Dzień dobry . Ostatniozauwazylam że mam pewien problem chodzi o to że np wiem że zazylam tabletke al

4 odpowiedzi
Dzień dobry . Ostatniozauwazylam że mam pewien problem chodzi o to że np wiem że zazylam tabletke ale zaraz mam obawę że jednak jej noe wzielam i to uczucie towarzyszy mi przez długi czas . Są też inne sytuację w których muszę się upewniać po kilka razy czy zamknęłam drzwi albo jeszcze inne . Czy to oznaką jakiejś choroby proszę o pomoc
To, co Pani opisuje, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD), które charakteryzuje się natrętnymi myślami (obsesjami) oraz powtarzającymi się zachowaniami (kompulsjami), mającymi na celu zmniejszenie lęku związanego z tymi myślami. W Pani przypadku są to obawy dotyczące tego, czy zażyła Pani tabletkę, czy zamknęła drzwi, co prowadzi do konieczności wielokrotnego sprawdzania. Jednakże, to nie musi oznaczać OCD. Takie objawy mogą być również związane z innymi stanami lękowymi lub po prostu wynikiem nadmiernego stresu.

Warto wiedzieć, że objawy OCD obejmują obsesje, czyli natrętne myśli, wyobrażenia lub impulsy, które są niechciane i powodują znaczny lęk lub dyskomfort, oraz kompulsje, czyli powtarzające się zachowania lub umysłowe czynności, które osoba czuje się zmuszona wykonywać w odpowiedzi na obsesje. Mogą to być takie działania jak wielokrotne sprawdzanie, mycie rąk, liczenie czy porządkowanie.

Co warto zrobić? Przede wszystkim konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, który może przeprowadzić dokładną ocenę i zdiagnozować problem. Profesjonalista pomoże Pani zrozumieć, czy te objawy są związane z OCD lub innym zaburzeniem. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest skuteczną formą terapii dla osób z OCD, pomagającą w identyfikowaniu i zmienianiu natrętnych myśli oraz redukowaniu kompulsywnych zachowań. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli objawy są bardzo uciążliwe, lekarz może zalecić leki, które pomagają kontrolować obsesje i kompulsje.

Jak można sobie pomóc na co dzień? Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, a także własne sposoby relaksacji, mogą pomóc w redukcji lęku. Warto znaleźć zdrowe sposoby na zarządzanie stresem, które mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów. Prowadzenie dziennika, zapisywanie swoich myśli i zachowań może pomóc w zidentyfikowaniu wzorców i lepszym zrozumieniu swojego stanu.
Proszę pamiętać, że istnieje wiele skutecznych metod leczenia OCD i innych zaburzeń lękowych. Ważne jest, aby szukać pomocy i wsparcia, aby móc cieszyć się pełnią życia bez uciążliwych myśli i zachowań.

Warto rozważyć decyzję o konsultacji psychologicznej/psychoterapeutycznej lub u specjalisty lekarza psychiatry. Po objawach wskazuje to na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD). Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia OCD jest Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna z metodą ERP (ekspozycja na bodziec i powstrzymanie reakcji). W połączeniu z farmakoterapią można uzyskać najwyższą skuteczność leczenia OCD.
Dzień dobry, to, tak jak zauważyli poprzednicy może być objaw rozwijającego się zaburzenia OCD i zalecana jest terapia psychologiczna wraz z farmakoterapią. Natomiast na podstawie tych kilku zdań nie można wykluczyć innych czynników wywołujących trudności z pamięcią. Równie dobrze może być to związane z aktualną sytuacją w życiu, stresem, deprawacją snu etc. Odpowiedzi przyniesie wizyta u psychologa i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Pozdrawiam serdecznie JK
Dzień dobry ,opisane przez Panią obawy dotyczące wielokrotnego upewniania się, czy wykonano pewne czynności, mogą wskazywać na coś więcej niż tylko chwilowe zapominanie. To, co Pani opisuje, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD). OCD charakteryzuje się natrętnymi myślami (obsesjami) oraz powtarzającymi się zachowaniami (kompulsjami), które osoba czuje że jest zmuszona wykonać, aby złagodzić niepokój wywołany przez te myśli. Takie zachowanie także może występować w sytuacjach stresowych.
Warto umówić się na wizytę u psychologa lub psychiatry, który może zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest także często stosowana w leczeniu OCD i może być bardzo skuteczna.
Serdecznie Pozdrawiam