Dzień dobry, Piszę do Państwa ponieważ chciałam prosić o opinię psychologa. Nie umiem zrozumieć

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Piszę do Państwa ponieważ chciałam prosić o opinię psychologa.
Nie umiem zrozumieć zachowania mojej rodziny. Mam trudną sytuację, nie mam stabilnej pracy i inne problemy. Mam 35 lat więc jest to czas kiedy chciałabym mieć możliwość normalnego życia.Obecna praca jest tymczasowa i nie daje możliwości utrzymania sie. Wiem że ich zachowanie to ostatnia rzecz o jakiej powinnam myśleć. Jednak nie daje mi to spokoju i tego nie rozumiem. Oni problemy widzą tylko u siebie. Dla ciotki problemem jest np. przeziębienie wnuków. Mnie nikt nie zapyta się jak się czuje? Jak sobie radzę w pracy bo praca mnie wykańcza psychicznie? Jakie mam plany na dalsze życie bo obecna sytuacja jest nie do życia na dłuższy czas. Są skupieni tylko na sobie. Wiem że na odległość trudno o konkretną diagnozę czy wyjaśnienie. Proszę o rade, wskazówkę co może wpływać na takie zachowanie? Czemu ktoś nie widzi czy nie chce widziec lub nie rozumie? Nie wiem tylko jak można nie rozumieć sytuacji że osoba w tym wieku nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się i dalszego układania życia. Nie wiem z czego wynika takie zachowanie, będę wdzięczna za pomoc. Z góry dziękuję
Dziękuję za opis aktualnej sytuacji. Zrozumienie zachowania rodziny, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych, może być niezwykle skomplikowane. Sytuacja, w której doświadczasz innych problemów może wpływać nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na interakcje w rodzinie. Uzyskanie wsparcia ze strony specjalisty, takiego jak psycholog, może okazać się pomocne. Psycholog może pomóc Ci określić oraz otwarcie komunikować Twoje potrzeby, zidentyfikować i zmienić mniej adaptacyjne wzorce myślenia, pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem oraz wspierać Cię w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości zawodowej. Życzę powodzenia i siły :)

Rozumiem, że sytuacja, w której czujesz się niedoceniona i niezrozumiana przez rodzinę, może być bardzo trudna i przytłaczająca. Być może istnieje wiele powodów, dla których Twoja rodzina skupia się głównie na własnych problemach i nie jest w stanie dostrzec Twoich trudności.

Czasami ludzie mogą być skoncentrowani na sobie z różnych powodów:

Brak świadomości: Mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak trudna jest Twoja sytuacja lub nie rozumieją jej pełnego zakresu. To może wynikać z braku komunikacji lub zrozumienia realiów Twojego życia.

Własne zmartwienia: Może się zdarzyć, że mają własne problemy, które pochłaniają ich uwagę i nie są w stanie skupić się na problemach innych.

Brak empatii: Niektórzy ludzie mają trudności w empatycznym zrozumieniu czy zainteresowaniu się życiem innych, szczególnie jeśli nie związane jest to bezpośrednio z ich własnymi doświadczeniami.

Niedoskonałość komunikacji: Czasami ludzie nie są świadomi, jak bardzo ich brak zainteresowania lub wsparcia może wpływać na innych.

W takich sytuacjach ważne jest, aby próbować rozmawiać z rodziną. Być może mogłabyś spróbować wyrazić swoje uczucia i opowiedzieć o swoich trudnościach w sposób jasny i spokojny. Może to pomóc im zrozumieć Twoją sytuację i potrzeby.

Jeśli czujesz, że nie możesz porozmawiać z nimi bezpośrednio lub próby komunikacji nie przynoszą rezultatów, warto także rozważyć terapię indywidualną. Psycholog może pomóc Ci zrozumieć Twoje uczucia i znaleźć strategie radzenia sobie z sytuacją, która Cię niepokoi.

Pamiętaj, że Twoje uczucia są ważne, a szukanie wsparcia i zrozumienia nie jest oznaką słabości. Warto starać się o to, aby Twoje potrzeby również były zrozumiane i brane pod uwagę w rodzinie.
Dobry wieczór, w zapytaniu dzieli się Pani swoją trudnością i pewnym rodzajem niezgody na postępowanie członków rodziny. Rozumiem, że czuje się Pani w pewien sposób zaniedbana, a może nawet opuszczona w obliczu kryzysu, związanego z pracą i staraniem o własną niezależność.
Pytania, jakie przychodzą mi na myśl, to - jak w rodzinie komunikujecie Państwo swoje potrzeby? Czy wyraziła Pani wprost swoje zaniepokojenie, frustrację wobec braku zainteresowania swoją osobą? Jak jest u Państwa z wzajemną szczerością?
Pisze Pani również o tym, że bliscy są pochłonięci sprawami, które Pani uznaje za bardziej codzienne, mniej krytyczne. Zastanawiam się czy ma Pani przestrzeń również na to, by w relacji z bliskimi być dawcą wsparcia i słuchaczem.
Zdrowa relacja polega na wymianie. Czasem wiąże się z byciem osobą opowiadającą, a czasem z byciem tym, kto słucha.
Na pewno wartościowym w rozwiązaniu tej sytuacji, może być szczere wyrażenie potrzeb, ale też wyjście z gotowością do przyjęcia odczuć i potrzeb drugiej strony.
Gdyby potrzebowała Pani wsparcia w skontaktowaniu się ze swoimi przeżyciami, czy też w nawiązywaniu porozumienia z osobami bliskimi, może Pani rozważyć skorzystanie z konsultacji z terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkiego, co potrzebne.