Dzień dobry, Od 18 lat dokuczają mi dźwięki wydawane przez inne osoby( mlaskanie, siorbanie, obgryz

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od 18 lat dokuczają mi dźwięki wydawane przez inne osoby( mlaskanie, siorbanie, obgryzanie paznokcie, głośne oddychanie, czy też chrapanie) jak również tykanie zegara. Z Internetu uzyskałam informację że może to być mizofonia. Byłam z tym u laryngologa oraz audiologa, nic nie wskazuję, że jest problem w przewodzie słuchowym. Do kogo powinnam się zgłosić aby uzyskać pomoc?
Mizofonia nie jest zburzeniem opisanym w klasyfikacji chorób, jeśli badanie laryngologiczne nie wykazuje zmian w przewodzie słuchowym najczęściej zaleca się terapię psychologiczną.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Już nawet pojedyncza konsultacja psychologiczna pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na opisane objawy. Psycholog pomoże poszukać związku między nimi a Pani ogólną sytuacją życiową 18 lat temu. Jeśli takie związki będą, łatwiej będzie podjąć działania naprawcze i docelowo uwolnić Panią od ich dokuczliwości.
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska
Dzień dobry,

Jeśli doświadcza Pani tak intensywnej reakcji na dźwięki, jakie opisuje (mlaskanie, siorbanie itp.), a badania u laryngologa i audiologa nie wykazały problemów z przewodem słuchowym, to rzeczywiście mogą to być objawy mizofonii. Mizofonia jest stosunkowo słabo zrozumianym zaburzeniem, ale coraz więcej specjalistów zdrowia psychicznego zdaje sobie sprawę z tego problemu i wie, jak podejść do jego leczenia.

Zalecałbym skonsultowanie się z psychologiem lub psychiatrą, którzy mają doświadczenie w pracy z zaburzeniami lękowymi lub sensorycznymi. Specjaliści ci mogą zaoferować strategie radzenia sobie, które mogą pomóc zmniejszyć Pani reakcje na dźwięki, które Panią drażnią. Terapie takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) są często stosowane do pomocy pacjentom w lepszym zarządzaniu reakcjami na bodźce, które wywołują stres lub dyskomfort.

Dodatkowo, terapia dźwiękowa prowadzona przez audiologa lub terapeutę zajmującego się słuchem również może być pomocna. Czasami używa się tzw. terapii przesłuchowej, która może pomóc zmienić sposób, w jaki mózg reaguje na dźwięki, które wywołują negatywne reakcje.

Mizofonia może być wyzwaniem, ale odpowiednie podejście terapeutyczne może znacząco poprawić jakość życia. Zachęcam do poszukiwania specjalisty, który mógłby Pani pomóc w zrozumieniu i leczeniu tego stanu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.