Dzień dobry, Piszę z nietypowym pytaniem, ale nigdzie nie mogę dostać sensownej odpowiedzi a mia

1 odpowiedzi
Dzień dobry,

Piszę z nietypowym pytaniem, ale nigdzie nie mogę dostać sensownej odpowiedzi a mianowicie dlaczego homoseksualizm nie jest traktowany jak zaburzenie, a np. obiektofilia już tak? Ponieważ jak rozumiem homoseksualizm wpisuje się w ustalone normy? Takie że obie osoby są dojrzałe (np. pedofilia się w to nie wlicza jak rozumiem), obie strony dążą do satysfakcji, pociąg seksualny ukierunkowany jest na osobę (dlatego obiektofilia też jest poza normą jak rozumie). Okej. To teraz pojawia się pytanie, na jakiej podstawie ustalone są te normy? Dlaczego druga strona musi być osobą, a nie drzewem? (Wtedy dendrofilia również wliczałaby się do normy). Dlaczego pociąg do osoby, nieważne jakiej płci jest normą, ale pociąg do roślin lub przedmiotów już nie? Wiem że moje pytanie może brzmieć łopatologicznie ale piszę tutaj ponieważ nie dostałem nigdzie jasnej odpowiedzi, a pytałem też o to na wizycie Seksuologicznej.

Bardzo mnie to nurtuje, mam 27 lat.
Z odpowiedzią na pytanie przychodzi nam norma partnerska, która pozwala nam odróżnić zachowania zdrowe od patologicznych, czyli: posiadanie dojrzałego seksualnie partnera, obustronnie akceptowalne zachowania seksualne, obopólne zaspokojenie, nieszkodzenie zdrowiu oraz niekrzywdzenie innych ludzi. Wszystkie te normy są wypełnione w związkach osób tej samej płci, tak samo jak i płci przeciwnej. Wspomniane w pytaniu kontakty seksualne z dziećmi stanowczo naruszają każdą z powyższych.

Normy w odniesieniu do seksualności są bardzo skomplikowane do ustalenia, gdyż jest to sprawa wieloczynnikowa. Wiele nietypowych zachowań seksualnych jakie przejawiają ludzie, nie musi nosić wcale znamion patologii. Proszę więc pamiętać, że dopóki zachowanie jest pewną preferencją seksualną, która nie powoduje cierpienia jednostki lub innych ludzi, to nie można jej uznać za patologię. Patologicznym zachowaniem można nazywać dopiero te, które realnie upośledza funkcjonowanie jednostki, sprawia jej cierpienie i uniemożliwia osiąganie satysfakcji seksualnej w związku lub poza nim w sposób przyjęty jako standardowy. Czyli z fenotypowo normatywnymi, dojrzałymi oraz zgadzającymi się na to osobami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.