Dzień Dobry, odbyłem wizytę u pani stomatolog w celu usunięcia próchnicy z zęba. Dowiedziałem się,

1 odpowiedzi
odbyłem wizytę u pani stomatolog w celu usunięcia próchnicy z zęba. Dowiedziałem się, że dziura była dosyć spora ale nie na tyle aby konieczne było leczenie kanałowe. Niestety ząb po leczeniu był bardzo wrażliwy na ciepło i zimno (bardziej chyba na zmiany temperatury). Umówiłem się na kolejną wizytę i pani stomatolog zastosowała opatrunek i tymczasową plombę. Lekarstwo musiało zadziałać bo po jednym dniu ból zęba minął. Po miesiącu umówiłem się ponownie na wymianę opatrunku na stałą plombę i zakończenie leczenia. Okazało się, że po zaplombowaniu zęba ból powrócił i znowu znalazłem się w punkcie wyjścia.
Czy jest to możliwe, że przy założonym opatrunku mogłem spokojnie jeść i pić, a po założeniu plomby ból ponownie powrócił? Zastanawiam się na ile jest to błąd pani stomatolog, a na ile "normalny" przypadek. Dodam tylko, że generalnie mam bardzo wrażliwe zęby i wielokrotnie ząb bolał mnie przez kilka dni od wizyty i czasami lakierowanie zęba pomagało w uspokojeniu bólu. Tak na marginesie zastanawiam dlaczego podczas borowania nie ma natrysku wody? Przy leczeniu górnych zębów nie jest to konieczne?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Dzień dobry,
Chłodzenie wodne turbiny stomatologicznej jest konieczne by nie przegrzać miazgi (wnętrza zęba). Natomiast używając mikrosilnika (o mniejszych obrotach) można pozwolić sobie w określonych przypadkach na wyłączenie chłodzenia wodnego. Ból po wypełnieniu ostatecznym może być spowodowany niedostosowaniem wysokości wypełnienia- może być po prostu za dużo kompozytu, co przeciąża ząb i powoduje wzmożone reakcje na bodźce. Materiał, z którego jest wykonany opatrunek nie jest tak twardy jak kompozyt i dostosowuje się do zgryzu pacjenta samoistnie, natomiast materiał ostateczny wymaga sprawdzenia kalką i dostosowania wiertłem. Konieczna jest wizyta u stomatologa, gdyż zbyt wysokie wypełnienie może spowodować nawet stan zapalny i konieczność leczenia kanałowego w przyszłości.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Skarbek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Lucyna Figler

Lucyna Figler

Stomatolog

Bydgoszcz

Bartosz Główczyński

Bartosz Główczyński

Stomatolog

Szczecin

Wioletta Nowicka

Wioletta Nowicka

Stomatolog

Rawa Mazowiecka

Anna Grzesiak-Niedzielska

Anna Grzesiak-Niedzielska

Stomatolog

Sędziszów Małopolski

Roma Bujnowska

Roma Bujnowska

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy

Wrocław

Robert Wcisło

Robert Wcisło

Stomatolog

Częstochowa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 58 pytań dotyczących usługi: choroby miazgi
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.