Dzień dobry, mój współlokator od paru dni zachowuję się bardzo dziwnie. Mówi że zrobił coś złego i p

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mój współlokator od paru dni zachowuję się bardzo dziwnie. Mówi że zrobił coś złego i przyjedzie policja, że w domu są podsłuchy i ciągle szepcze, sprawa wygląda tak że nie rozliczył się z 9 miesięcy w Niemczech ale już sprawa jest załatwiona i każdy wie że nic mu nie grozi on za to twierdzi że ktoś go ciągle obserwuje i szpieguje. Zadzwonił nawet na policję żeby zapytać czy jest poszukiwany na co policja powiedziała że nie a on nadal twierdzi że jest. Jego dziewczyna napisała mu coś na kartce bo nie pozwolił jej się odzywać bo twierdzi że oni to słyszą i zjadł tą kartkę żeby nie było dowodów. Od paru dni nie śpi, nie wiemy co to może być. Czy to jakaś choroba psychiczna? Czy może ona się objawić z dnia na dzień?
Dzień dobry, pisze Pan o zaostrzających się objawach, które przeszkadzają Pana współlokatorowi w funkcjonowaniu. Warto żeby w tej sytuacji Pana współlokator udał się jak najszybciej na wizytę do psychiatry & aby Państwo skontaktowali się z jego bliskimi. Myślę, że trudno diagnozować kogoś na podstawie krótkiego opisu, ale bez wątpienia pisze Pan o czyimś cierpieniu i o kryzysie zdrowia psychicznego - o człowieku, który potrzebuje pomocy, bo świat, który go otacza miesza się z jego światem wewnętrznym. Aktualnie są Państwo w sojuszu (my przeciwko osobom podsłuchującym), ale z każdym dniem gdy objawy będą postępowały może się zdarzyć, że i Państwo staną się zagrożeniem w przeżyciu tego Pana ( np. że są Państwo w zmowie z osobami, które go ścigają, czy podsłuchają). Dlatego bardzo ważne jest żeby postępować z pewną delikatnością i empatią, na pewno nie zwiększać lęku ( np. grożąc, że jak nie pójdzie do psychiatry to ... ) ponieważ lęk może dodatkowo wzmagać objawy.

Urojenia prześladowcze, to jeden z typów zaburzeń urojeniowych. Z definicji są to zaburzenia myślenia, które polegają na przekonaniu osoby chorej o istnieniu rzeczy, zjawisk i wydarzeń wokół niej, które w rzeczywistości nie istnieją. Osoby chore są nadmiernie podejrzliwe i nadinterpretują wydarzenia, nadając im szczególne znaczenie i odnosząc je do siebie. Kluczowe będzie w takim przypadku, przede wszystkim właściwe rozpoznanie, które pomoże w przygotowaniu odpowiedniego i indywidualnego planu leczenia. Leczenie manii prześladowczej zależne będzie bowiem od tego, z jaką chorobą urojenia współwystępują.
Terapia ma zazwyczaj charakter kompleksowy i obejmuje zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,

Sytuacja, którą Pan opisuje, jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowego działania. Proszę przede wszystkim skontaktować się z rodziną współlokatora i poinformować ich o jego zachowaniu. Mogą oni być w stanie przekonać go do wizyty u specjalisty. Jeśli to nie przyniesie rezultatów i sytuacja się pogarsza, warto skontaktować się z pogotowiem ratunkowym (112) lub lokalnym psychiatrą, aby zapewnić mu potrzebną pomoc.

Życzę siły i wsparcia w tej trudnej sytuacji.
Cieszę się, że w tej trudnej i niejasnej sytuacji szukasz rady/pomocy. Zachowanie Twojego współlokatora, takie jak przekonanie o podsłuchach, szpiegowaniu, niszczenie potencjalnych "dowodów" i brak snu, wskazuje na pewne zaburzenia myślenia i percepcji rzeczywistości. Staraj się zachować spokój i nie konfrontować bezpośrednio jego przekonań. Dla niego te myśli są rzeczywiste. Najważniejsze teraz jest aby współlokator udał się jak najszybciej do psychiatry, Tobie może być trudno go do tego przekonać, dlatego bardzo ważne jest, żeby powiadomić jego najbliższą rodzinę o trudnościach. Jeśli jego stan się pogorszy lub będzie stanowił zagrożenie dla siebie lub innych, nie wahaj się wezwać pomocy medycznej (np. karetkę pogotowia).
Choroby psychiczne mogą objawiać się nagle, zwłaszcza w sytuacjach silnego stresu lub użycia substancji psychoaktywnych. Ważne jest, aby Twój współlokator otrzymał odpowiednią pomoc jak najszybciej.