Dzień dobry, Od 2 miesięcy mam problem - najczęściej jadąc samochodem kiedy wiem, że nie ma w pobl

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od 2 miesięcy mam problem - najczęściej jadąc samochodem kiedy wiem, że nie ma w pobliżu toalety, aby zatrzymać się natychmiast, odczuwam lęk oraz strasznie silne parcie na pęcherz. Mam wrażenie, że nie wytrzymam. Po zatrzymaniu się od razu czuję się lepiej i okazuje się, że wcale mi się nie chciało albo nie chciało aż tak. Jeśli dodatkowo jadę z kimś to wali mi serce, mam przyspieszony oddech. Od wielu lat miałam problemy z zapaleniami pęcherza, ale obecnie nie mam żadnych bakterii. Nie jestem w stanie normalnie funkcjonować… jeździć autem, boję się jechać na wakacje, a nawet do sklepu. Psycholog „szukał” skąd ten problem może się brać, ale nie potrafię na siłę wskazać obszaru w moim życiu, w którym coś byłoby źle. Wszystko poza tym układa się dobrze, nie mam też żadnych traum z przeszłości. Będę wdzięczna za radę co robić.
Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na reakcję lękową związaną z sytuacjami, w których czuje się Pani pozbawiona kontroli, zwłaszcza w kontekście dostępu do toalety. Lęk tego rodzaju może wywoływać intensywne reakcje fizyczne, takie jak parcie na pęcherz, mimo że nie wynika to z rzeczywistej potrzeby fizjologicznej.

Ważne jest, aby zrozumieć, że tego rodzaju lęki są dość powszechne i mogą pojawić się nawet wtedy, gdy nie ma wyraźnych problemów czy traum w życiu. Często są one związane z reakcjami organizmu na stres lub niepewność w określonych sytuacjach.

Możliwe, że pomocne będą techniki relaksacyjne, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu lęku w trakcie podróży. Stopniowe narażanie się na sytuacje, które wywołują lęk, może również przynieść ulgę. Ważne jest, aby działać krok po kroku i nie zmuszać się do zbyt dużych wyzwań naraz.

Rozważenie dalszej pracy z psychologiem, może pomóc w opracowaniu konkretnych strategii radzenia sobie z tym problemem. Istotne jest, aby podejść do tego z cierpliwością i zrozumieniem dla siebie, dając sobie czas na poprawę.
Ponadto, zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty proginekologicznego, który pozwoli wzmocnić dno miednicy, a co za tym idzie zwiększyć pewność siebie w zakresie kontrolowania swojego ciała. Dodatkowo, zbudowanie zdrowych wzorców związanych z oddawaniem moczu też będzie korzystne - czasem uczymy nasze ciało, że oddajemy mocz na zapas, co może wpływać na błędną interpretację sygnałów płynących z ciała w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie, MB

Dzień dobry,
To, co Pani opisuje, może mieć podłoże psychiczne, związane z lękiem przed brakiem kontroli nad sytuacją. Choć przyczyna fizyczna, jak zapalenie pęcherza, została wykluczona, problem może mieć charakter psychosomatyczny. Skoro psycholog nie zidentyfikował konkretnej przyczyny, warto spróbować innych metod, jak terapia behawioralna, która może pomóc w stopniowym oswajaniu się z lękiem. Relaksacja, techniki oddechowe, a także stopniowe wystawianie się na sytuacje wywołujące lęk mogą być pomocne. Warto również skonsultować się z psychiatrą, który może zalecić odpowiednie leczenie, jeśli lęk znacząco utrudnia Pani codzienne funkcjonowanie. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Psychoedukacja online - 210 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
trudności, które Pani opisuje mogą mieć swoje źródło w psychice, szczególnie jeśli chodzi o lęk związany z utratą kontroli nad sytuacją. Mimo że przyczyny fizyczne, takie jak zapalenie pęcherza, zostały wykluczone, problem może być natury psychosomatycznej. Jeśli psycholog nie wskazał jednoznacznej przyczyny, skonsultować się z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym.
Dobrze byłoby także porozmawiać z psychiatrą, który może zaproponować odpowiednie leczenie, zwłaszcza jeśli lęk znacząco wpływa na Pani codzienne życie.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Rozumiem, że to, co Pan przeżywa, jest bardzo trudne i może wywoływać sporo stresu. Objawy, które Pan opisuje – silne parcie na pęcherz, lęk, przyspieszone bicie serca – mogą być związane z lękiem, szczególnie w sytuacjach, które kojarzą się z brakiem kontroli, takich jak jazda samochodem bez dostępu do toalety.

Takie reakcje mogą wynikać z wcześniejszych doświadczeń związanych z problemami zdrowotnymi, które organizm „pamięta” i reaguje automatycznie, mimo że obecnie nie ma już fizycznych objawów. Często lęk potrafi manifestować się poprzez ciało, powodując reakcje fizyczne w sytuacjach, które kiedyś były trudne.

Jeśli chodzi o radzenie sobie z tym problemem, może być pomocne skoncentrowanie się na technikach, które redukują lęk. Głębokie oddychanie, które pomaga uspokoić serce i zmniejszyć napięcie, może być jednym z narzędzi. Warto również stopniowo wystawiać się na sytuacje, które wywołują lęk, zaczynając od krótszych podróży, aby dać sobie czas na przystosowanie się do tych wyzwań.

Jeżeli psycholog, z którym Pan pracował, nie pomógł w znalezieniu przyczyny, może warto spróbować innych podejść terapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna. Może ona pomóc w zrozumieniu myśli i reakcji, które prowadzą do lęku, oraz w nauce nowych sposobów radzenia sobie z nimi.

Warto również skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma innych fizycznych przyczyn tych objawów. Czasami kompleksowe podejście – łączące pomoc medyczną i psychologiczną – może przynieść najlepsze rezultaty.

Proszę pamiętać, że zasługuje Pan na wsparcie i spokój, a praca nad tym problemem krok po kroku może przynieść ulgę. Życzę Panu wytrwałości i sukcesów w przezwyciężaniu tych trudności.