Dzień dobry, od dłuższego czasu mam problem z jedzeniem, cały czas o nim myślę, mam napady obżrastwa
2
odpowiedzi
Dzień dobry, od dłuższego czasu mam problem z jedzeniem, cały czas o nim myślę, mam napady obżrastwa i wtedy nie kontroluję tego co i ile zjem, jeżeli próbuję zająć się czymś innym nie potrafię zaczynam się trząść i czuję straszny niepokój i lęk. Bardzo ciężko mi o tym mówić, strasznie się tego wstydzę, czasami wydaje mi się że to błahostka i po prostu wymyślam ludzie mają większe problemy w życiu, ale nie potrafię tego przerwać nie wiem jak to zrobić. W zeszłym roku korzystałam z diety ułożonej przez dietetyka, bardzo rygorystycznie do niej podchodziłam i nie pozwalałam sobie na odstępstwa schudłam na niej 10kg, później okazało się że nastąpiło to za szybko i dieta była zbyt uboga kalorycznie i wystąpiły różne problemy zdrowotne, teraz boję się skorzystać z pomocy innego dietetyka w obawie żeby sytuacja się nie powtórzyła. Próbuję sama zdrowo jeść ale napady występują prawie codziennie. W tym momencie przytyłam 20kg i nie potrafię tego przerwać, jakieś 6 lat temu miałam problemy z odżywianiem potrafiłam przez kilka dni nic nie jeść później obżerać się i prowokować wymioty albo brać środki przeczyszczające. Miałam wtedy bardzo trudny okres. Boję się żeby to nie wróciło, ale nie wiem czy teraz nie jest jeszcze gorzej. Mam teraz bardzo dużo stresów a dodatkowo przez problemy z jedzeniem czuję się okropnie nie mam na nic ochoty ani siły, ciągle boli mnie brzuch i czuję się bezwartościowa, ciągle czuję wstyd i lęk. Bardzo proszę o rady jak z tego wyjść.
Szanowna Pani, problem, który Pani opisuje wcale nie brzmi jak "błahostka", która po prostu samoistnie i cudownie minie. Przyczyny przejęcia przez jedzenie kontroli nad człowiekiem i tego, co im sprzyja są złożone. Pani np. wspomina o problemach z odżywianiem w przeszłości (naprzemienne objadanie się i przeczyszczanie), o diecie narzuconej przez dietetyka, o stresujących sytuacjach. Bez psychologicznej pracy - dotarcia do źródeł zaburzeń odżywania - praca po prostu nad dietą, jadłospisem, może okazać się niewystarczająca, a nawet przynieść wręcz odwrotny skutek. Narzucony reżim, deficyty - także kaloryczne, których doświadczyła Pani między innymi w zeszłym roku, przyczyniają się raczej do epizodów/nawrotów objadania się i to ze zdwojoną siłą. Praca z psychologiem mogłaby polegać na wspólnym przyjrzeniu się przyczynom napadów objadania się, stałego myślenia o jedzeniu. Chodzi o ich odkrycie, zrozumienie i ustalenie alternatywnych rozwiązań - np. jak radzić sobie z emocjami w inny sposób niż poprzez zajadanie ich. Wspomina Pani o stresujących sytuacjach, o poczuciu bezwartościowości, lęku i wstydzie. To mogą być zarówno przyczyny, jak i skutki problemów z odżywianiem się - ważne elementy pracy w wychodzeniu z zaburzeń. Psycholog może także towarzyszyć w ustaleniu konkretnych celów i towarzyszyć w ich stopniowej realizacji (na bieżąco omawiając zarówno sukcesy, jak i przeszkody). Odzyskanie kontroli nad jedzeniem jest jak najbardziej realne i krok zgłoszenia się po wsparcie jest niezwykle ważny w tym procesie!
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zachęcam do zgłoszenia się do psychoterapeuty. W przypadku zaburzeń odżywiania szczególnie polecana jest psychoterapia pozbawczo-behawioralna, która przynosi dobre efekty w dość krótkim czasie.
Pozdrawiam
Magdalena Żurawska
Pozdrawiam
Magdalena Żurawska
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.