Dzień dobry, od września 2019 roku borykam się z bólem zewnętrznej części lewego kolana spowodowany

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
od września 2019 roku borykam się z bólem zewnętrznej części lewego kolana spowodowanym syndromem pasma biodrowo-piszczelowego. Ból występuje przy chodzeniu. Zazwyczaj pojawiał się po przejściu ok. 9 km, natomiast teraz zauważyłem tendencję spadkową - ból zaczął występować po przejściu zaledwie 4 km. Bieganie na odcinki krótsze niż 5 km nie wywołuje dolegliwości bólowych. Ból nie występuje również podczas aktywności takich jak rower, pływanie.

Schorzenie jest regularnie leczone wizytami u fizjoterapeutów od maja 2020 roku oraz pracą własną w domu (rozciąganiem całego ciała, oczywiście z naciskiem na rozciąganie nóg, wzmocnieniem głównie (ale nie tylko) mięśni pośladkowych średnich oraz rolowaniem i automasażem).

W ramach fizjoterapii stosowane były:
- relaksacja pasma,
- masaże mięśni pośladkowych, zginaczy biodra, mięśnie łydek, ud oraz mięśnie pleców,
- terapia falą uderzeniową w obrębie pasma,
- suche igłowanie (okolice pasma, okolice między TFL a mięśniem pośladkowym oraz mięśnie pośladkowe).
A dodatkowo w ramach terapii wykonano:
- "zabieg" wykonywany pod okiem ortopedy polegający na nakłuwaniu pasma igłą iniekcyjną w obrębie nadkłykcia bocznego kości udowej w celu rozluźnienia napiętego pasma,
- zastrzyk z użyciem sterydu w kaletkę nadkłykcia,
- zakupione zostały wkładki ortopedyczne w celu korekcji nadmiernego zapadania się stóp do wewnątrz,
- badanie przy użyciu urządzenia biodex - nie wykazano znaczących dysproporcji siły i wytrzymałości lewej kończyny dolnej vs. prawej kończyny dolnej.

Wszystkie opisane powyżej metody nie przyniosły kompletnie żadnych rezultatów. Nadmienię, że praca nad ćwiczeniami i stretchingiem w domu była wykonywana naprawdę sumiennie. Ocena różnych fizjoterapeutów brzmi, że raczej jestem ponad przeciętnie mobilną osobą. Kilkukrotna ocena USG wykazuje na ciągły stan zapalny w obrębie nadkłykcia bocznego.

Jakie są dostępne metody leczenia fizjoterapeutycznego lub operacyjnego? Czy ktoś z Państwa (na terenie Poznania) specjalizuje się w leczeniu i ma doświadczenie w niezwykle trudnych przypadkach ITBS?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień Dobry, skoro te wszystkie zabiegi fizjoterapeutyczne zawiodły to proszę spróbować udać się do osteopaty - być może Pana problem jest wtórny, odruchowy do innych zaburzeń w ciele, np w obrębie narządów wewnętrznych. Należało by również sprawdzić czy nie ma Pan anterowersji / retrowersji biodra, po tej stronie gdzie występują dolegliwości, czy nie ma zrostow w przegrodach mięśniowych miedzy głowa boczna mięśnia czworoglowego, a TFL lub czy problem nie leży w zanurzeniu mobilności stawów stopy lub kości strzałkowej. Gdyby Pan miał pytania zapraszam do kontaktu, w samym Poznaniu jest bardzo dużo świetnych specjalistów z zakresu Osteopatii wiec na pewno znajdzie się ktoś kto pomoże. Pozdrawiam serdecznie!