Dzień dobry. Od dziecka rodzina i znajomi mylą moje imię z imieniem mojej mamy. Doszło do tego,

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Od dziecka rodzina i znajomi mylą moje imię z imieniem mojej mamy.

Doszło do tego, że niektóre osoby, które nowo poznaję też zwracają się do mnie jej imieniem, pomimo, że przedstawiam się swoim imieniem i nawet nie znają mojej mamy.
Jeśli to ma znaczenie, to mam na imię Karolina, a mama Katarzyna. Przez te wieczne pomyłki obie już reagujemy na oba imiona.

W rodzinie się przyzwyczaiłam, ale przy nowo poznanych osobach mnie to irytuje. Staram się te osoby delikatnie upominać, ale na końcu i tak mówią mi Kasiu...

Próbowałam znaleźć wytłumaczenie w książkach psychologicznych i internecie, ale nic nie znalazłam. Myślę jednak, że ma to jakieś podłoże psychologiczne i chciałabym to zrozumieć, by móc nad tym pracować.

Jakie to może być tego przyczyna i jak z tym walczyć?

Bardzo dziękuję za wszystkie udzielone wskazówki.
Rozumiem, jak uciążliwe może być to nieporozumienie związane z myleniem imienia. Jest to sytuacja nietypowa i z pewnością może wpływać na komfort codziennego funkcjonowania. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego zachowania.

Jednym z powodów może być automatyczne skojarzenie związane z długoletnim nawykiem mylenia imion w rodzinie. Nasze mózgi często kierują się wzorcami i przyzwyczajeniami, co może prowadzić do błędnych skojarzeń.

Jeśli chodzi o reakcje nowo poznanych osób, może to wynikać z pewnych cech podobieństwa między tobą a twoją mamą, które są zauważalne na pierwszy rzut oka. Ludzie często dokonują skojarzeń na podstawie wyglądu, sposobu poruszania się czy nawet cech charakteru.

W kontekście radzenia sobie z tym problemem, warto podkreślić swoje imię podczas przedstawiania się nowym osobom. Możesz także spróbować delikatnie, ale stanowczo, zwracać uwagę, gdy zostaniesz nazwana imieniem matki. W miarę upływu czasu i częstego podkreślania własnego imienia, ludzie mogą zacząć bardziej uważać na to, jak się do ciebie zwracają.

Jeśli jednak sytuacja utrzymuje się i sprawia ci trudności emocjonalne, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. Mogą oni pomóc zrozumieć głębsze mechanizmy tego zjawiska i wspólnie opracować strategie radzenia sobie z sytuacją.

Mam nadzieję, że te sugestie okażą się pomocne. Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz dalszej pomocy, śmiało pytaj.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mylenie imion zdarza się niestety dość często- szczególnie w przypadku imion podobnie brzmiących czy występujących razem w jakimś kontekście. Wielokrotnie spotkałam się z myleniem np. imion: Weronika z Dominika, Piotr z Paweł, Małgorzata z Magdalena.
Wydaje mi się, że w Pani przypadku też jest to obecne za sprawą wspólnej dla obu imion pierwszej sylaby. Mózg człowieka o prostu płata takie figle i nie doszukiwałabym się tutaj tego, że Pani imię jest mylone akurat z imieniem mamy - myślę, że to w dużej mierze kwestia zbiegu okoliczności. Jeśli dla Pani mimo wszystko jest w tym więcej ukrytego znaczenia, to zachęcam do kontakty z psychoterapeutą, który pomoże Pani odkryć co się tam kryje i co jest w tym dla Pani ważnego.
Druga sprawa, jeśli zależy Pani na tym, aby osoby z otoczenia przykładały do tego jednak większą wagę, może warto zadziałać asertywnie? Czyli w tych sytuacjach, kiedy ktoś zwraca się do Pani pomylonym imieniem warto odpowiedzieć "To nie jest moje imię. To dla mnie ważne, zwróć proszę większą uwagę jak mnie wołasz/jak się do mnie zwracasz".
Dzień dobry Karolina, nie chcę powielać wypowiedzi innych osób, które podzieliły się ciekawymi pomysłami. W tym wszystkim wybrzmiewa mi część twojej wiadomości, gdzie mówisz „Myślę jednak, że ma to jakieś podłoże psychologiczne i chciałabym to zrozumieć, by móc nad tym pracować. Jakie to może być tego przyczyna i jak z tym walczyć?" - warto wspomnieć, ze diagnozowanie 'na odległość' byłoby nieetyczne, tez mamy mała ilość informacji, aby spekulować na temat przyczyny i pomysłów na 'walkę'. Zastanawiam się, co Tobie przychodzi na myśl, gdy wypowiadasz te słowa. O czym myślisz, jakie obrazy pojawiają się w głowie i co czujesz gdy werbalizujesz tę zagwozdkę, itd. Jeżeli ten temat nie daje spokoju, to wtedy warto skorzystać z pomocy. Powodzenia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.