Dzień dobry Państwu, spozywam dośc duzo produktów bogatych w kwas fitowy, kasza gryczana, chleb biał

2 odpowiedzi
Dzień dobry Państwu, spozywam dośc duzo produktów bogatych w kwas fitowy, kasza gryczana, chleb biały/ciemny kako, i mam 2 pytania:
a) czy dodoawanie do takich posiłków wit c unicestwia tenże kwas? tak jest napisane w internecie...
b) mówi się, że kwas fitowy jest zawarty w skorupie, okrywie nasiennej zbów, ale tez wyczytałem w necie, ze zakwas pszenny/żytni także go unicestwia.

Czy mogliby się Panstwo wypowiedzieć czy to prawda?
Wiem, ze ten kwas ma też tam jakieś dobre wartości, jak wiązanie metali cięzkich, własciwosci antynowotworowe itd, ale od tego mam duze dawki witaminy-która przy okazji nie utrudnia mi wchłaniania związków minerałnych jak fitynian, których duże niedobory mam-niestety do tego doprowadziła mnie dieta wybiórcza. Bardzo bym prosił Panstwa o odniesienie się do tych 2 pytań, bo wiadomo w internecie mozna napisać wszystko, a ja wolę wierzyć w fakty potwierdzone rzetelną nauką a jestem przekonany, ze Panstwo taką posiadacie. Zyczę wszelkiej pomyślności i zdrowia.

Pozdrawiam
Marta M.
Kwas fitynowy, pomimo potencjalnych negatywnych skutków dla biodostępności minerałów, ma także swoje pozytywne aspekty zdrowotne. Jak wspomniałaś, może on wykazywać działanie antynowotworowe, antyoksydacyjne oraz może wiązać metale ciężkie, ograniczając ich toksyczny wpływ na organizm. Kluczową strategią w zarządzaniu zawartością kwasu fitynowego w diecie jest zróżnicowanie spożywanych produktów oraz zastosowanie metod przygotowania żywności, które mogą redukować jego poziomy, takich jak namaczanie, kiełkowanie czy fermentacja. Dodawanie witaminy C do posiłków może pomóc w poprawie biodostępności minerałów, natomiast spożywanie chleba na zakwasie może być dobrą alternatywą dla zmniejszenia ilości kwasu fitynowego w diecie. Jeśli chodzi o kwestię zakwasu pszennego czy żytniego w kontekście degradacji kwasu fitynowego, rzeczywiście istnieją badania wskazujące na to, że procesy fermentacyjne, takie jak te zachodzące w produkcji chleba na zakwasie, mogą przyczyniać się do rozkładu kwasu fitynowego. Fermentacja, zwłaszcza kiedy towarzyszy jej działalność odpowiednich szczepów bakteryjnych i drożdży, może prowadzić do aktywacji enzymu fitazy, który hydrolizuje kwas fitynowy, zmniejszając jego ilość w produkcie końcowym. Dzięki temu, chleb na zakwasie może być lepszym wyborem dla osób zainteresowanych obniżeniem poziomu kwasu fitynowego w diecie i poprawieniem wchłaniania minerałów. Co do pytania o wpływ witaminy C na kwas fitynowy, badania naukowe sugerują, że witamina C może faktycznie zmniejszać negatywny wpływ kwasu fitynowego na biodostępność niektórych minerałów. Dzieje się tak, ponieważ witamina C może działać jako czynnik redukujący, przekształcając nierozpuszczalne kompleksy kwasu fitynowego z minerałami w formy łatwiejsze do absorpcji przez organizm. Dodanie witaminy C do posiłków bogatych w kwas fitynowy, takich jak kasza gryczana czy produkty pełnoziarniste, może więc poprawić wchłanianie minerałów. Należy jednak pamiętać, że efekt ten zależy od wielu czynników, w tym od ilości spożywanej witaminy C oraz od zawartości kwasu fitynowego w diecie.

Dzień dobry. Odpowiadając na Pana pytanie chcę podkreślić, iż kwas fitowy znany również jako fitynian jest obecny w wielu roślinnych produktach spożywczych i pełni funkcję magazynowania fosforu w roślinach. Jednocześnie może wiązać składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń i cynk, utrudniając ich wchłanianie w organizmie ludzkim. Witamina C natomiast jest znana z licznych korzyści zdrowotnych, w tym z potencjalnej zdolności do poprawy przyswajania niektórych składników mineralnych.
Istnieją badania sugerujące, że witamina C może redukować negatywny wpływ kwasu fitowego na wchłanianie niektórych składników mineralnych. Dzieje się tak, ponieważ witamina C może przekształcać żelazo z formy nierozpuszczalnej w formę rozpuszczalną, co ułatwia jego wchłanianie nawet w obecności kwasu fitowego. W kontekście bezpośredniego "unicestwiania" kwasu fitowego, niekoniecznie dochodzi do całkowitego usunięcia czy neutralizacji kwasu fitowego z pożywienia. Proces ten jest bardziej złożony i zależy od wielu czynników, w tym ilości spożywanej witaminy C i kwasu fitowego, a także innych składników diety.
Fermentacja jest procesem biologicznym, który może zmieniać właściwości żywności, w tym również poziomy kwasu fitowego. Fermentacja kwasu mlekowego, występująca na przykład w zakwasie żytnim lub pszennym, może prowadzić do degradacji kwasu fitowego dzięki działalności niektórych mikroorganizmów, które posiadają zdolność do hydrolizy fitynianu. Proces ten może w rezultacie poprawić dostępność i wchłanianie składników mineralnych zawartych w produktach zbożowych. Badania potwierdzają, że fermentacja jest skutecznym sposobem na zmniejszenie zawartości kwasu fitowego w produktach zbożowych, co ma pozytywny wpływ na biodostępność składników mineralnych.
Proszę mieć na uwadze, że kwas fitowy posiada również szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym działanie antyoksydacyjne, prewencyjne w odniesieniu do chorób nowotworowych oraz zdolność do wiązania metali ciężkich, co może przyczyniać się do ich detoksykacji. Kluczem jest więc znalezienie równowagi w diecie, aby maksymalizować korzyści zdrowotne, jednocześnie minimalizując potencjalne negatywne skutki. Pozdrawiam.