Dzień dobry. Pewien chłopak, którego nie znam w realu napisał mi, że się jąka. Wypada napisać mu w w

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Pewien chłopak, którego nie znam w realu napisał mi, że się jąka. Wypada napisać mu w wiadomości, jak bardzo ma to nasilone? Jak to napisać, żeby go tym nie urazić?
Dzień dobry. Nie wypada pytać tego chłopaka, którego Pani jeszcze dobrze nie zna, o tak osobista kwestię, jaką jest jąkanie. Najczęściej ma ono podłoże lękowe lub stresowe. Jeśli już Pani będzie lepiej tego chłopaka znała, to wtedy wystarczy zapytać: w jakich sytuacjach tego doświadcza? Tym go Pani nie urazi, a odpowiedź może Pani pomóc we właściwym zachowaniu przy spotkaniu w realu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Dbanie o to, aby kogoś nie urazić jest wyrazem empatii. Początki budowania relacji wymagają szczególnej delikatności, ponieważ nie znamy jeszcze drugiej osoby. Jeśli chłopak podzielił się z Panią informacją o tym, że się jąka, to można w odpowiedzi na to napisać np.:

- wyrażając zrozumienie:
"Dziękuję za to, że mi to powiedziałeś. Rozumiem, że jąkanie może być trudne, ale to nie ma wpływu na to, jak cię postrzegam."

- okazując wsparcie:
"Chciałbym, żebyś wiedział, że jestem tu, żeby cię wspierać. Jeśli chcesz o tym porozmawiać lub potrzebujesz wsparcia, jestem dostępna."

- zachęcając do rozmowy:
"Jeśli czujesz się komfortowo z tym tematem, chętnie dowiem się więcej o twoim doświadczeniu"

Na pewno warto unikać niepotrzebnego podkreślania tego, że chłopak się jąka oraz nadmiernego zwracania uwagi na jego jąkanie w sposób, który mógłby go urazić. Nie ma potrzeby przypominać o tym w każdej wiadomości. Przede wszystkim ważne jest wyrażenie zrozumienia i wsparcia, a także zostawienie miejsca dla dalszej rozmowy, jeśli chłopak będzie chciał o tym porozmawiać. Nie zawsze jest potrzebne szczegółowe pytanie o nasilenie, ale warto być gotowym do wysłuchania, jeśli sam zechce podzielić się więcej informacjami na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry, w takiej sytuacji lepiej napisać coś delikatnego i wspierającego, np. „Dziękuję, że się podzieliłeś. Rozumiem, że to może być trudne. Jeśli kiedykolwiek zechcesz o tym porozmawiać, chętnie wysłucham." W taki sposób będzie czuł się bezpiecznie w relacji z Panią i być może łatwiej będzie mu się podzielić szczegółami. Pozdrawiam, Julianna Skawińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.