć, co Pani ma dać ten wyjazd, w czym może Pani pomóc, jak Pani się zmieni będąc tam, w czym pomogą Pani zarobione pieniądze, co Pani będzie mogła dzięki temu osiągnąć i jak się Pani będzie wtedy czuć. Wyobrażenie sobie tego i wczucie się może być pomocne w podjęciu tej decyzji,
Jeśli jednak uzna Pani że samodzielna praca nad sobą może być niewystarczająca, zawsze można skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.