Dzień dobry, od kilku miesięcy mam problemy z zaśnięciem oraz budzę się w nocy i tez nie mogę zasnąć

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od kilku miesięcy mam problemy z zaśnięciem oraz budzę się w nocy i tez nie mogę zasnąć. W dzień jestem nieprzytomna. Lekarz pierwszego kontaktu zapisał mi lek "nasen", jednak odcina mnie po nim w sposób, który mnie przeraża. Po prostu po wzięciu i pewnym czasie, z minuty na minutę zasypiam. Wolałabym nie brać leków. Czy psychoterapia może pomóc bez leków?
Leków nasennych, zwłaszcza silnych nie powinno się brać stale, tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ważna jest godzina pobudek, bo każdy organ ma swój zegar aktywności, jeśli są to stałe godziny, to będzie wskazywało na problem w danym narządzie. Jeśli dużo czasu, zwłaszcza przed snem spędzasz przed smartfonem lub tv, komputerem, to jesteś wystawiona na znaczną ilość niebieskiego światła, które działa pobudzająco i zmniejsza ilość produkowanej melatoniny i może powodować problemy z zaśnięciem. Warto też na noc wyłączać wifi, to również polepsza jakość snu. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
oczywiście że tak. Aktualnie zalecaną metodą leczenia pierwszego wyboru dla zaburzeń snu jest terapia NIEfarmakologiczna - poznawczo behawioralna (CBT-I). To chyba jedna z lepiej przebadanych i udokumentowanych jeżeli chodzi o % skuteczności psychoterapii. Standardy leczenia bezsenności Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem oraz Amerykańskiego Kolegium Lekarzy opisują tę terapię jako podstawowe leczenie w bezsenności. Farmakoterapia uznawana jest za rozwiązanie "drugiego wyboru", w przypadku gdy pacjent nie ma możliwości podjęcia tego typu leczenia lub CBT-I nie przynosi rezultatu czyli najczęściej, kiedy obecne są choroby somatyczne, wpływające na sen. Farmakologię stosuje się w terapii CBT-I w porozumieniu z lekarzem psychiatrą - chyba, że sam psychiatra prowadzi tę terapię. Same leki, bez zaleconego faktycznego leczenia - czyli CBT-I, mają szansę długoterminowo nawet przynieść odwrotne skutki. To tak jakby złamaną otwartą nogę leczyć środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi lub antybiotykami bez operacji złożenia kości. Nawet jak się zrośnie to krzywo (chociaż prędzej spowoduje jeszcze gorsze zakażenie) i będzie przeszkadzać, a przy każdym najdrobniejszym urazie będzie bardziej wrażliwa i narażona na ponowne, poważniejsze złamanie. Tak właśnie nie leczona, a tylko zaleczana bezsenność utrwala złe nawyki okołosenne, często powoduje uzależnienie od leków, nie zapewnia dobrej jakości snu potrzebnego do regeneracji mózgu. Jest przydatna, kiedy jesteśmy w terapii, a zaburzenia snu lub towarzyszące, są tak silne, że uniemożliwiają wprowadzenie metod terapii lub istnieją czynniki natury innej - chorobowej oraz bezsenność jest krótkotrwałą reakcją na jakieś wydarzenie.

Niestety pacjenci z problemami, bardzo często trafiają najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który nadal się to zdarza - z automatu daje lek, bez informacji o możliwym leczeniu CBT-I.
Tym wpisem jakoby potwierdzam opinię poprzedniczki, że należy na początek stosować zasady higieny snu, regulacja rytmu okołodobowego etc.. Polecam jednak w całości terapię poznawczo-behawioralną bezsenności, ponieważ proponuje ona również zaopiekowanie się nie tylko czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na zaburzenia snu (higiena snu) jak i wewnętrznymi (lęk, niepokój i inne zaburzenia). Jest to terapia krótkoterminowa, trwająca oko 6-8 sesji. Przed albo w trakcie terapii należy sprawdzić stan zdrowia i wykluczyć choroby somatyczne powodujące tego rodzaju problemy.
Także podsumowując kolokwialnie - nie musi się Pani od razu "pakować" w silne leki bo istnieją zweryfikowane, działające, przebadane, inne metody leczenia tego typu zaburzeń. A na pewno warto wybrać się do specjalisty od CBT-I i skonsultować szczegółowo swoje możliwości leczenia.

Pozdrawiam i powodzenia!
Dzień dobry, rozumiem, że ta sytuacja może być dla Pani trudna. Konsultacje psychologiczne mogą pomóc w odnalezieniu głębszego sensu, który często wpływa na nasz sen i dobrostan. Warto porozmawiać o tym, co może stać za Pani problemami ze snem, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie bez leków.

Proszę również zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu by przepisał słabsze tabletki np. Tritico

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.