Dzień dobry, moje pytanie jest dość nietypowe. Nie chcę nikogo oskarżać, więc nie podam żadnych da

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
moje pytanie jest dość nietypowe. Nie chcę nikogo oskarżać, więc nie podam żadnych danych.
Od dwóch lat jestem w trakcie indywidualnej psychoterapii psychoanalitycznej. Jednak co pewien czas terapeutka odwołuje sesje. Oczywiście, nie podaje przyczyny, co jest dla mnie zrozumiałe ze względu na nurt. Jednak drugi raz ma miejsce sytuacja, która mnie niepokoi. Terapeutka cztery godziny przed sesją napisała, że ją odwołuje, bo ma kwarantannę. Próbowałam się dowiedzieć, czy wynika ona z jej choroby, czy z kontaktu z osobą zakażoną. Sama mam styczność z wieloma ludźmi, więc chciałam mieć pewność. Po kilku godzinach otrzymałam drugą wiadomość, w której zostało mi przekazane, że terapeutka czeka na wynik testu. Na każdą zmianę reaguję bardzo silnie. Tak było i tym razem. Ostatecznie po wielu moich SMS-ach (też takich, w których niestety musiałam przekazać, że ponownie pojawiły się myśli samobójcze) i telefonach, dostałam telefon od terapeutki, która powiedziała, że ma objawy covid-19. Zrozumiałam wtedy, że jest po prostu bardzo choroba i nie może ze mną rozmawiać. Z płaczem zapytałam zatem, czy mnie nie wyrzuci z terapii. Odparła, że przecież znam odpowiedź. I do tego momentu sytuacja się trochę ustabilizowała, przestałam wymiotować, drętwienie ciała minęło. Jednak dziś dostałam wiadomość, że będę jutra szczepiona przeciwko koronawirusowi. Przestraszyłam się, bo przecież mogłam zarazić się od terapeutki. I nie wiedziałam, co wtedy powinnam zrobić z ewentualnym szczepieniem. Napisałam więc do niej, a ona odparła, że właśnie otrzymała wynik negatywny na koronawirusa i w poniedziałek pewnie będzie już w gabinecie. Nie ukrywam, że ta wiadomość i czas jej wysłania bardzo mnie zdziwił. Nie wiem, co mam o tym wszystkim myśleć. Ostatnio bardzo otwarłam się na terapii, nie było już tematów tabu. A moja terapeutką najpierw napisała tak lakoniczną wiadomość (wiedząc, jak na nie reaguje), potem w ogóle nie odpisywała. A przecież, tak zakładam, wiadomość powinnam dostać nie tylko ze względu na proces terapii, ale sytuację epidemiczną. Uważam, że to nieodpowiedzialne ze strony mojej terapeutki. I najgorsze - nie chcę odchodzić z tej terapii, nie chcę tracić tego, co wypracowałam, ale może zachowanie mojej terapeutki jest nieetyczne (wczoraj czułam się tak tragiczne, że chciałam dzwonić po pogotowie) i powinnam poszukać innego terapeuty. Bardzo proszę o opinię, bo nie jestem lekarzem i nie wiem, jak do końca powinnien zachować się terapeuta.
Szanowna Pani, jednym z warunków udanej terapii jest dobry kontakt z terapeutą. Koniecznie proszę o całej tej sytuacji porozmawiać z terapeutką, otwarcie, uczciwie, ujawniając swoje uczucia i wątpliwości. Tę sytuację - i wiele innych pojawiających się w trakcie terapii - trzeba "przepracować", bo inaczej nieporozumienia mogą się pogłębiać.
Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Rozumiem, że znajdujesz się w trudnej i niepokojącej sytuacji, która wzbudza wiele emocji i niepewności. Skoro pytasz o opinię, spróbuję pomóc, odwołując się do zasad terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i perspektywy etycznej w psychoterapii.

Przede wszystkim Twoje emocje i reakcje, które pojawiły się w związku z tą sytuacją, są zrozumiałe. W terapii, szczególnie psychoanalitycznej, związek z terapeutą jest bardzo istotny, a każda zmiana w kontakcie może być przeżywana jako zagrożenie. W CBT mówimy o znaczeniu interpretacji sytuacji i myśli, jakie się z nią wiążą. W Twoim przypadku niepokój i silne reakcje mogły wynikać z lęku przed opuszczeniem oraz brakiem klarownej komunikacji.

Komunikacja terapeuty – Z Twojego opisu wynika, że sposób komunikacji Twojej terapeutki pozostawia wiele pytań. W CBT skupiamy się na tym, jak określone sytuacje wpływają na nasze myśli, emocje i zachowania. W przypadku odwoływania sesji i lakonicznych informacji może pojawić się interpretacja, że terapeuta nas ignoruje, co prowadzi do lęku, stresu, a nawet myśli katastroficznych (np. obawa przed opuszczeniem terapii). Ważne, by takie sytuacje omówić na sesji – jasno wyrazić swoje oczekiwania, potrzeby i reakcje emocjonalne, które pojawiły się w związku z tą sytuacją.

Etyka i odpowiedzialność terapeuty – Odwoływanie sesji z powodu choroby lub kwarantanny jest naturalne i może się zdarzać. Jednak odpowiedzialność terapeuty obejmuje nie tylko dbanie o zdrowie własne, ale i pacjenta. Jeśli Twoja terapeutka miała objawy i podejrzenie zakażenia, powinna była poinformować Cię o wynikach testu w kontekście epidemii, nie tylko relacji terapeutycznej. Niepewność, którą odczułaś, mogła być niepotrzebnie zwiększona przez brak szybkiej i jasnej komunikacji.

Zarządzanie kryzysami – Terapeuta, szczególnie w sytuacji, gdy pacjent zgłasza silne emocje, takie jak myśli samobójcze, powinien odpowiednio zareagować. Jeżeli takie myśli się pojawiają, istotne jest, by terapeuta był dostępny i wspierał w krytycznych momentach, co można uznać za kluczowy aspekt etyczny. W takich przypadkach kontakt z terapeutą powinien być dobrze zorganizowany, aby pacjent wiedział, jak postępować w razie nagłych sytuacji. Warto omówić z terapeutką, jak wygląda plan postępowania w przypadku nagłych stanów emocjonalnych.

Zaufanie i ciągłość terapii – Rozumiem, że bardzo cenisz sobie dotychczasową pracę, jaką włożyłaś w terapię, i nie chcesz z niej rezygnować. Zaufanie jest fundamentem każdej formy psychoterapii, więc jeśli obecna sytuacja je podważa, ważne jest, aby o tym otwarcie porozmawiać na sesji. Możliwe, że Twoja terapeutka nie zdawała sobie sprawy z tego, jak jej działania wpłynęły na Twoje samopoczucie, i ta rozmowa może pomóc wypracować wspólnie lepsze rozwiązania na przyszłość.

Z perspektywy CBT istotne jest, abyś zrozumiała swoje emocje i reakcje w tym kontekście – jakie myśli, przekonania i interpretacje stoją za Twoim lękiem i niepokojem. Czy są to przekonania o opuszczeniu, niewystarczającej opiece, czy może lęk przed odrzuceniem?

Warto omówić to wszystko na sesji – zarówno swoje emocje, jak i wątpliwości dotyczące etyczności i odpowiedzialności terapeuty. Dobrze przeprowadzona rozmowa może pomóc w odbudowaniu zaufania lub podjęciu świadomej decyzji o kontynuacji bądź zmianie terapii.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej pracy terapeutycznej.