Dzień dobry, mój wnuk ma 3 latka , i nie mówi, wszystko rozumie, wcześniej mówił sylaby, teraz nie ,

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mój wnuk ma 3 latka , i nie mówi, wszystko rozumie, wcześniej mówił sylaby, teraz nie , chodzi do żłobka, rodzice są dwujęzyczni , syn Polak synowa Hinduska mówi po angielsku, bardzo się martwię?
Dzień dobry, na pewno należy zgłosić się na konsultację do neurologopedy. Mogą być różne przyczyny opóźnionego rozwoju mowy.Specjalista ustali co jest tego powodem i zaleci odpowiednie wsparcie dostosowane do potrzeb dziecka. Dziecko, które nie może mówić to też nie może wyrażać swoich emocji.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Trzeba sprawdzić słuch, sprawność języka i zdecydować się na jeden język komunikacji domowej. Może to być też okres, kiedy dziecko przeczekuje. Mając na względzie nową sytuację, towarzystwo innych dzieci.
Wnuk wcześniej mówił sylaby a więc mowa była zapoczątkowana. W tym przypadku jest więc regrs mowy. Konieczna jest wizyta u logopedy, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz badanie mowy. Prawdopodobnie skieruje rónież na badanie słuchu aby potwierdzić bądż wykluczyć pewne hipotezy. Sama dwujęzyczność nie jest powodem braku mowy u dziecka. Zapraszam na konsultacje on line.
Zrozumiałe jest, że się Pani martwi. W wieku 3 lat dzieci powinny zaczynać mówić pełnymi zdaniami, ale rozwój mowy może być różny, zwłaszcza w przypadku dzieci dwujęzycznych. Często dzieci w takim środowisku mogą najpierw rozumieć dwa języki, ale ich mowa może rozwijać się w swoim tempie.

To, że wnuk rozumie wszystko i wcześniej mówił sylaby, jest pozytywnym znakiem. Warto jednak skonsultować się z logopedą, który oceni sytuację i pomoże w ewentualnej terapii. Specjalista może również doradzić, jak wspierać rozwój mowy w dwujęzycznym środowisku.

Dobrze jest też monitorować postępy i pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy, proszę nie wahać się szukać wsparcia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia!
Wioletta Obidzińska
pedagog, terapeuta, logopeda.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.