Dzień dobry, Moja koleżanka opowiada niestworzone historie na swój temat, historie bardzo realist

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

Moja koleżanka opowiada niestworzone historie na swój temat, historie bardzo realistyczne, ale takie które nigdy nie miały miejsca.
Dostała dwie diagnozy: jedna to zaburzenia urojeniowe, a druga to mitomania.

Czym różnią się urojenia od mitomanii i jak mogę koleżance pomoc ?

Pozdrawiam
Dzień dobry. Urojenia to błędne sądy i przekonania podtrzymywane przez daną osobę pomimo istniejących argumentów, które im zaprzeczają. Mitomania natomiast jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się patologicznym kłamaniem, fantazjowaniem. Pomocne może być nieocenianie oraz wspieranie w podjęciu terapii psychologicznej. Trudno jednoznacznie ocenić przyczynę tego problemu, więc należy być bardzo uważnym. Szczera rozmowa oraz okazanie wsparcia w tej sytuacji na pewno będą najlepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam Marta Mosińska

Urojenia i mitomania to dwa różne zaburzenia, które mogą wpływać na sposób, w jaki jednostka postrzega i komunikuje się z innymi. Oto krótkie wyjaśnienie różnic między tymi dwoma pojęciami:

Urojenia: Urojenia są fałszywymi przekonaniami, które są utrwalone i nie poddają się racjonalnym argumentom ani dowodom przeczącym. Osoba cierpiąca na urojenia może wierzyć w coś, co jest sprzeczne z rzeczywistością, na przykład że jest śledzona, kontrolowana przez obcych ludzi lub posiada niezwykłe zdolności. Urojenia są głęboko zakorzenione i niezależne od woli osoby, która je doświadcza.
Mitomania: Mitomania to stan, w którym osoba systematycznie i intencjonalnie opowiada nieprawdziwe historie o sobie samej, często w celu budowania swojego wizerunku lub uzyskania uwagi. Osoby z mitomanią często kreują wyimaginowane postaci, osiągnięcia lub doświadczenia, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Ważne jest zrozumienie, że osoby z mitomanią nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich opowieści są nieprawdziwe, a opowiadanie ich może być dla nich rodzajem mechanizmu obronnego.
Jeśli Twoja koleżanka otrzymała diagnozy zaburzeń urojeniowych oraz mitomanii, istotne jest zapewnienie jej wsparcia i zrozumienia. Oto kilka sugestii, jak możesz pomóc:
Wyraź zrozumienie i wsparcie: Bądź empatyczny i okazuj zrozumienie wobec jej doświadczeń. Staraj się słuchać i być obecny, niezależnie od tego, czy opowiada prawdziwe historie czy nie. Przyjmij rolę wsparcia i niezależnie od tego, jakie emocje mogą to wywoływać, staraj się utrzymać zdrową i szczerą komunikację.
Przekieruj do profesjonalnej pomocy: Zachęć swoją koleżankę do skonsultowania się z terapeutą lub psychiatrą, którzy specjalizują się w zaburzeniach psychicznych. Profesjonalna pomoc może pomóc w zrozumieniu przyczyn tych zachowań i zaproponować odpowiednie strategie terapeutyczne.
Unikaj osądzania: Ważne jest, aby nie osądzać ani nie wytykać jej nieprawdziwości. Pamiętaj, że to jest choroba, której osoba może nie mieć pełnej kontroli. Skup się na oferowaniu wsparcia i zrozumienia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Urojenia to fałszywe przekonania, które są odporne na wszelkie dowody wskazujące, że są nieprawdziwe. Osoby z urojenia często są głęboko przekonane o prawdziwości swoich myśli, mimo że są one sprzeczne z rzeczywistością. Mitomania natomiast to skłonność do chronicznego kłamania i tworzenia wyimaginowanych historii, często z powodu potrzeby zwrócenia na siebie uwagi lub osiągnięcia korzyści.

Aby pomóc koleżance, proszę zachęcić ją do kontynuowania leczenia u specjalisty, który będzie w stanie dokładniej zdiagnozować i zaproponować odpowiednie metody terapeutyczne. Ważne jest, aby okazać jej wsparcie i zrozumienie, jednocześnie nie wzmacniając fałszywych przekonań czy historii.