Dzień dobry, moja ciekawość wzięła górę (i w tym kontekście nie pierwszy raz) i "wystalkowałem" swoj
5
odpowiedzi
Dzień dobry, moja ciekawość wzięła górę (i w tym kontekście nie pierwszy raz) i "wystalkowałem" swoją Terapeutkę w internecie. Działo się to krokowo, gdzie każdy kolejny krok prowadził mnie dalej i głębiej. Najpierw znalazłem Jej profil na facebooku, co było oczywiście bardzo łatwe i na tym poprzestałem na jakiś czas, ale potem wszedłem na Jej profil jeszcze drugi, trzeci, czwarty i kolejne razy, aż w pewnym momencie zdecydowałem się pójść o krok dalej i przejrzałem Jej znajomych, w poszukiwaniu kto może być Jej mężem i znalazłem profil Jej męża. Na jego profil wszedłem kilka (może kilkanaście) razy, ale zaprzestałem już z tym, bo uznałem, że to nie jest osoba, z mojego życia i jakoś moralność wygrała. Szukałem też Terapeutki na instagramie i pewnego razu znalazłem Jej 2 konta, jedno puste, jedno z niewielką ilością zdjęć artystycznych i modowych. To mnie pociągnęło dalej do znalezienia instagrama Jej męża (wtedy jeszcze wchodziłem na jego facebooka) i tam było więcej "ciekawych" zdjęć, ale z tym już też przestałem. Jak już przestałem szukać nowych rzeczy to miałem nadzieję, że nie wrócę do szukania i niczego nie znajdę, ale na Jej stronie internetowej coś kliknąłem i wyrzuciło mnie na stronę, która nie istnieje (strona z błędem, że dana strona nie istnieje) i było tam pole, które umożliwiało wyszukanie dodanych rzeczy z danego roku i miesiąca, więc poleciałem na sam początek istnienia Jej strony i znalazłem tam link do Jej fanpage'u na facebooku poświęcony psychoterapii, a na nim Jej drugi fanpage poświęcony fotografii, który ma umiarkowanie osobiste materiały, ale na obu fanpage'ach nie było Jej zdjęć (poza jednym z bodajże 2012 roku). Teraz przechodząc do rzeczy chodzi o to, że obawiam się, że to może bardzo źle wpłynąć na moją relację terapeutyczną i chciałbym to z siebie wyrzucić u swojej Terapeutki, ale obawiam się, że jak to powiem, to przerwie terapię. Dodam tylko, że Jej fanpage, instagramy, strona internetowa, nie są prawie w ogóle aktualizowane, głównie są tam rzeczy z przeszłości (jak udało mi się zaobserwować sprzed urodzenia pierwszego dziecka), ale wciąż daje mi to jakiś wgląd w Jej życie, co raczej nie powinno mieć miejsca. Czy myślą Państwo, że Terapeutka może przerwać terapię przez to co zrobiłem? Dodam tylko, że bardzo lubię swoją Terapetukę, uczęszczam do niej na terapię już 2 lata, a wciąż jestem też w niej zauroczony (właściwie od samego początku) i bardzo się obawiam konsekwencji swoich działań.

Dzień dobry, to jest temat do wniesienia na najbliższą sesję z terapeutką. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?

Powiedz terapeutce szczerze, że masz trudny temat, który Cię martwi, i zacznij rozmowę o swoich działaniach. Terapeuci są przygotowani na takie sytuacje – to może być ważny krok w Twojej terapii i szansa na głębsze zrozumienie siebie. Szczerość jest kluczem.

