Dzień dobry, Moja partnerka trafiła do szpitala w piątek około 22:00 z ostrym byłem brzucha i mocny

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Moja partnerka trafiła do szpitala w piątek około 22:00 z ostrym byłem brzucha i mocnym odwodnieniem. Wcześniej intensywnie wymiotowała przez 2 dni. Wzdety brzuch.
Po przyjęciu zostały przeprowadzone różne badania(krwi, tomografia i inne których nie znam). Została podłączona pod kroplówkę. Następnego dnia Wstępna diagnoza to mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego (podejrzewano guz jajnika, zrosty, nie wykluczając zatrucia). W sobote zrobiono tomografie. W międzyczasie o ile dobrze kojarzę podpięto cewnik w związku z ostra niewydolnością nerek. Kiedy sytuacja z nerkami się poprawiła Około południa w niedziele przeprowadzono operacje z otwarciem brzucha - stwierdzono zrosty po poprzedniej operacji (miała usuwany 5 lat temu 1 jajnik w związku z guzem/ami i resekcje jelita) i usunięto. Tego samego dnia po paru godzinach od operacji sama zadzwoniła do mnie. Podłączono jej sondę dożolądkowo. W poniedziałek sytuacja zdaje się była już lepsza. Próbowała zrobić pare kroków. We wtorek samej udało jej się przebrać, sonda dalej podpięta w związku z dużym zaleganiem w górnym odcinku jelita.

Chciałbym zapytać jakie są rokowania i czy państwa zdaniem okres po operacyjny i przed przebiegał/ga prawidłowo?

Operacja zakończona około 15:00 w niedziele. Dziś mamy wtorek 13:00 jelita niedokonca jeszcze pracują. Pacjentka nie przyjmuje nadal płynów ani posiłków doustnie (tylko zwilżanie ust).

Proszę również o opinie apropos pobudzania pracy jelit zaraz po operacji ( m.in. Guma do żucia oraz kawa zmielona w płynie) i czy podanie płynów / pożywienia tak późno nie będzie ze szkoda dla pacjentki ?

Dodatkowo czytałem również o maściach/plastrach samorozupszczajacych się które nakładane są pooperacyjnie, mających niedoprowadzic do przyszłych zrostów. Czy Państwa zdaniem jest szansa ze w szpitalu NFZ coś takiego zostało zastosowane ?

Próbuje znaleźdz tutaj odpowiedz ponieważ ciężko w tyg trudnych czasach uzyskać jakąkolwiek.
Mam nadzieję, że pacjentka czuje się już lepiej. Żeby udzielić Panu racjonalnej odpowiedzi brakuje mi danych ale postaram się przybliżyć problemy związane z operacjami niedrożności przewodu pokarmowego. Postawienie właściwej diagnozy i kwalifikacja do zabiegu operacyjnego bywaja trudne. Szczególnie jesli mamy do czynienia z tzw niedrożnością przepuszczającą tzn. jesli jest niepełne zamknięcie światła przewodu pokarmowego; wtedy objawy mogą być niecharakterystyczne.
Przebieg pooperacyjny w przypadkach z otwarciem jamy brzusznej zależy od tego co podczas zabiegu było wykonane tzn. jak duża była ingerencja chirurgiczna i manipulacje na jelitach, czy był otwarty przewód pokarmowy i szycie jelit, czy stwierdzono znaczny stan zapalny.
Każda interwencja wewnątrzbrzuszna jest swoistym "szokiem" dla jelit co wiąże się z pooperacyjnym zaburzeniem perystaltyki (czynności) jelitowej. Powrót do prawidłowej pracy jelit trwa czasami kilka dni.
Z opisu wynika, że przebieg jest prawidłowy.
Są dostępne różne środki i leki stosowane ogólnie i miejscowo w jamie brzusznej (również w szpitalach NFZ) ale nie zawsze zdaje to egzamin.
Najlepszym wyjściem z sytuacji jest umówienie się z lekarzem ,który operował Pana parnerkę i uzyskanie odpowiedzi z tzw, "pierwszej ręki". Mam nadzieję ,że jest to możliwe.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.