Dzień dobry, od lutego leczę się na depresję, ostatnio podjęliśmy jednak z moim terapeutą decyzję o

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od lutego leczę się na depresję, ostatnio podjęliśmy jednak z moim terapeutą decyzję o zakończeniu terapii. Nie uważam, aby była to zła decyzja, od pewnego czasu utrzymywała się u mnie stabilizacja nastroju. Pozostało jednak zmęczenie. Wydaję mi się, że jest to raczej zmęczenie psychiczne, nie przemęczam się fizycznie i w miarę możliwości dbam o zbilansowaną dietę. Towarzyszy mi przy tym ogromne znudzenie. Nie mam ochoty na wykonywanie jakiejkolwiek czynności, a leżenie w łóżku także nie przynosi żadnych efektów. Kiedy próbuję się za coś zabrać, szybko się do tego zniechęcam i widzę jedynie negatywne aspekty. Szczególnie nasila się to podczas weekendowych przyjazdów do domu rodzinnego, studiuję w innym mieście i na codzień mieszkam w akademiku, mam tutaj także problemy z utrzymaniem higieny. W akademiku czuję się jakbym automatycznie wykonywała czynności, które muszę zrobić. Czy może to mieć związek z moją depresją? Jest to moja pierwsza wyprowadzka w życiu, czy to tutaj powinnam doszukiwać się przyczyn takiego stanu? Co mogę zrobić w obecnej sytuacji? Każdy dzień wydaje się być bardziej męczący od poprzedniego.
Droga Autorko, oprócz wyleczenia symptomów depresyjnych, warto zadbać także o rozwój swoich zasobów tak, aby nie tylko móc samodzielnie radzić sobie ze zmianami nastrojów i objawami depresyjnymi, ale także żyć w pełni swoich możliwości rozwojowych. Bardzo możliwe, że na Twój obecny stan może mieć wpływ niedawna przeprowadzka i zmiana trybu życia, ale możliwe również, że to kwestia potrzeby dalszego wsparcia zmierzającego właśnie w kierunku rozwoju motywacji, nauki efektywnego odpoczynku, poszukiwania obszarów przyjemności i satysfakcji etc. Warto dać sobie czas na obserwacje i w razie potrzeby skonsultować tę kwestię jeszcze raz z terapeutą prowadzącym. Serdecznie pozdrawiam, Katarzyna Sekuła

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bardzo możliwe, że nie wszystkie obszary problemowe zostały uwzględnione w planie terapii. Ważne jakie Cele terapeutyczne zostały wyznaczone na początku terapii i czy wszystkie udało się zrealizować. Może tez być tak, że pojawiły się inne aktualne problemy, które podtrzymują objawy depresji. Wówczas warto określić nowe obszary do pracy. Złagodzenie podstawowych objawów depresji jest bardzo ważne, ale równie istotne jest wypracowanie "narzędzi"/umiejętności do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. (a leżenie w łóżku nie pomaga, bo nie ma prawa pomagać. Ono może jedynie wzmacniać poczucie ospałości i ociężałości). Pozdrawiam serdecznie.
Jeśli terapia trwała od lutego i jest już zakończona to była to terapia krótkoterminowa. Być może warto zastanowić się nad podjęciem terapii długoterminowej, aby zaopiekować nie tylko objawy, ale również przyczyny depresji.

Wszystkiego dobrego

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.