Dzień dobry. Moja siostra jest po ślubie 6 lat. Mieszka u męża i jego rodziców. Cześć domu jest prze

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Moja siostra jest po ślubie 6 lat. Mieszka u męża i jego rodziców. Cześć domu jest przepisana na jej męża. Od początku rodzice szwagra nie przepadali za moją siostrą. Nie podobało im się, że biorą ślub. Teściowa siostry robiła wszystko aby mój szwagier się wycofał. Jednak on twierdził, że z inną kobietą nie będzie. Teraz mają dwoje dzieci. A tesiowie siostry i bracia jej męża cały czas jej dopiekaja, że nie są u siebie, że nie lubią szwagra za to , że ożenił się z moją siostrą.Wyzywają ja i się kłócą o każdą pierdole nie ma tam rozmowy, bo mają ich za gorszy sort. Siostra nieraz mówiła o wyprowadzce, ale z tego względu że jakaś część gospodarstwa jest jego i włożył tam też trochę pracy i pieniędzy nie widzę żeby on podjął taki krok a ja boję się o siostrę, że zostanie psychicznie zniszczona przez teściów i ich rodzinę, a ma przecież dzieci do wychowania. Nie wiem jak jej pomóc.
To jest sprawa siostry. Rozumiem, ze jako najblizsza rodzina nie moze Pan obojetnie patrzec na to, co sie dzieje. Nie wiem, czy Pana siostra swiadomie deklaruje, ze potrzebuje pomocy i wlasnie od Pana. To moze byc frustrujace, ze nie mozna nic zrobic, czesto jednak sprawa nie jest taka jasna i oczywista. Mozna zaoferowac wsparcie emocjonalne siostrze, ale to tez w odpowiednich granicach. To jest ich wlasne zycie, malzenstwo i historie. Sam temat troski/leku o siostre bylby interesujacy do przyjrzenia sie. Byc moze to wlasnie Pan mialby "material do pracy" w kierunku zbadania swojego wzorca tworzenia relacji i zwiazkow. Warto zajac sie soba i zadbac o swoje relacje, bedac dostepnym dla siostry "gdyby potrzebowala wsparcia".

Dzień dobry,

Rozumiem, że sytuacja Pana/ Pani siostry jest bardzo trudna i martwi się Pan/Pani o jej dobrostan oraz dobrostan jej dzieci. Zgadzam się z przedmówcą, że warto sprawdzić na ile siostra jest gotowa przyjąć Pana/ Pani wparcie i przyjrzeć się tematowi troski o nią na indywidualnej sesji. Gdyby jednak siostra zgłaszała potrzebę wsparcia z Pani Pana strony polecam wskazanie siostrze miejsca gdzie może zasięgnąć porady prawnej dotyczącej swoich praw i możliwości. Może to obejmować prawa do majątku, który został wspólnie zainwestowany. Druga kwestia do której warto zachęcić siostrę to podjęcie terapii rodzinnej np. w nurcie systemowym. Terapia rodzinna może pomóc jej mężowi zrozumieć, jak bardzo sytuacja wpływa na Twoją siostrę i ich dzieci. Terapeuta może pomóc w komunikacji i znalezieniu rozwiązań.

Dbajcie o siebie i pamiętajcie, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i dobrostan wszystkich członków rodziny.

Pozdrawiam serdecznie.
Dobrze, że Pani siostra ma Panią i że jest Pani osobą tak wspierającą i oddaną. Czasami jest tak, że pomimo wielkich chęci niesienia pomocy, zderzamy się gdzieś z murem w postaci braku gotowości na przyjęcie pomocy.
Pytanie więc czy Pani siostra faktycznie ma w sobie gotowość na przemianę. Jeśli tak to polecam terapię u psychologa celem wschłunia się w swoje potrzeby a następnie celem - być może podjęcia odpowiednich kroków prawnych.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 190 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.