Dzień dobry, Od jakiegoś czasu doświadczam nietypowych objawów. Po wykonaniu odruchowych/automatycz

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu doświadczam nietypowych objawów. Po wykonaniu odruchowych/automatycznych czynności zaczynam wątpić, czy na pewno je wykonałem. Na przykład podczas przygotowywania jedzenia zastanawiam się, czy umyłem ręce po skorzystaniu z toalety, mimo, że nigdy wcześniej nie zdarzało mi się zapominać takich czynności i podświadomie wiem, że to zrobiłem to jakoś pojawia się pytanie, czy aby na pewno. Nie do końca wiem jak to opisać, ale te objawy nasilają się i czasem spędzam pół dnia na powtarzaniu różnych czynności. Ma to głównie związek z jakimś zanieczyszczeniem, obawą przed bakteriami. Czasami działa to też w drugą stronę, zastanawiam się, czy przypadkiem nie dotknąłem czegoś, podczas gdy nie byłem pewien, że moje ręce są czyste i pozbawione bakterii, wtedy dodatkowo muszę wyczyścić rzecz, którą mogłem przypadkiem dotknąć.
Nie wiem, czy jest to ze sobą powiązane, ale kilka lat temu zauważyłem u siebie też objawy OCD.
Proszę o pomoc w rozpoznaniu, z czym może być problem i jak się pozbyć takich myśli i zachowań , czy w takim wypadku powinienem udać się z tym do specjalisty ? Pytam, ponieważ mam lekkie obawy, że mogę zostać potraktowany nie do końca poważnie, przychodząc z czymś takim.
Dzien dobry, z Pana wiadomości rozumiem, że są w Panu dwie części - jedna, która chce zrozumieć co się dzieje i pozbyć się objawów i druga, która umniejsza Pana cierpieniu i twierdzi, że to nic takiego, że nikt Pana nie weźmie na poważnie. To trudne prosić o pomoc, ale wydaje się, że jeszcze trudniejsze jest to co Pan przeżywa teraz, kiedy doświadcza Pan gonitwy myśli, ciągłego napięcia i lęku, przymusu wykonywania czynności. Jeżeli czuje Pan, że objawy te przeszkadzają w Pana funkcjonowaniu to proszę udać się do psychiatry. Kolejnym ważnym krokiem jest psychoterapia. Tutaj nie ma gotowych rozwiązań i porad - jeżeli pragnie Pan długotrwałej zmiany dla siebie to tylko psychoterapia jest w stanie Panu pomóc. Jeżeli chciałby Pan spróbować i głębiej zrozumieć z czego wynikają Pańskie objawy to zapraszam na konsultację.

Rozumiem, że to czego Pan doświadcza musi być uciążliwe w życiu. Z jednej strony niepokojące myśli, że mógł Pan zapomnieć o zachowaniu higieny osobistej oraz niepewność z tym związana. Z drugiej strony przymus powtarzania czynności i lęk przed zagrożeniem jakim są bakterie. Do tego dochodzą jeszcze wątpliwości, czy nie zostanę źle potraktowany jeśli poproszę o pomoc. Zachęcam Pana do pomocy u lekarza psychiatry, ale również u psychoterapeuty.
W tym problemie, który Pan opisał dobrze sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna. Zapraszam:)