Dzień dobry. Od 5 tygodni nie palę papierosów. W ciągu ostatnich 3 tygodni przytyłem o 8 kg. Sądzę ż

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Od 5 tygodni nie palę papierosów. W ciągu ostatnich 3 tygodni przytyłem o 8 kg. Sądzę że również wpływ na to miał mój 2 tygodniowy urlop na którym nie miałem zbyt dużo ruchu. Mam bardzo duży apetyt i cały czas mam ochotę zjeść coś słodkiego. Próbując jeść mniej zaczyna mi się kręcić w głowie i dosyć źle się czuję. Czy to jest normalne po rzuceniu palenia ? Co zrobić by efektywnie zmniejszyć wagę do poprzedniej bez efektu jojo
Gratuluję decyzji o rzuceniu palenia – to ogromny krok w kierunku poprawy zdrowia! To, co teraz przeżywasz, jest dość powszechne wśród osób, które przestały palić. Kilka czynników może wpływać na przyrost wagi i zwiększony apetyt:

Nikotyna działała jako środek tłumiący apetyt. Po jej odstawieniu naturalne jest, że odczuwasz większy głód, zwłaszcza na słodycze, które mogą podnosić poziom dopaminy, podobnie jak nikotyna. Niektórzy zastępują nawyk palenia nawykiem jedzenia, zwłaszcza przekąsek.
Skup się na regularnych posiłkach bogatych w białko, zdrowe tłuszcze i błonnik, które pomagają utrzymać uczucie sytości. Unikaj prostych węglowodanów, które mogą zwiększać ochotę na słodycze. Jeśli odczuwasz intensywne łaknienie, sięgnij po zdrowe przekąski, takie jak orzechy, nasiona, warzywa z hummusem czy jogurt naturalny. Powrót do regularnych ćwiczeń po urlopie pomoże pozytywnie wpłynąć na metabolizm i zarządzać wydatkiem energetycznym. Wybierz formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność – może to być spacer, jazda na rowerze lub pływanie. Możesz prowadzić dziennik żywieniowy, aby śledzić, co jesz i jak się czujesz. To pomoże Ci zidentyfikować negatywne zachowania wokół jedzenia i lepiej kontrolować nawyki żywieniowe. Proces rzucania palenia i zmiany nawyków może być wyzwaniem, dlatego warto rozważyć wsparcie psychologa lub dietetyka, który pomoże Ci zapanować nad tym trudnym okresem.

Z czasem Twój apetyt powinien się unormować, a masa ciała może wrócić do poprzedniego poziomu. Ważne, aby podejść do tego z cierpliwością i unikać drastycznych restrykcji, które mogą prowadzić do efektu jojo.

Pozdrawiam serdecznie

Również gratuluję decyzji! Palenie papierosów z czasem staje się nawykiem. Ręce są zajęte papierosem a nikotyna tłumi odczuwanie głodu i wydziela dopaminę. Zmiana wszelkich nawyków nie akceptuje niestety próżni, która pojawia się po odstawieniu np. palenia papierosów, a którą należy niezwłocznie wypełnić czymś innym. Na dodatek był Pan na urlopie i miał ograniczoną aktywność fizyczną. Organizm bez nikotyny bardziej odczuwa głód, stąd wyjątkowo istotne jest odpowiednie ułożenie diety i harmonogramu posiłków zgodnie z nowym stylem życia. Należy również wypracować nowe “źródło nagrody”, które do tej pory wypełniały papierosy. Zapraszam do kontaktu.