Dzień dobry, Na codzień borykam się z skutkami traum z dzieciństwa spowodowanych śmiercią rodzica i

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Na codzień borykam się z skutkami traum z dzieciństwa spowodowanych śmiercią rodzica i problemi alkoholowymi drugiego. Mam niskie poczucie własnej wartości, stany lękowe czy za bardzo potrafię ponieść się emocjom gdy sobie coś niepotrzebnie ubzduram. Mam nieco motywacji by poprawić mój stan i pozbyć się traum. Próbuję na bieżąco prowadzić dziennik wdzięczności, ale daje on krótkotrwałe efekty. Proszę o mniej więcej wskazanie mi jak mogę inaczej pozbyć się traum by móc stopniowo coraz bardziej cieszyć się z życia
Dzień dobry, borykanie się ze skutkami traum z dzieciństwa musi być trudne. Przytoczone objawy mogą świadczyć o tym, że przykre doświadczenia mają wpływ na funkcjonowanie w życiu dorosłym. Praca z traumą w życiu codziennym zaczyna się od uznania i akceptacji swoich uczuć, zamiast ich tłumienia. Warto praktykować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie, aby pomóc w redukcji stresu. Kluczowe jest również poszukiwanie wsparcia – rozmowa z bliskimi lub terapeutą może znacząco pomóc w procesie zdrowienia. Codzienne dbanie o siebie, poprzez zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu, wspiera regenerację i wzmacnia odporność psychiczną. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Dzień dobry,

Rozumiem, że zmagasz się z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa, które wpływają na Twoje życie codzienne. Cieszę się, że masz motywację, by poprawić swój stan i pracować nad traumami. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:

Skontaktuj się z psychoterapeutą, który pomoże Ci przetworzyć traumy i nauczyć się radzić sobie z lękami. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) lub terapia EMDR mogą być bardzo skuteczne.

Regularne praktykowanie mindfulness lub medytacji może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Skupianie się na chwili obecnej może zmniejszyć wpływ negatywnych myśli.

Ćwiczenia fizyczne, takie jak jogging, joga, czy nawet spacery, mogą poprawić nastrój i pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

Porozmawiaj z bliskimi o swoich uczuciach. Grupy wsparcia mogą również być pomocne, dając poczucie wspólnoty i zrozumienia.

Nauka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy progresywna relaksacja mięśni, może pomóc w radzeniu sobie z napięciem i lękiem.

Pracuj nad rozwijaniem pozytywnego stosunku do siebie. Traktuj siebie z życzliwością i wyrozumiałością, tak jak traktowałabyś bliską osobę w trudnej sytuacji.

Pamiętaj, że proces leczenia może zająć trochę czasu, ale każdy mały krok to krok do przodu. Życzę Ci dużo siły i wytrwałości na tej drodze.
Dzień dobry, ważne jest, aby zrozumieć, że proces radzenia sobie z traumą to często długotrwała droga, która wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia. Warto poszukiwać pomocy u specjalisty, który pomoże Ci przepracować trudne doświadczenia oraz zbudować zdrowsze mechanizmy radzenia sobie z emocjami. Praca nad poczuciem własnej wartości, rozwijanie samoświadomości i uczenie się technik relaksacyjnych mogą być również pomocne. Pamiętaj, że każdy krok w kierunku poprawy jest ważny, a Twoje starania są cenne. Daj sobie przestrzeń na emocje i nie wahaj się szukać wsparcia w trudnych chwilach. Pozdrawiam ciepło
Zmiana zaczyna się wtedy, gdy jej chcemy, ale jest procesem, więc trwa a czasie. Bądź dla siebie dobra/y. Po prostu. To pierwszy i często najważniejszy krok w uleczeniu. Zmieniamy się, gdy chcemy czegoś lepszego dla siebie z szacunku siebie. Wszystkiego dobrego
Dzień dobry, trauma dziecięca bardzo mocno wpływa na umysł i ciało. Jeśli nie uporamy się z traumą, urazy pozostają w dużej mierze stłumione i wpływają na życie w znaczący i bolesny sposób. Warto pomyśleć o znalezieniu terapeuty, psychologa lub psychiatry specjalizującego się w traumie. Może to być trudny proces i może zająć trochę czasu, zanim znajdziesz kogoś, z kim poczujesz się komfortowo. Ale ostatecznie proces leczenia traumy z dzieciństwa wymaga profesjonalnego wsparcia. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.