Dzień dobry, szczerość w relacji terapeutycznej jest bardzo ważna. Jeśli pojawiają się treści dotyczące relacji pacjent-terapeuta, ale nie są one wnoszone na sesje, z dużym prawdopodobieństwem będzie to skutkować pogorszeniem efektów terapeutycznych. Sam wątek obaw związany z mówieniem o czymś, byciem obok, obserwowaniem, jak i związanych z tym następstw, jest bogatym materiałem do analizy zarówno teraźniejszości, jak i tego, co wydarzyło się w przeszłości i może wiele wnieść do procesu psychoterapeutycznego. Zachęcam do bezpośredniej komunikacji z terapeutką. Pozdrawiam

Zachecam aby szczerze opowiedziec swojej Terpeutce o Pana fascycnacji nia i Pana zachowaniu, to jest z pewnoscia potrzebne do procesu Pana terapii, o kwestiach uczciwosci i moralnosci mowic nie trzeba. Pozdrawiam

Twoje obawy są całkowicie zrozumiałe, ponieważ naruszenie prywatności terapeuty może być delikatnym tematem w relacji terapeutycznej. Jednocześnie warto pamiętać, że ciekawość dotycząca życia terapeuty nie jest czymś rzadkim – wielu pacjentów odczuwa podobną potrzebę, zwłaszcza jeśli pojawia się zauroczenie, przywiązanie lub silna więź emocjonalna. Kluczowe jest jednak to, co teraz z tym zrobisz i jak przepracujesz to w terapii. W pierwszej kolejności zastanów się, co kierowało Twoją potrzebą „stalkowania” terapeutki. Czy chodziło o chęć poznania jej bardziej jako osoby? Czy może o potrzebę zbliżenia się do niej, stworzenia sobie wyobrażenia na jej temat poza gabinetem? Czy jest to związane z Twoimi trudnościami w nawiązywaniu relacji, czy może obawami przed zbyt dużym dystansem? Odpowiedzi na te pytania mogą być bardzo istotnym materiałem do pracy terapeutycznej. Jeśli zdecydujesz się powiedzieć o tym terapeutce – co byłoby najlepszym krokiem – ważne jest, abyś skupił się nie tyle na samym opisie swoich działań, ale na tym, co one dla Ciebie oznaczają i jak się z nimi czujesz. Możesz powiedzieć o swojej ciekawości, lęku przed jej reakcją, o uczuciach, jakie to w Tobie budzi. Dobry terapeuta nie zerwie z tego powodu relacji terapeutycznej, a raczej potraktuje to jako istotny temat do przepracowania – pod warunkiem, że będziesz gotowy nad tym pracować, co może umocnić Waszą relację. Natomiast istnieją sytuacje, w których terapeuta może podjąć decyzję o zakończeniu terapii – jeśli uzna, że zachowania pacjenta naruszają jego granice w sposób, który uniemożliwia dalszą współpracę, jeśli czułby się zagrożony lub gdy relacja terapeutyczna zacznie przypominać coś innego niż proces leczenia. W Twoim przypadku jednak kluczowe będzie to, jak o tym opowiesz i czy pokażesz gotowość do refleksji nad tym, co się wydarzyło. Zauroczenie terapeutą, idealizowanie go, chęć zbliżenia się do niego to tematy, które pojawiają się w terapii i warto je przepracować, bo mogą dotyczyć Twoich głębszych wzorców relacyjnych. Terapia jest miejscem, w którym masz prawo mówić o swoich uczuciach i wątpliwościach, a jeśli czujesz, że coś Cię przytłacza, to właśnie na sesji powinieneś o tym mówić – w bezpiecznych warunkach, z osobą, która pomoże Ci to zrozumieć i znaleźć inne sposoby radzenia sobie z emocjami. Najważniejsze to podejść do tego z otwartością i uczciwością wobec siebie i terapeuty. Nie chodzi o sam fakt, że szukałeś informacji, ale o to, dlaczego to robiłeś, jakie uczucia się za tym kryją i co możesz z tym zrobić, aby proces terapii był dla Ciebie jak najbardziej pomocny. Jeśli to przepracujesz, może to wręcz pogłębić Twoją świadomość i pozwolić Ci na lepsze zrozumienie siebie. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w szerszym spojrzeniu na opisywaną sytuację. Pozdrawiam, Radosław Helwich CEO w ESC Warszawa Żoliborz.
Eksperci






