Dzień dobry, ostatnio zauważyłam, że mój 6-cio miesięczny syn przechyla głowę w stronę lewego ramien

2 odpowiedzi
Dzień dobry, ostatnio zauważyłam, że mój 6-cio miesięczny syn przechyla głowę w stronę lewego ramienia. Nie ma problemu z obracaniem głowy w prawą stronę ani z obrotami w prawą stronę. Zazwyczaj jest noszony na lewej ręce na skos. Potrafi również trzymać głowę na wprost. Czy to coś groźnego ? Czy to po prostu minie ? Co mogę zrobić w domu, by zniwelować ten objaw ? Czy wizyta u fizjoterapeuty jest konieczna ?
Ciężko odpowiedzieć na pytanie o ciężkość przypadłości z powodu małej ilości informacji (Od jak dawana jest to widoczne, czy zjawisko to się nasila? W jakich pozycjach jest to widoczne, czy występuje stale czy pojawia się po jakimś czasie aktywności, jakie umiejętności ruchowe prezentuje dziecko, jak radzi sobie podczas leżenia na plecach i brzuchu czy się obraca). Jest to też trudne bez zobaczenia dziecka. Warto skonsultować dziecko z laryngologiem w celu wykluczenia problemów z uszami i słuchem. Dobrze też udać się na kontrolę do okulisty, by sprawdzić wzrok. Dopiero następnym krokiem byłaby wizyta u fizjoterapeuty w celu sprawdzenia rozkładu napięcia mięśniowego, który oceni funkcjonowanie mięśni i doradzi w jaki sposób wykonywać czynności pielęgnacyjne i bawić się z dzieckiem. Po zrobieniu badać wzroku i słuchu będzie możliwe ocena czy jest problem, który należy tylko rozpatrzyć u fizjoterapeuty. Wszelkie problemy ułożenia główki warto wyprowadzić nim dziecko samodzielnie usiądzie, wtedy jest to szybsze do wyprowadzenia. Gdy będzie to coś poważniejszego to zostanie Pani pokierowani dalej np. do neurologa.

Witam,
polecam w takim przypadku konsultację z fizjoterapeutą, który zbada i oceni czy konieczne będzie wprowadzenie terapii i/ lub konsultacji z innym specjalistą.
Oceni rozwój dziecka, z uwzględnieniem tego, co Panią niepokoi. Warto zwrócić uwagę na sposób noszenia dziecka (zasady przyjaznej pielęgnacji niemowlaka).

Pozdrawiam serdecznie