Dzień dobry, od pewnego czasu zgłębiam informacje na temat kwasów tłuszczowych, w szczególności

2 odpowiedzi
Od pewnego czasu zgłębiam informacje na temat kwasów tłuszczowych, w szczególności z grup omega-3 i omega-6. Moje pytanie dotyczy źródeł danych. Niektóre z nich podają bardzo precyzyjne dane dotyczące zawartości poszczególnych kwasów z obu tych grup

Jeśli dobrze rozumiem proces przyswajania kwasów omega-3 i omega-6 do organizmu, obie te grupy kwasów niejako rywalizują ze sobą o dostęp do enzymu delta 6 desaturaza (D6D), przy czym dominuje w tej kwesti grupa omega-6. Dopiero ten enzym wprowadza kolejne wiązania podwójne do łańcuchów cząsteczek macierzystych form tych grup kwasów, powodując powstawanie kolejnych kwasów tłuszczowych o coraz dłuższych łańcuchach, takich jak chociażby EPA, DHA czy AA.

Jeśli więc dopiero po wniknięciu do organizmu kwasów ALA i LA z pożywieniem zostają one przetwarzane do kwasów o dłuższych łańcuchach i nie wiadomo wówczas nawet ile łańcuchów cząsteczek kwasu ALA zostanie wydłużonych kosztem kwasu LA (z racji tego, że omega-6 mają "łatwiejszy dostęp" do enzymu), dlaczego niektóre źródła podają dokładną zawartość kwasów EPA i DHA w produktach spożywczych, zanim zostaną one do tych form przekształcone przez ludzki organizm?

Dla przykładu strona podyplomie.pl podaje, że zawartość DHA w 100 gramach łososia atlantyckiego hodowlanego to 1,457, a EPA - 0,69. Skąd tak prezycyjne dane przed poznaniem rzeczywistego działania enzymów w konkretnym organizmie i efektów ich wpływu na wydłużanie łańcuchów cząsteczek kwasu ALA?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam
EPA I DHA należą do długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 zatem nie ulegają przemianom o którym Pani pisze, a ich najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie. Stąd podaną ma Pani zawartość tych kwasów w łososiu. Dobre źródło EPA i DHA znajdzie Pani również w innych bardziej pospolitych rybach takich jak śledź, makrela, pstrąg oraz dla wegan w morskich algach. Inaczej się ma sprawa w przypadku ich prekursora, kwasu α-linolenowy (ALA C18:3), to on ulega przekształceniu do wyżej opisanych form i faktycznie konwersja nie jest zbyt wydajna. Ja polecam swoim pacjentom 2 razy tygodniowo ryby tłuste lub algi w przypadku wegan, a jako uzupełnienie źródła ALA, które znajdzie Pani w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich, nasionach chia, orzechach pekan .

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dane dotyczące zawartości kwasów tłuszczowych, w tym omega-3 i omega-6, w produktach spożywczych są zwykle oparte na badaniach naukowych przeprowadzonych w laboratoriach. W tym procesie badacze oznaczają zawartość różnych kwasów tłuszczowych w próbkach żywności za pomocą chromatografii gazowej lub innych technik analitycznych.

Znając zawartość kwasów tłuszczowych w produktach spożywczych, można określić, które z nich są bogatsze w kwas EPA i DHA, a które zawierają więcej kwasów tłuszczowych omega-6, takich jak kwas linolowy (LA). Dlatego źródła te mogą podać precyzyjne dane dotyczące zawartości EPA i DHA w żywności.

W rzeczywistości, jak zauważyłeś, przyswajanie kwasów omega-3 i omega-6 jest procesem skomplikowanym, który obejmuje wiele etapów i enzymów. Dlatego trudno jest określić, jak wiele kwasów EPA i DHA zostanie w końcu wyprodukowanych z kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest prekursorem kwasów omega-3. Jednak pomimo tego, naukowcy uważają, że istnieje korzystny związek między spożywaniem produktów bogatych w kwas ALA a poziomem EPA i DHA we krwi.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nie tylko ilość, ale także proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 są ważne dla zdrowia. Naukowcy uważają, że stosunek kwasów omega-6 do omega-3 powinien wynosić mniej niż 4:1, aby zminimalizować ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca.

W związku z powyższym, dane dotyczące zawartości kwasów tłuszczowych w produktach spożywczych są przydatne w celu wyboru żywności bogatej w kwas EPA i DHA, ale nie są jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w diecie. Ważne jest, aby spożywać różnorodne źródła kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 i omega-6, i utrzymywać odpowiednie proporcje między nimi.




Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.