Dzień dobry, ostatnio usłyszałem, że dieta roślinna jest prozapalna, zwłaszcza spozywanie olejów roś

3 odpowiedzi
Dzień dobry, ostatnio usłyszałem, że dieta roślinna jest prozapalna, zwłaszcza spozywanie olejów roślinnych? że to straszny mit, ze jest taka zdrowa, chodzi o jakieś niewidzialne kolce w roślinach? ale za bardzo nie wiem o co chodzi, i że tak naprawde kwasy tłuszczowe pochodzące z produktów zwierzęcych są bardzo zdrowe, redukują stany zapalne, poprawiają homocysteinę.
Jestem w szoku, bo do tej pory przekonywano mnie, jedz wiecej warzyw bedziesz zdrowszy więc żarłem :d i te pestki i nasiona i orzechy, a tu się dowiaduje, że to ma niewsłasciwy stosunek omega 3: 9
Pozdrawiam serdecznie.
Olaf
Dzień dobry Panie Olafie, nie ma jednej konkretnej diety dla każdego. Stąd tak ważna jest współpraca pomiędzy dietetykiem a pacjentem w celu opracowania indywidualnej koncepcji żywieniowej. Zakres produktów odżywczych powinien być ustalony w świetle aktualnego stanu zdrowia i poziomu aktualnego stanu odżywienia, najlepiej w oparciu o aktualne badania laboratoryjne. Dieta powinna być zbilansowana, czyli zawierać wszystkie elementy odżywcze, o których Pan wspomina ale właśnie w określonych ilościach i właściwym stosunku. Teoria prozapalnych właściwości olejów roślinnych ma rację bytu jedynie w aspekcie ich nadmiernego spożycia oraz ich niewłaściwej obróbki termicznej. To bardzo dobrze, że w pana diecie znajdują się warzywa, pestki, nasiona, orzechy i oleje roślinne. Teraz należałoby zbadać czego Panu w diecie ewentualnie brakuje i zbilansować ją właściwie zgodnie z Pana zapotrzebowaniami. Zapraszam do kontaktu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, w intrenecie można znaleźć wiele sprzecznych ze sobą informacji. Dlatego nie dziwi mnie zdezorientowanie w tym temacie. W przypadku tłuszczy roślinnych mogą być niezdrowe, jeśli mamy do czynienia z tłuszczami trans możemy je znaleźć np. w margarynach twardych, w kostce (w miękkich ich nie ma, teraz są produkowane inną metodą). Dodatkowo należy zwrócić też uwagę na jakość tłuszczy roślinnych, ponieważ nieodpowiednie przechowywanie wpływa na ich utlenianie, a wtedy są prozapalne. Nie przechowujemy ich na świetle, przechowujemy w lodówce i w ciemnym szkle, dodatkowo należy pamiętać o terminie przydatności, ponieważ w kontakcie z tlenem też się utleniają, szczególnie te bogate w omega 3 jak olej lniany. Pestki, nasiona i orzechy są najbardziej bezpieczne pod względem przechowywania, ponieważ postać płynna zwiększa ryzyko uszkodzeń spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Zapraszam na konsultację, po więcej informacji :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 149 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, tłuszcze pochodzenia roślinnego są o wiele zdrowsze niż tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ponieważ te drugie są to tłuszcze nasycone niekorzystne dla nas oraz podnoszące poziom cholesterolu we krwi. Nadmiar tłuszczów zwierzęcych w diecie może prowadzić do otyłości, nadciśnienia tętniczego oraz ryzyka powstawania zmian miażdżycowych. Dlatego ważne jest, aby nasza dieta była bogata w kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek, orzechy, awokado).