Dzień dobry, od ok. sześciu miesięcy mam różne dolegliwości: drętwienie kończyn, mrowienie, pieczeni

1 odpowiedzi
Dzień dobry, od ok. sześciu miesięcy mam różne dolegliwości: drętwienie kończyn, mrowienie, pieczenie i tkliwość skóry, niewyraźne widzenie z bliska, bóle stóp, problemy z wchodzeniem po schodach, zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, szumy w uszach. Ostatnie ugryzienie kleszcza, o którym wiem nastąpiło co najmniej 10 lat temu, nigdy nie miałam rumienia. Badanie Igm metodą Elisa 144,78 RU/ml - pozytywny, Igg metodą CLIA <5 wynik ujemny, Western Blot: Igm wynik pozytywny ( OspC Ba + , OspC Bb +, OspC Bg +, OspC Bsp+), Western Blot Igg negatywny. Czy to możliwe żeby to była borelioza z takimi wynikami i objawami trwającymi od wielu miesięcy? Do jakiego lekarza się zgłosić?
Witam,
Opisane przez Ciebie objawy mogą być związane z wieloma różnymi stanami zdrowia, w tym również boreliozą. Jednak w kontekście wyników testów przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi (patogenowi odpowiedzialnemu za boreliozę), warto zauważyć, że Twój wynik IgM jest pozytywny, podczas gdy IgG jest negatywny. To może wskazywać na ostre lub niedawne zakażenie.

Wyniki Western Blot są jednak bardziej specyficzne i pozwalają na identyfikację konkretnych przeciwciał kierowanych przeciwko poszczególnym białkom Borrelia burgdorferi. Twój wynik IgM jest pozytywny dla kilku białek OspC, które są jednymi z najwcześniej produkowanych przeciwciał w trakcie infekcji boreliozą. Nie ma jednak przeciwciał IgG, które zwykle rozwijają się później w przebiegu infekcji i mogą pozostać przez długi czas, nawet po wyleczeniu infekcji.

Często borelioza jest nazywana "chorobą o wielu twarzach", ponieważ może manifestować się różnymi objawami, które mogą być podobne do wielu innych stanów. Niektóre z Twoich objawów, takie jak drętwienie kończyn, zmęczenie i problemy z pamięcią, mogą być związane z boreliozą, ale mogą również wynikać z innych przyczyn.

Należy skonsultować się z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych, neurologiem lub reumatologiem, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy. Leczenie boreliozy zwykle obejmuje antybiotykoterapię, a czas trwania i rodzaj antybiotyku zależą od stadium choroby i objawów.

Pamiętaj, że w celu uzyskania dokładnej diagnozy, powinieneś skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który będzie mógł uwzględnić Twoją historię medyczną, objawy i wyniki badań.