Dzien dobry. Od ok 2 miesiecy zauwazylam ze pomimo cwiczen i zdrowego odzywiania tyje, dostalam skie

2 odpowiedzi
Dzien dobry. Od ok 2 miesiecy zauwazylam ze pomimo cwiczen i zdrowego odzywiania tyje, dostalam skierowanie na tsh, u mnie w przychodni norma.tsh to 4.2 za pierwszym razem mialam 4.7 wiec powiekszone, moj lekarz rodzinny uznal ze za miesiac powtorzymy badanie zeby sie upewnic wiec dostalam skierowanie na tsh, ft3 i ft4, tsh wyszlo juz 7.8 czyli przez ten miesiac sie bardzo powiekszylo, natomiast ft3 i ft4 sa w normie i to srodkowej czyli bardzo dobrze. Moje pytanie jest takie czy jak zaczne brac hormony to dam rade schudnac? Czytalam wpisy dziewczyn ktore maja niedoczynnosc i pisaly ze nie da rady schudnac ze dalej tyja itp. Troche sie zalamalam. Natomiast mam kolezanke ktora ma tez niedoczynnosc, wogole nie cwiczy, nie liczy kalorii, malo siw rusza i schudla w 2 miesiace 14 kg.. po prostu bierze leki/hormony i nie je slodyczy, fast foodow ani smazonego. Czy to mozliwe? Czy mozliwe ze leki na tarczyce tak na nia dzialaja? Czy leki/ hormony moga pomoc? Z gory dziekuje za odpowiedzi
Dzień dobry,
W odpowiedzi na pytanie, jak najbardziej powinna Pani przyjmować zalecane przez lekarza leki. Kiedy Pani pominie ich dawkowanie problem związany z niedoczynnością tarczycy będzie się pogłębiał. Odpowiednio dobrane leki, dieta i aktywność fizyczna to klucz, żeby mogła się Pani w pełni cieszyć z odpowiedniej kondycji i stanu organizmu! :)
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Dziękuję za pytanie. Hormony tarczycy regulują pracę niemal każdego układu narządów w ciele człowieka. Wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, płciowego, pokarmowego, a także termogenezę, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów oraz gospodarkę wodno-elektrolitową i wapniowo-fosforanową. Jeśli chodzi o przyjmowanie hormonu na tarczycę - to tak jak Pani wspomniała koleżanka zastosowała się również do zasad zdrowego odżywiania i według mnie to jej dodatkowo pomogło schudnąć. Przyjmowanie letroksu czy eutyroksu samo w sobie nie powoduje aż tak dużego ubytku masy ciała, ale może spowodować mniejsze zmęczenie i ustąpienie dolegliwości związanych z chorobą. Jednak najlepiej połączyć te dwie rzeczy na raz czyli przyjmowanie leku i zdrowy tryb życia, bez tego drugiego ani rusz.