Dzień dobry, od podstawówki mam stwierdzoną dysleksję. Ostatnio dowiedziałem się, że są jakieś leki,

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od podstawówki mam stwierdzoną dysleksję. Ostatnio dowiedziałem się, że są jakieś leki,
które mogą pomóc mi w utrzymaniu skupienia oraz zachowaniu spokoju. Mam problemy z koncentracją oraz denerwują mnie najmniejsze błahostki, a w pracy z klientem nie mogę sobie na to pozwolić, by być zmierzłym w stosunku do ludzi. Czy lekarz rodzinny może przepisać mi taki lek ?
Bardzo proszę o radę
Dzień dobry! Rozumiem, że trudności z koncentracją oraz drażliwość wpływają na Twoje codzienne życie i pracę. W takiej sytuacji warto rozważyć kilka kroków, które mogą pomóc.
Objawy, które opisujesz, mogą sugerować ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). ADHD to zaburzenie neurologiczne, które często wiąże się z problemami z koncentracją, impulsywnością i drażliwością. Diagnostyka ADHD zazwyczaj obejmuje:
Wywiad medyczny i psychologiczny: Lekarz lub psycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat Twoich objawów, ich nasilenia oraz wpływu na codzienne życie.
Kwestionariusze i skale oceny: Mogą być używane różne narzędzia oceny, aby pomóc w diagnozie.
Badanie historii rozwoju: Informacje o objawach z dzieciństwa są istotne, zwłaszcza jeśli masz stwierdzoną dysleksję od podstawówki. Często dysleksja współwystępuje z ADHD.
Konsultacja z psychologiem lub psychiatrą:
Psycholog: Może przeprowadzić dokładną diagnozę, oceniając Twoje trudności z koncentracją oraz drażliwość. Psycholog może także zaproponować techniki zarządzania stresem i terapię behawioralną, które mogą być pomocne.
Psychiatra: Lekarz psychiatra może przepisać leki, które pomagają w zarządzaniu objawami ADHD, takie jak stymulanty (np. metylofenidat) oraz niestymulanty (np. atomoksetyna). Przypuszczam, że o tych lekach otrzymałeś informację. Lekarz rodzinny nie może ich wypisać bez diagnozy psychologiczno - psychiatrycznej.
Istnieją także techniki niefarmakologiczne:
Np. terapia behawioralna: Może pomóc w zarządzaniu objawami ADHD i drażliwości poprzez naukę nowych strategii radzenia sobie.
Podsumowanie:
Współpraca z psychologiem i psychiatrą może pomóc w określeniu najlepszego planu leczenia, obejmującego zarówno leki, jak i techniki terapeutyczne. Proponuję zacząć od diagnozy w kierunku ADHD. Jeżeli jesteś tym zainteresowany, zapraszam na konsultację diagnostyczną, na której sprawdzimy, czy to właściwy kierunek.
Sugeruję wizytę: Konsultacja diagnostyczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry

wymagana jest diagnoza w kierunku ADHD by stwierdzić przyczynę objawów. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz psychiatra może zalecić leczenie farmakologiczne. Niezbędna natomiast jest psychoterapia.
Dzień dobry,
Jak powyżej, zalecałabym wykonanie diagnozy psychologicznej pod kątem neuroatypowości (ADHD, spektrum autyzmu). Po wydaniu diagnozy może Pan udać się do lekarza psychiatry, który może wypisać odpowiednie leki. Lekarz rodzinny nie dobierze Panu właściwie farmakoterapii, ponieważ nie tym się zajmuje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!