Dzień dobry. Od dłuższego czasu mam wrażenie, że nie umiem myśleć samodzielnie. Nie wiem gdzie się

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Od dłuższego czasu mam wrażenie, że nie umiem myśleć samodzielnie. Nie wiem gdzie się podziało moje abstrakcyjne myślenie, uczucia.
Nie wiem kim jestem. Kończę studia, nie rozmawiam z nikim, bo pusto mam w głowie. Nie mogę się skupić na niczym.
Ludzie bardzo często mnie traktują jak pomiot. Jak kogoś gorszego sortu.

Dałabym głowę, że nie jestem głupia. Przecież kilkanaście miesięcy temu można było ze mną pogadać.

To jest najgorsze, że czego nie wypracuję, jak sobie życia nie poukładam, to to wszystko zniknie.


Już ponad 4 razy próbowałam psychoterapii. Terapeuci dają mi wręcz rady.

To, że jestem umówiona do psychoterapeuty oznacza dla mnie jakbym się chowała pod maminą spódnicę. Swego rodzaju uzależnienie. A psychoterapeuta stanowi dla mnie osobę, z którą jak nie będę się zgadzać to "nie da się jej pokonać".

Terapia teraz dla mnie to jak siła wyższa i mam z tyłu głowy myśl, że muszę na nią iść koniecznie bo sobie nie poradzę. I mam serdecznie dosyć tego przekonania że sama sobie nie poradzę. Że nie mogę nigdy zrobić niczego głupiego, pomylić się ani nic sprawdzić. Nie cierpię bycia zależną
Dzień dobry! Wygląda na to, że czujesz się rozbita i trudno Ci zrozumieć samą siebie, jednocześnie masz w sobie determinację, by zrozumieć i poukładać to, co jest dla Ciebie niezrozumiałe. Zdaje się, że czujesz pustkę nie tylko w głowie, ale też w sobie, co nie jest dla Ciebie komfortowe. Trudno Ci się skoncentrować, myśleć, rozeznać w tym, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz Ciebie. Dodatkowo wygląda na to, że pojawia się presja, że musisz coś z tym zrobić. Twoja potrzeba przywrócenia sobie kontroli nad życiem zmotywowała Cię do działania i rozpoczęcia psychoterapii. Zdaje się, że sięgnięcie po pomoc specjalisty jest dla Ciebie jakąś oznaką słabości, dowodem na nieradzenie sobie. A jednocześnie to, że masz dość przekonania, że sobie nie poradzisz, pokazuje, ile masz determinacji i siły, by wprowadzić zmianę, jakiej oczekujesz i potrzebujesz. Twoja otwartość na nauczenie się na własnych doświadczeniach, na sprawdzenie na sobie i poszukiwanie rozwiązań w Twoim świecie i w Tobie, jest niesamowita! To naprawdę wymaga odwagi, by powiedzieć mam dość i nie zgadzać się na pomysły innych, bo Ty wiesz, że nie pasują one do Twojego świata. Wiesz też, czego chcesz, a to jest ważne, bo ukierunkowuje na działanie i wprowadzenie zmiany. Przykro mi, że nie znalazłaś jeszcze takiego terapeuty, przy którym czułabyś się zrozumiana i miałabyś pewność, że towarzyszy Ci w Twojej drodze poszukiwania rozwiązania - rozwiązania w Twoim świecie, zgodnego z Tobą, przy wykorzystaniu tego, co już w sobie masz, i - to najważniejsze - rozwiązania Twojego. Mocno wierzę w to, że z Twoją determinacją i odwagą znajdziesz dobrego dla Ciebie terapeutę. W nurcie, w jakim ja pracuję (systemowym i skoncentrowanym na rozwiązaniach), to właśnie klient jest ekspertem, a terapeuta jest wyłącznie towarzyszem, zaciekawionym światem klienta, któremu pomaga poszerzyć perspektywę i poszukać takiego ułożenia poszczególnych kawałków, by było użytecznie dla klienta. Skuteczna terapia wyklucza rady, bo te są cechą, jak sama nazwa wskazuje, doradców. Terapeuta/psycholog ma inne zadanie - wspierać klienta w dokonaniu pożądanych przez niego zmian i podążać tą drogą, która w świecie klienta jest tą przez niego pożądaną i użyteczną.
Moc serdeczności i owocnych poszukiwań dobrego dla Ciebie miejsca!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry. Opisane przez Panią uczucie „pustki w głowie” oraz trudności z koncentracją są kwestiami, które wielu ludzi znajduje wyzwaniem. Rozumiem, że dotychczasowa terapia nie spełniła Pani oczekiwań, co może być źródłem frustracji.
Zachęcam do rozważenia konsultacji z innym specjalistą, który może zaoferować inne metody terapeutyczne, które będą lepiej dopasowane do Pani potrzeb. W powodzeniu terapii kluczowa jest relacja pacjent terapeuta. Warto również rozważyć inne formy wsparcia, które mogą przynieść ulgę i nowe perspektywy, np. spotkania grupowe.
Najważniejsze - to pani pracuje i to co pani zmieni jest jedynie pani osiągnięciem, terapeuta jest jedynie towarzyszem w pani procesie i narzędziem.
Mam nadzieję, że znajdzie Pani odpowiednią formę pomocy, która pozwoli Pani odzyskać spokój i lepsze samopoczucie. Pozdrawiam Anita Orzechowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.