Podobne pytania
- Dzień dobry, mam pytanie do psychoterapeutów psychodynamicznych. Jak to jest, że terapeuci czują przywiązanie do pacjentów i interesują się tym co się dzieje u nich w życiu, czują do nich sympatię, szacunek i inne miłe uczucia, widzą i podziwiają ich starania i pracę itd. ale jednocześnie ci sami…
- Dzień dobry. Od początku swojej terapii psychodynamicznej, która trwa prawie 3 lata poruszam temat bycia irytującym. Wiem, że tak jest i myślę, że pewnie z różnych powodów, ale aktualnie martwię się konkretną sytuacją, która odbywa się na sesjach. Otóż czasami pytam swoją terapeutkę o coś, aby potwierdzić…
- Proszę o pomoc .Zastanawiam się czy że mną jest wszystko dobrze .Jestem w związku partnerskim i od początku jest tak , że jak nie podporządkuje się mu np.wczorajszy incydent , chciał nagrywać jak robię mu loda na co nie zgodziłam się i poprosiłam aby wyłączył tel.Zaczal się foch , że on nie może robić…
- Witam, nie wiem nawet jak zacząć. Mam krytycznie niską samoocenę, jestem zbyt perfekcyjna we wszystkim. Co bym nie robiła zawsze wiem że i tak zrobiłam za mało. Porównuje się ciągle do innych którym jest lepiej w życiu i myślę o tym jaka jestem beznadziejna. Mam wyższe wykształcenie, od września idę…
- Dzień dobry, ile wiedzy pacjenta na temat terapeuty to za dużo wiedzy? Chodzi mi o to kiedy odpowiednia ilościowo i jakościowo wiedza może realnie zaburzyć proces terapeutyczny? Czy jeśli pacjent dowie się np. jakie zainteresowania ma terapeuta, spotka go na mieście w osobistej sytuacji z jego rodziną…
- Co zrobić, gdy mój chłopak jest nadwrażliwy na punkcie wyśmiewania (trauma z dzieciństwa) i zaczynam bać się cokolwiek mówić, bo złości się na mnie i uważa, że go ranię gdy tylko chce zażartować. Mam dość pracy nad związkiem, ostatni cały tydzień mieliśmy wypełniony poważnymi rozmowami. Potrzebuję trochę…
- Jeśli podczas psychoterapii psychodynamicznej na wczesnym jej etapie dochodzi do nieświadomego nadużycia i retraumatyzacji pacjenta , z częścią negatywnych skutków dla procesu, dodam, wieloletniego , psychoterapeuta może użyć formy interwencji paradoksalnej , by próbować pomoc wyrazić emocje związane…
- Czy jesli w trakcie terapii psychoterapeuta dowie sie o molestowaniu dziecka, czy ma obowiazek gdzies to zglosic w przypadku gdy stalo sie to dawno temu oraz w czasie zdarzenia sprawca mial ok 10-13 lat ale obecnie sprawca i ofiara sa dorosli? Chce porozmawiac o tym co mi sie przytrafilo wiele lat temu…
- Witam. Chciałabym skierować swoje pytanie do psychoterapeutów, ponieważ zdiagnozowano u mnie zaburzenie osobowości. Została zalecona mi terapia poznawczo-behawioralna, a także z czasem terapia schematu. Moje pytanie brzmi, czy znajdę tutaj terapeutę, który prowadzi terapie w tych obu nurtach? Zaznaczę,…
- Dzień dobry mam fobie na tle bolącego brzucha ostatnio schudłem przez to bo wolę mało jeść żeby mnie nie Bolał i nie musiał iść do toalety wydaje mi się że jest to też spowodowane moim brakiem pewności siebie stresują mnie sytuacje które z reguły cieszą ludzi takie jak wyjazd na wakacje czy wolny dom…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 39 pytań dotyczących: Psychoterapia
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.