Dzien dobry. Od kilku lat mieszkam zagranica natomiast w Polsce moja matka siedzi z moja dokumentacj

2 odpowiedzi
Dzien dobry. Od kilku lat mieszkam zagranica natomiast w Polsce moja matka siedzi z moja dokumentacja psychiatryczna i rozdaje ja wydzwania do kogo sie da informujac o wszystkich diagnozach, szpitalach...Caly czas sa mi dopisywane coraz to nowsze przestepstwa na podstawie tej dokumentacji. Matka jest po 50-tce ale jest aktywna ma male dziecko, twierdzi ze wrabia mnie dla pieniedzy, duzo pije alkoholu, stosuje tabletki odchudzajace, maseczki odmladzajace... Ja tez jestem ojcem ale nie opiekuje sie dzieckiem ani nie mam z nim kontaktu. W zalewie tych problemow i tak bym nie sprostal tym wymaganiom. Nie wiem co z tym zrobic.
W tej sytuacji zdecydowanie zaczęłabym od konsultacji z prawnikiem. Jednocześnie proszę też pamiętać o wsparciu psychicznym dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Wojnowska

Bardzo mi przykro, że znalazłeś się w tak trudnej sytuacji. To, co opisujesz, może być dla Ciebie niezwykle obciążające, zarówno emocjonalnie, jak i psychicznie. Jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować odzyskać kontrolę nad sytuacją i ochronić siebie:
1. Prawo do ochrony prywatności medycznej

Twoja dokumentacja medyczna, w tym psychiatryczna, jest chroniona prawem. W Polsce obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych oraz prawo do tajemnicy lekarskiej. Twoja matka nie ma prawa udostępniać tej dokumentacji bez Twojej zgody. Jeśli jest w posiadaniu dokumentów, które przekazuje innym osobom, możesz podjąć działania prawne:

Skontaktuj się z prawnikiem: Adwokat pomoże Ci zrozumieć, jakie masz prawa i jakie kroki możesz podjąć, by zapobiec dalszemu naruszaniu Twojej prywatności.
Złóż skargę: Możesz zgłosić sprawę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) w Polsce, który zajmuje się naruszeniami danych osobowych.

2. Psychologiczna i emocjonalna ochrona

Niestety, relacje z rodzicami mogą być skomplikowane, zwłaszcza gdy matka przejawia zachowania szkodliwe dla Ciebie:

Wsparcie terapeutyczne: Rozważ terapię, która pomoże Ci poradzić sobie z emocjami i stresem związanym z relacją z matką oraz innymi problemami, z którymi się zmagasz.
Ustalanie granic: Nawet jeśli trudno to zrobić, warto spróbować ustanowić wyraźne granice z matką. Możesz ograniczyć kontakt lub w jakiś sposób zaznaczyć, że jej działania Cię krzywdzą i że musisz chronić siebie.

3. Działania prawne przeciwko zniesławieniu

Jeśli Twoja matka przekazuje fałszywe informacje na Twój temat, mogą one mieć charakter zniesławienia. W Polsce istnieje możliwość wniesienia oskarżenia o zniesławienie, jeżeli ktoś rozprzestrzenia nieprawdziwe informacje, które mogą zaszkodzić Twojej reputacji.
4. Wsparcie w roli ojca

Jeśli czujesz, że obecnie nie masz możliwości zajmowania się dzieckiem z powodu problemów, z którymi się zmagasz, jest to zrozumiałe. Niemniej jednak, może warto zastanowić się nad tym, jak w przyszłości zbudować relację z dzieckiem. Pomoc terapeutyczna mogłaby Cię w tym wesprzeć, jeśli chciałbyś kiedyś nawiązać kontakt.

To, co opisujesz, jest bardzo złożone, i może wymagać wsparcia na wielu poziomach — emocjonalnym, prawnym i psychologicznym. Znalezienie odpowiedniego wsparcia, zarówno prawnika, jak i terapeuty, może pomóc Ci poczuć się silniejszym i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.