Dzień dobry. Piszę w sprawie problemu z dziąsłem lub też zębami, górną prawą 5 oraz 6. Od 3 lat mam

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Piszę w sprawie problemu z dziąsłem lub też zębami, górną prawą 5 oraz 6. Od 3 lat mam rozwijający się problem. Jako dziecko nie dbałam o zęby tak mocno, jak teraz, przez co oba z tych zębów są wypełnione plombą. 3 lata temu w obu z nich została ona wymieniona, obie posiadały plombę czarną. Po wymianie w 2018 plomb kontaktowałam się z panią stomatolog, że czuję uwieranie przy dziąśle, ale uznała, że wszystko jest w porządku. Tak minął rok, między 5 i 6 pojawiła się jakby czarna plamka? Może szara? Ciężko powiedzieć, zależy od natężenia światła. Dziąsło lekko napuchnięte, ale to nie ropa. Wróciłam do pani stomatolog, przejrzała zęby, wymieniła plombę na białą w 6, czarna pozostała w 5, powiedziała że wszystko ok. Poszłam więc do drugiego stomatologa, jednego z najlepszych w moim mieście, on też uznał, że z zębami wszystko ok. Ale znowu minął następny rok i plamka się jakby ciut powiększyła, wydaje nieprzyjemny zapach (dziąsło) tylko przy tej szczelinie. Nie odczuwam jako tako żadnego bólu od tych 3 lat. Czasami może po 2 sekundy zapulsuje, ale rzadko. Dodam, że kamień nazębny miałam usuwany baaardzo dawno. W 2019 został usunięty przez stomatologa, tylko z zębów przednich, nie wiem dlaczego. Czy jakiś specjalista może się domyślać, co to może być i czemu rozwija się tak długo? Przyznam się, że boję się pójść do stomatologa. Boję się, że zostanie mi zarzucone, że czemu tyle czasu nic z tym nie robiłam. Ale robiłam. Za każdym razem miałam stawianą złą diagnozę, boję się że to coś poważnego. Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.
Sugeruję rozpocząć proces leczenia od wykonania zabiegu higienizacji. W dalszej kolejności, jeśli lekarz prowadzący uzna to za zasadne, należy podjąć leczenie zachowawcze ( leczenie próchnicy, wymiana starych/nieszczelnych wypełnień).