Dzień dobry, od jakiegoś czasu pojawiają się u mnie wędrujące bóle stawów (bez obrzęku, zmian w USG

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
od jakiegoś czasu pojawiają się u mnie wędrujące bóle stawów (bez obrzęku, zmian w USG) zazwyczaj są to stawy kolanowe, ramienne oraz biodrowe. Skracając opis moje wyniki zlecone przez reumatologa, przeciwciała w mianie 1:160 (słabo dodatnie) ANA 3 jedynie Dsdna (+) graniczne, nerki zdrowe i dopełniacze c3 i c4 w normie. Wiem, że przy boreliozie przeciwciała toczniowe mogę wychodzić fałszywie dodatnie.
Lekarz wykluczył tocznia, zalecenia skończyły się na plaquenilu, ale skoro stawy nie są obrzęknięte mam na razie się zastanowić czy je brać.
Doszły niedawno szumy i piszczenia w uszach, drętwienie rąk i zmiany swędzące na skórze głowy, nadwrażliwość na dźwięki. Czytam i szukam pomocy gdzie się da, podobne objawy ma borelioza, test robiony z ankiety wyszedł bardzo prawdopodobny. Jak sięgam pamięcią byłam dwa razy ugryziona (mieszkam na wsi praktycznie w lesie ) 13 lat temu oraz 7 lat temu, nie było gorączki rumienia itp. Proszę o pomoc jakie testy wykonać test ELISA wyszedł negatywny, czytałam że po długim czasie mogą takie wyjść, czy test western blot potwierdzi diagnozę?
Borelioza może powodować różnorodne objawy, takie jak wędrujące bóle stawów, zmiany skórne czy neuropatie.

Test ELISA, który został wykonany, wyszedł negatywny, co sugeruje brak przeciwciał przeciwko krętkom Borrelia burgdorferi. Warto jednak pamiętać, że ELISA nie zawsze daje 100% pewności, szczególnie po długim czasie od zakażenia.

Test Western blot to bardziej precyzyjna metoda diagnostyczna, która może potwierdzić lub wykluczyć boreliozę. Test ten może wykryć przeciwciała IgM i IgG przeciwko różnym antygenom krętków Borrelia burgdorferi. Jeśli masz podejrzenie boreliozy, warto skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, który może zlecić wykonanie testu Western blot oraz ewentualnie dodatkowych badań.

W przypadku wyników ANA i przeciwciał dsDNA warto pamiętać, że nie zawsze są one jednoznacznym wskaźnikiem tocznia. Twoje wyniki były słabo dodatnie lub graniczne, a lekarz wykluczył tocznia na podstawie badań i obserwacji klinicznych.

Ważne jest, aby kontynuować konsultacje z lekarzami specjalistami, takimi jak lekarz chorób zakaźnych, którzy będą w stanie zlecić odpowiednie badania i opracować plan leczenia dostosowany do Twojej sytuacji.