Dzień dobry. Od około 4 miesięcy zaczęłam regularnie uprawiać sport (do 1.5 godziny dziennie dość in

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Od około 4 miesięcy zaczęłam regularnie uprawiać sport (do 1.5 godziny dziennie dość intensywnych treningów), natomiast od około miesiąca dodałam bieganie (również codziennie, najczęściej od 6 do 11km). W przeciągu tych 4 miesięcy schudłam około 13kg (z 97kg na 84kg przy wzroście 180cm), lecz mój największy problem polega na ustaleniu odpowiedniego współczynnika aktywności fizycznej przy obliczaniu CPM oraz PPM. Dodam jeszcze, że oprócz tej codziennej prawie 2.5 godzinnej aktywności, mam pracę siedzącą, zatem w ciągu dnia nie mam aż tak wiele ruchu oprócz codziennych treningów. Mam 21 lat, 180cm i obecnie ważę dokładnie 84.2kg. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w ustaleniu tego współczynnika aktywności fizycznej.
Dzień dobry. W domowych warunkach najdokładniej jest obliczyć CPM poprzez wyznaczenie PPM (u Pani niecałe 1700 kcal), pomnożenie przez 1,4 (współczynnik dla niskiej aktywności fizycznej), a do tego dodanie ilości kalorii spalonych na treningu. Wydatek energetyczny w czasie treningu możemy obliczyć specjalnymi kalkulatorami dostępnymi online lub bazując na dobrych aplikacjach mobilnych monitorujących trening, zegarkach sportowych, itd. Jednak jeśli chcielibyśmy bazować na współczynniku aktywności fizycznej (PAL) to przy intensywnym, codziennym treningu dwa razy dziennie polecałbym współczynnik 2 (aktywny tryb życia), czyli CPM niecałe 3400 kcal.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Myślę, że PAL u osoby z taką aktywnością może oscylować na poziomie ok. 1,9-2,0, choć jest to też zależne od wielu innych czynników - m.in. stanu zdrowia. Dobrym sposobem jest dokonywanie pomiarów spalonych kalorii podczas treningów. Dodatkowo, istotna jest obserwacja masy ciała - należy obserwować czy zmiany masy ciała po zastosowanej kaloryczności są w normie (w zależności od oczekiwanego efektu - czy masa ciała spada w odpowiednim tempie/wzrasta w odpowiednim tempie/czy stoi w miejscu) i na podstawie tego dostosować kaloryczność diety, jeżeli efekty będą nieprawidłowe.
Zastrzegam, że udzielona przeze mnie informacja jest tylko ogólną informacją i zdecydowanie należałoby udać się na wizytę do dietetyka, który ustali odpowiednią kaloryczność diety odpowiednio do stanu zdrowia, aktywności treningowej i pozatreningowej i innych czynników.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.