Dzień dobry. Pewien chłopak, którego nie znam w realu napisał mi, że się jąka. Wypada napisać mu w w

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Pewien chłopak, którego nie znam w realu napisał mi, że się jąka. Wypada napisać mu w wiadomości, jak bardzo ma to nasilone? Jak to napisać, żeby go tym nie urazić?
Dzień dobry. Nie wypada pytać tego chłopaka, którego Pani jeszcze dobrze nie zna, o tak osobista kwestię, jaką jest jąkanie. Najczęściej ma ono podłoże lękowe lub stresowe. Jeśli już Pani będzie lepiej tego chłopaka znała, to wtedy wystarczy zapytać: w jakich sytuacjach tego doświadcza? Tym go Pani nie urazi, a odpowiedź może Pani pomóc we właściwym zachowaniu przy spotkaniu w realu.

Dzień dobry,

Dbanie o to, aby kogoś nie urazić jest wyrazem empatii. Początki budowania relacji wymagają szczególnej delikatności, ponieważ nie znamy jeszcze drugiej osoby. Jeśli chłopak podzielił się z Panią informacją o tym, że się jąka, to można w odpowiedzi na to napisać np.:

- wyrażając zrozumienie:
"Dziękuję za to, że mi to powiedziałeś. Rozumiem, że jąkanie może być trudne, ale to nie ma wpływu na to, jak cię postrzegam."

- okazując wsparcie:
"Chciałbym, żebyś wiedział, że jestem tu, żeby cię wspierać. Jeśli chcesz o tym porozmawiać lub potrzebujesz wsparcia, jestem dostępna."

- zachęcając do rozmowy:
"Jeśli czujesz się komfortowo z tym tematem, chętnie dowiem się więcej o twoim doświadczeniu"

Na pewno warto unikać niepotrzebnego podkreślania tego, że chłopak się jąka oraz nadmiernego zwracania uwagi na jego jąkanie w sposób, który mógłby go urazić. Nie ma potrzeby przypominać o tym w każdej wiadomości. Przede wszystkim ważne jest wyrażenie zrozumienia i wsparcia, a także zostawienie miejsca dla dalszej rozmowy, jeśli chłopak będzie chciał o tym porozmawiać. Nie zawsze jest potrzebne szczegółowe pytanie o nasilenie, ale warto być gotowym do wysłuchania, jeśli sam zechce podzielić się więcej informacjami na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek