Dzień dobry, Od porodu zauważyłam duże zmiany w moim zachowaniu i moi bliscy uważają że zachowuje s

3 odpowiedzi
Od porodu zauważyłam duże zmiany w moim zachowaniu i moi bliscy uważają że zachowuje się jakbym była nawiedzona.
Dzień dobry, poród i narodziny dziecka są to ogromne zmiany w życiu kobiety oraz rodziny. Bardzo proszę napisać coś więcej o Pani zachowaniu.

Pozdrawiam,
Kamila Osipowicz

Dzień dobry,
Poród jest ogromnym przeżyciem emocjonalnym dla kobiety, wymaga przygotowania zarówno fizycznego jak i psychicznego do nowej sytuacji. Na przeżywane emocje przed porodem wpływa wiele czynników m.in. właściwe relacje z partnerem, chęci posiadania potomstwa , czy przygotowanie do pełnienia nowej roli społecznej , adaptacja do nowej sytuacji etc. Badania pokazują, że mózg kobiety po porodzie zmienia się. Zwiększa się obszar odpowiedzialny za emocje, odbieranie uczuć i zmysły. Większa jest aktywność mózgu w regionach, które kontrolują empatię, niepokój czy interakcje społeczne. Po porodzie wzrasta poziom oksytocyny a im wyższy jej poziom tym większe zaangażowanie matki w opiekę nad dzieckiem. Poziom tego hormonu rośnie gdy matka patrzy na swoje dziecko, karmi , przytula je lub gdy słyszy jego płacz.
Pojawienie się dziecka stanowią bardzo dużą zmianę zarówno w życiu kobiety jak i całego sytemu rodzinnego. Po trudnościach związanych z ciążą i porodem zaczynają pojawiać się kolejne zmiany, do których musimy się przystosować jak np. rytm dobowy, struktura rodziny, fizjologia kobiety , podział obowiązków zawodowych, domowych i tych związanych z opieką nad maleństwem. Zdarza się, ze bywa to trudne , zwłaszcza jeśli na to wszystko nałożą się naciski społeczne czy rodzinnego do tego aby być „dobrą matką” oraz zmęczenie.
Ważne, aby w tym okresie mówić o odczuwanych przez siebie stanach zarówno tych pozytywnych jak i tych trudniejszych chwilach. Ważne aby nie zostawiać tego tylko dla siebie samej. Warto rozmawiać z bliskimi, przyjaciółmi albo też udać się do psychologa czy na grupę wsparcia dla kobiet po porodzie
Pozdrawiam serdecznie
Wygląda na to, że przeżywasz trudności po porodzie, co jest dość powszechne u wielu kobiet. To, co opisujesz, może być powiązane z różnymi stanami, takimi jak depresja poporodowa, zaburzenia lękowe poporodowe lub, w rzadziej występujących przypadkach, psychoza poporodowa.

Depresja poporodowa to stan, w którym matka doświadcza głębokiego smutku, utraty energii, trudności z koncentracją i często poczucia winy lub bezwartościowości. Zaburzenia lękowe poporodowe mogą powodować nadmierne obawy i strachy, często związane z dzieckiem lub macierzyństwem.

Pamiętaj, że nie jesteś sama i jest wiele osób i zasobów, które mogą Ci pomóc.

Nie zwlekaj z tym - im szybciej zaczniesz szukać pomocy, tym szybciej będziesz mogła zacząć się lepiej czuć. Macierzyństwo to ogromna zmiana i może wywołać różne emocje i reakcje.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.