Dzień dobry, Od pół roku leczę się na stwierdzoną przez lekarza psychiatrę ciężką depresję. Podjęła

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od pół roku leczę się na stwierdzoną przez lekarza psychiatrę ciężką depresję. Podjęłam się oprócz leczenia farmakologicznego również psychoterapii u osoby po psychologii stosowanej. Jestem po kilkunastu spotkaniach terapeutycznych, które budzą u mnie mieszane uczucia, a dokładniej terapeuta. Po zrobionym po łebkach wywiadzie wstępnym, gdzie nawet nie padło pytanie o powód depresji ani myśli samobójczych nastąpiły sesje terapeutyczne. Usłyszałam od terapeuty, że obecny brak myśli samobójczych oznacza koniec depresji i czy chcę ją kontynuować. Po 2 tygodniach po moim oznajmieniu, że chcę kontynuować, bo czuję się dalej nie najlepiej psychicznie usłyszałam od terapeuty wykład, że życie jest ważne i pytanie czy wiem jak zgłosić się do szpitala w przypadku myśli samobójczych. Na kolejnym spotkaniu znowu padło pytanie czy chcę kontynuować i czy spotkania mnie nie nudzą. Nie nudzą mnie o czym poinformowałam jak i o tym, że mam problem z określaniem emocji i ich wyrażaniem, ale się staram być zaangażowana w terapię jak mogę. Nastąpiły jeszcze dwa spotkania, gdzie podczas jednego terapeuta wyglądał na przejętego moim problemem i zaproponował dodatkowe spotkania w razie potrzeby, a już na kolejnym znowu zachowywał się jakby problemu depresji nie było i pytał czy chcę kontynuować terapię oraz jak moje przemyślenia dotyczą jego osoby. Jestem już zmęczona zmiennością nastrojów i podejścia terapeuty do mojej osoby. Zamiast skoncentrować się na sobie i sposobie poradzenia z nawracającą depresją po ostatniej terapii moje myśli są skoncentrowane tylko na terapeucie i tym jak zachowa się on na kolejnym spotkaniu. Co ja mam z tym zrobić? Spytać terapeutę, czy to on nie chce kontynuować mojej terapii, a nie chce mi o tym wprost powiedzieć? Spytać czy nie wierzy w moją chorobę, bo takie mam odczucia? A może to on ma jakieś zaburzenie osobowości, że co spotkanie ma inny nastrój i koncentruje uwagę na sobie a nie moich problemach?
Proszę o jakąś radę, bo jestem już zmęczona taką terapią, a na rezygnację z tej i zaczynanie kolejnej u innej osoby nie będę mieć siły, ponieważ mimo leczenia od pół roku nadal jestem wrakiem fizycznym i psychicznym człowieka od depresji.
Dzień dobry, badania wykazują, że jednym z najważniejszych czynników w kontekście sukcesu lub porażki w pracy z problemami mentalnymi, jest relacja terapeutyczna. To co powiem to truizm, ale terapia jest trudnym procesem, dlatego może i powinna Pani porozmawiać o swoich uczuciach i odczuciach z terapeutą. A nade wszystko, o co proszę, nie powinna Pani rezygnować z pomocy, jeśli podejmie Pani decyzję o zmianie. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,
Rozumiem, że jesteś w trudnej sytuacji i masz wiele pytań i wątpliwości dotyczących swojej terapii. To, co opisujesz, może być frustrujące i niekorzystne dla twojego postępu w leczeniu depresji. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby rozwiązać tę sytuację:

Skomunikuj swoje uczucia: Ważne jest, aby otwarcie wyrazić swoje uczucia i obawy terapeucie. Możesz rozpocząć od powiedzenia mu, że jesteś zaniepokojona tym, jak przebiega terapia i że potrzebujesz większej pewności, że dostajesz właściwą pomoc.

Wyraź swoje oczekiwania: Powiedz terapeucie, czego oczekujesz od sesji terapeutycznych. Może to obejmować bardziej konkretną pracę nad twoimi problemami, lepsze zrozumienie twoich emocji lub dostosowanie podejścia terapeutycznego.

Zapytaj o plan terapeutyczny: Poproś terapeutę o przedstawienie planu leczenia, który obejmuje cele terapii, metody pracy nad nimi i ocenę postępów. To pomoże w utrzymaniu jasności i struktury w terapii.

Rozważ zmianę terapeuty: Jeśli po rozmowie z terapeutą nadal masz wrażenie, że terapia nie spełnia twoich oczekiwań lub że nie jesteś dobrze zrozumiana, rozważ rozważ zmianę terapeuty. Terapeuci różnią się stylem i podejściem, więc może być konieczne znalezienie kogoś, kto bardziej pasuje do twoich potrzeb.

Konsultacja z innym specjalistą: Jeśli jesteś zaniepokojona, że terapeuta nie wierzy w twoją chorobę lub ma trudności w dostosowaniu się do twoich potrzeb, możesz także rozważyć konsultację z innym specjalistą psychiatrycznym lub psychoterapeutą w celu drugiej opinii.

Nie trać nadziei: Nie zapominaj, że depresja jest trudnym schorzeniem, ale istnieją różne metody leczenia, które mogą pomóc. Jeśli masz wrażenie, że terapia nie idzie dobrze, nie rezygnuj z leczenia. Ważne jest, aby szukać pomocy i wsparcia, które będą dla ciebie odpowiednie.

Pamiętaj, że terapia może być procesem długotrwałym i wymagać cierpliwości. Twoje zdrowie psychiczne jest ważne, więc nie wahaj się poszukiwać pomocy, która będzie dla ciebie skuteczna.