Dzień dobry, moje pytanie skierowane jest do psychologów i terapeutów, mianowicie co mam zrobić w ta

2 odpowiedzi
Dzień dobry, moje pytanie skierowane jest do psychologów i terapeutów, mianowicie co mam zrobić w takiej sytuacji. 8 lat temu poznałem dziewczynę, zakochałem się w niej na zabój, podobała mi się fizycznie, mieliśmy również wspólne zainteresowania. I nagle po 4 miesiącach zerwala ze mną po pobycie tydzień czasu w górach. Z tego co wiem miała problemy emocjonalne i nawrót depresji. Było mi bardzo ciężko, uciekłem w zainteresowania, które również nas połączyły. Przez ten czas starałem się o niej zapomnieć, wszedłem w dwa inne związki, które zakończymy się porażka, jeden krótki, drugi dłuższy. Oba zakończymy się niepowodzeniem, bo wspomnienia wracały cały czas i wracają. Ciągle myślę, od 8 lat nie mogę zbudować niczego nowego, bo ja kocham, czuje że jest miłością życia, ale tak długo się nie kontaktowaliśmy że nie wiem co będzie. Boje się jak ona zareaguje, co mi odpowie. Ja nie mam pojęcia co u niej się dzieje, czy ma życie osobiste czy nie. Ostatnio w mediach wyświetliło mi się jej zdjęcie i wspomnienia znowu przybrały. Kocham ją strasznie i chciałbym z nią być, ale nie wiem czy po takim czasie jest to możliwe. Bardzo proszę o poradę co zrobić w takiej sytuacji
Dzień dobry,

Dziękuję za podzielenie się swoją historią. Odpowiem na ile potrafię biorąc pod uwagę tak naprawdę tylko niewielką część informacji zawartych w tym wpisie.
Rozumiem, że to, co Pan przeżywa, jest bardzo trudne i bolesne. Utrzymujące się przez lata silne uczucia do kogoś, z kim nie ma się już kontaktu, mogą być wyzwaniem i wpływać na inne aspekty życia, w tym na budowanie nowych związków.

W tej sytuacji, ważne jest, aby zadać sobie kilka pytań. Czy kontynuowanie tej emocjonalnej więzi, pomimo braku kontaktu i realnych perspektyw na przyszłość z tą osobą, służy Pana dobru i szczęściu? Czy jest Pan gotowy zmierzyć się z możliwością, że ona mogła pójść dalej i ma swoje życie, które może nie obejmować Pana obecności?

Podejście, które proponuję, koncentruje się na głębszym zrozumieniu i akceptacji Pana obecnej sytuacji. Jest to ważne, ponieważ trwałe uczucia, które opisał Pan, mogą wynikać z głębokich, nierozwiązanych potrzeb lub niezrealizowanych marzeń. Często tęsknota za przeszłością lub utrzymujące się uczucia są sygnałem, że pewne aspekty naszego życia emocjonalnego nie zostały dostatecznie przepracowane. To zrozumienie może pomóc w identyfikacji i adresowaniu tych głęboko zakorzenionych przyczyn, które utrzymują Pana w miejscu, gdzie trudno jest iść naprzód.
Praca z psychoterapeutą mogłaby pomóc Panu zgłębić te kwestie, a także pracować nad budowaniem zdrowej przyszłości. Terapia może pomóc Panu zrozumieć i przetworzyć swoje uczucia, nauczyć się radzić sobie z nimi w bardziej konstruktywny sposób, oraz otworzyć się na nowe, zdrowe związki.

Jeśli jednak zdecydowałby się Pan skontaktować z tą osobą, ważne jest, aby zrobić to z pozycji dojrzałości i otwartości na różne odpowiedzi. Musi Pan być gotowy na to, że jej życie mogło pójść innym torem i że odpowiedź, którą otrzyma, może nie być tą, której Pan oczekuje.

Bez względu na wybraną ścieżkę, kluczowe będzie dbanie o siebie i swoje emocjonalne potrzeby. Pomoc specjalisty może być tutaj bardzo cenna.

Życzę dużo siły i mądrości w podejmowaniu decyzji.
Karolina Murzacz

Dzień dobry,
Rozumiem, że sytuacja, w której się znajdujesz, jest bardzo trudna i emocjonalnie wyczerpująca. Twoje uczucia są silne i autentyczne, co sprawia, że trudno jest ci ruszyć dalej. Oto kilka kroków, które możesz rozważyć, aby lepiej zrozumieć swoją sytuację i znaleźć sposób na postępowanie: Refleksja nad przeszłością: Zastanów się nad przyczynami, dla których wasz związek się zakończył. Czy były to tylko problemy emocjonalne i depresja z jej strony, czy może były też inne kwestie, które wpłynęły na waszą relację? Przygotowanie na różne scenariusze: Uświadom sobie, że po 8 latach wiele mogło się zmienić zarówno w twoim, jak i w jej życiu. Przygotuj się na różne możliwe odpowiedzi z jej strony, w tym na ewentualność, że może być w nowym związku lub może nie być zainteresowana nawiązaniem kontaktu. Kontaktowanie się z nią: Jeśli czujesz, że musisz spróbować nawiązać kontakt, zrób to w delikatny i szanujący jej prywatność sposób. Możesz napisać do niej wiadomość, w której wyjaśnisz swoje uczucia i chęć nawiązania kontaktu. Bądź szczery, ale nie narzucający się. Wsparcie terapeutyczne: Rozważ skonsultowanie się z terapeutą. Profesjonalna pomoc może pomóc ci przetworzyć emocje, które cię trapią, oraz znaleźć strategię na radzenie sobie z przeszłymi wspomnieniami. Terapia może także pomóc w rozwijaniu zdrowych relacji w przyszłości. Samopoczucie i samorozwój: Skup się na sobie i swoim dobrostanie. Dbaj o swoje zdrowie emocjonalne i fizyczne, rozwijaj swoje pasje i zainteresowania. Czasem praca nad sobą może przynieść ulgę i nową perspektywę na życie. Realistyczne oczekiwania: Pamiętaj, że uczucia mogą być silne, ale życie się zmienia. Może się okazać, że wasze drogi już się rozeszły. Ważne jest, aby być otwartym na różne możliwości i nie trzymać się kurczowo jednej wizji przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na kontakt, pamiętaj, aby zrobić to z szacunkiem dla jej uczuć i aktualnej sytuacji życiowej. Może się okazać, że po nawiązaniu kontaktu uzyskasz większą jasność co do swoich uczuć i przyszłości.