Dzień dobry. Od nastoletnich lat mam fetysz, który silnie pociąga mnie seksualnie. W wieku 16-20 lat

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Od nastoletnich lat mam fetysz, który silnie pociąga mnie seksualnie. W wieku 16-20 lat zaczałem się masturbować do filmów fetyszowskich (związanych z moim fetyszem). Zdecydowałem się ponad miesiąc temu na całkowite zaprzestanie oglądania tych filmów i całkowite zaprzestanie masturbacji. Dodam, że nie jest to żaden karygodny fetysz tzn. związany z jakąkolwiek formą przemocy, okalczenia czy krzywdzenia. Nic z tych rzeczy.

Czy fetyszm jest czymś, co trzeba leczyć? Czy mogę ''zlikwidować'' swój fetysz? Czy możliwe jest że ekspozycja na fetyszowskie filmy w tym wieku, spowodowała trwałe uszkodzenie kory przedczołowej mózgu, układu dopaminowego? Trwale spowodowała utratę kontroli nad impulsami i wpłynęła na rozwój głowy? Czy duży popęd seksualny jest czymś normalnym w tym wieku, czy to właśnie efekt uczny tych filmów i należy to leczyć?

Oczywiście bez ekspozycji na ten fetysz, również czuje podniecenie seksualne wobec kobiet. Nic się pod tym względem nie zmieniło.
Dzień dobry.
Według definicji fetyszyzm to zaburzenie seksualne polegające na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym.

Część seksuologów uważa, że fetyszyzm jest bardzo trudny "do wyleczenia", ale też wielu specjalistów twierdzi, że w ogóle nie jest to zaburzenie, a usilna zmiana pewnych postaw jest po prostu bezsensowna.

Różnica między normą a patologią polega jedynie na tym, czy obiekt pobudzający jest niezbędny do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, czy stanowi jedynie wyjątkowo atrakcyjny dodatek.

Wszystko w porządku, jeżeli fetyszyzm partnera jest niegroźny i akceptowany przez obie strony w związku. Jeśli jednak fetysz sprawia zagrożenie dla drugiej osoby lub jest nielegalny , to w tym wypadku często jedyną możliwością jest trwałe wygaszenie potrzeby seksualnej i powstrzymywanie swoich rządz. W takiej sytuacji pomocna jest terapia.
Pozdrawiam serdecznie
D.Z.

Dzień dobry. Według nowej definicji (ICD-11) fetysz nie jest zaburzeniem seksualnym jeżeli nie występuje subiektywne cierpienie psychiczne osoby której ono dotyczy + nie jest to zachowanie seksualne jako przejaw przeciwko zdrowiu i życiu własnym lub/i drugiej żywej osoby. Sama definicja to: rodzaj swoistego pobudzenia seksualnego polegający na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym fetysze. Pozdrawiam,
Sugeruję wizytę: Psychoedukacja online - 210 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Fetysz to zaspakajanie potrzeb seksualnych poprzez doznanie podniecenia, którego źródłem może być jakiś przedmiot czy część ciała. Może to być również jakieś miejsce, na przykład publiczne, które wpływa na silne pobudzenie seksualne. Fetysz nie jest zaburzeniem jeżeli spojrzymy na to w kategorii tego co się nam podoba, czy czujemy się z tym dobrze, czy aktywność seksualna sprawia nam przyjemność a przede wszystkim czy drugiej osobie nie sprawiamy naszą preferencją seksualną cierpienia. Bardzo ważne jest zadanie sobie pytania czy jestem w stanie zaakceptować ten fetysz i włączyć go w aktywność seksualną. Wtedy warto rozmawiać z partnerką o swoich upodobaniach, o tym co Pana fascynuje, jak by Pan chciał aby to spotkanie przebiegało, wtedy jest większa szansa na to, że dwie osoby będą zadowolone z kontaktów seksualnych. Natomiast jeżeli występuje aspekt odczuwanego cierpienia związanego z fetyszem, wtedy można się zastanowić i przeanalizować, czy fetysz nie staje się zaburzeniem. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości co do swoich preferencji- zachowań, warto umówić się na spotkanie z seksuologiem, psychologiem czy psychoterapeutą, którzy na pewno Panu pomogą. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.